درمان بیماران کرونایی و حمایت بیمه سامان

درمان بیماران کرونایی

درمان بیماران کرونایی با ارائه طرح‌های حمایتی از طرف دولت در حال پیگیری و انجام است و در این میان شرکت‌های بیمه نیز مشارکت‌هایی داشته‌اند. بانک سامان و شرکت بیمه سامان هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در کشور برای کمک به یافتن راهی برای درمان این بیماری، از طرح درمان بیماران کرونایی با پلاسمای خون حمایت کردند. بیمه سامان به همراه بانک سامان به همکاری با شرکت درمان‌آرا به‌عنوان یکی از پیشگامان صنعت پلاسمای کشور اقدام کرده است. بیمه سامان این رویداد را فرصتی برای کمک به سیستم درمانی کشور قلمداد می کند. شرکت درمان‌آرا که نقش محوری در تأسیس و توسعه مراکز جمع‌آوری پلاسما داشته و از مراکز خوش‌نام در این عرصه است، از ابتدای همه‌گیری این بیماری، پیشنهاد درمان بیماران کرونایی با استفاده از پلاسمای خون شفا یافتگان را مطرح و با حمایت تشکیلاتی و مالی از پژوهشگران این شیوه درمانی را به شکل یک کار آزمایی بالینی باهدف درمان ۲۰۰ بیمار در چند مرکز درمانی آغاز کرده است تا پس از بررسی نتایج و در صورت موفقیت، این روش به‌عنوان یک شیوه استاندارد در اختیار تمام مراکز درمانی کشور قرار بگیرد.

همراهان بیمه سامان در طرح درمان کرونا با پلاسما

اتاق بازرگانی تهران، شرکت ماموت و خیریه نیکان ماموت، شرکت میهن، شرکت دایا آرین دارو، شرکت بیودارو، بهستان پلاسما، پلاسما خوارزمی و پخش دایا دارو در کنار بانک سامان و بیمه سامان به حمایت مادی، معنوی و لجستیکی از این طرح اقدام کرده‌اند.

قبل از ایران، مراکز تحقیقاتی چین به دنبال استفاده از این شیوه بودند اما به دلیل آنکه چین به اندازه ایران در صنعت پلاسما توسعه‌یافته نیست، گزارش دقیقی از موفقیت این پروژه در چین وجود ندارد. سازمان غذا و داروی آمریکا این شیوه درمانی را به‌عنوان یکی از درمان‌های بیماری کرونا تائید کرده و هم‌اکنون چندین مرکز پلاسما در امریکا مشغول کار بر روی این شیوه درمانی هستند. بیمه سامان نیز در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود، تمامی پژوهشگران و حامیان مالی این پروژه را تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار داده است. بانک سامان هم ۷۰ درصد از حق بیمه سنگین این طرح را پوشش داده تا این طرح ملی بتواند عملیاتی شود.

کرونا و پلاسما درمانی در جهان

پلاسما درمانی به اهدای پلاسما توسط بهبود یافتگان کووید ۱۹ نیاز دارد. روشی که کشورهای مختلف در حال تحقیق درباره اثربخشی آن در درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا جدید است. ساختار پلاسما درمانی به این شکل است که وقتی کسی به بیماری ویروسی مبتلا شده و بهبود می‌یابد، بدن آن فرد در برابر عامل بیماری آنتی بادی تولید می‌کند و در نتیجه فرد در برابر بیماری مصون می‌شود. چینی‌ها می‌گویند که پلاسما درمانی را روی ۱۰ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا جدید بررسی کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که بیمار چند روز بعد از انتقال پلاسمای خون، بهتر شده است.

این روش در آلمان هم موضوع بررسی پژوهشگران است و آلمانی‌ها اعتقاد دارند که پلاسما درمانی می‌تواند جریان بیماری را خفیف کند، اما تعداد بیمارانی که در چین در این روش مورد بررسی قرار گرفته‌اند، نسبتا کم است و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود. هرچند شیوه مبارزه علیه بیماری‌ها با استفاده از آنتی بادی پلاسمای خون، روش تازه‌ای نیست و حتی در برابر بیماری‌هایی مثل سارس، مرس و ابولا هم از این روش استفاده شده است.

فرانسه هم در حال تحقیق روی این روش است

موسسات تحقیقاتی و پزشکی فرانسه در حال پژوهش روی این روش درمانی بیماران کرونایی هستند. پژوهشگاه ملی تحقیقات پزشکی انسرم و موسسه خدمات ملی خون فرانسه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که این آزمایش بالینی از روز هفتم آوریل (۱۹ فروردین) در پاریس آغاز شده است. این آزمایش روی ۶۰ بیمار در بیمارستان‌های پاریس انجام می‌شود که نیمی از آن‌ها پلاسما را از افراد بهبود یافته دریافت می‌کنند.

پلاسما درمانی چطور انجام می‌شود؟

مهرداد پاینده دبیر انجمن علمی سلول‌های بنیادی ایران درباره روش انجام پلاسما درمانی می گوید: پلاسمای افراد بهبود یافته از کووید ۱۹ در هفته سوم تا چهارم بعد از ابتلا، عاری از ویروس می‌شود و سرشار از آنتی بادی است که این آنتی بادی با دستگاه پلاسما فرزیس از بدن آن‌ها خارج می‌شود. آنتی بادی خارج شده از بیمار بهبود یافته با پلاسمای افرادی که در بخش آی سی یو قرار دارند و وضعیت مناسبی ندارند جایگزین می‌شود و سیستم ایمنی بدن با کمک این آنتی بادی به جنگ ویروس می‌رود و وضعیت ریوی را از مرحله بحرانی خارج می‌کند. این آزمایش در استان کرمانشاه روی هفت بیمار تاکنون انجام شده و خوشبختانه شرایط ریوی در حال حاضر طبق نظر گروه درمان رضایت بخش است. به گفته پاینده، تزریق آنتی بادی به بیمار بدحال با نظر و انتخاب متخصص بیهوشی و ریه انجام می‌شود و در ادامه تیم درمانی پروسه تزریق را برای بیمار انجام می‌دهند.

وضعیت پلاسما درمانی در ایران

در حال حاضر پلاسما درمانی در ایران هم روشی در حال تحقیق و در مرحله کارآزمایی بالینی است. در واقع نمی‌توان این روش را به طور قطعی و اختصاصی به عنوان اقدام موثر درمانی برای مبتلایان به ویروس کرونا جدید دانست. همان طور که روش‌های مختلف برای درمان بیماری کووید ۱۹ در جهان در حال بررسی است، پلاسما درمانی هم یکی از اقدامات مورد تحقیق محسوب می‌شود.

قاسم جان بابایی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۹ فروردین در این رابطه گفت: نمی‌توانیم پژوهش را به عنوان روش درمانی در کشور اعلام کنیم. درمان با داروهای کرتونی، هموگلوبین، تزریق پلاسما، تزریق خون هر کدام برای کمتراز ۲۰ بیمار انجام شده است یا حتی درمان با داروی فاویپیراویر هنوز نتایج قطعی ندارد. هر هفته دو جلسه کمیته علمی داریم هر دانشگاهی مطالعات خود را می‌آورد و دفاع می‌کند؛ اگر تشخیص دهیم اثربخش است آن وقت در مورد آن تصمیم گیری می‌شود و هر مطالعه‌ای به عنوان درمان کشوری اعلام نمی‌شود. هر درمانی که تایید و مشخص شد برای بیمار مضر نیست و هزینه اثربحشی آن بالاست قطعا اعلام می‌کنیم، چون  اولین استفاده کننده آن خود ما در بیمارستان‌ها هستیم، اما تاکنون تنها چیزی که ثابت شده مراقبت درست در بیمارستان و منازل به عنوان درمان استاندارد است و هنوز درمان قطعی برای کرونا نداریم.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت نیز در ۱۰ فروردین در نشست خبری ویدیو کنفرانس خود اظهار کرد: اقدامات تحقیقاتی همزمان با سایر کشورها در ایران هم در حال انجام است. برخی از این طرح‌ها از کمیته اخلاق وزارت بهداشت  مجوز گرفته‌اند.  در برخی از آن‌ها در فاز اول نتایج و اثربخشی نسبی را شاهد هستیم، ولی قضاوت قطعی در مورد آن‌ها زود است. یکی از آن‌ها تزریق پلاسمای بهبود یافتگان یا سلول درمانی یا برخی داروهای قدیمی یا استفاده از داروهای «های تک» است که قبلا در حوزه‌های دیگری استفاده می‌شد.

درمان کرونا با پلاسما رایگان است

با توجه به سابقه قابل قبول ایران در حوزه درمان با استفاده از پلاسما که نام کشور را در میان پنج کشور نخست دنیا در این عرصه قرار داده است، پس از ورود ویروس کرونا به ایران، تیمی تحقیقاتی کار خود را برای استفاده از روش پلاسمادرمانی بیماران مبتلا به کرونا آغاز کرد. موضوعی که به نظر می‌رسد در گام‌های نخست نتیجه‌بخش بوده است.

این تیم تحقیقاتی ابتدا پلاسمای بیماران بهبود یافته از کرونا را دریافت کرده و سپس به تعدادی از مبتلایان تزریق کرده که براساس آمار ارائه شده، موفقیت چشمگیری در بهبود حال این بیماران داشته است. بر این اساس در گام نخست ۱۲ بیمار و در گام بعد ۲۰۰ بیمار، پلاسما دریافت کردند که بخش قابل توجهی از آن‌ها بعد از این تزریق با سرعت بیشتری روند بهبودی را پی گرفته‌اند.

در این شرایط در روزهای گذشته، شایعاتی در فضای مجازی مطرح شد مبنی بر اینکه این روش درمانی تنها در اختیار تعدادی از مسئولین و مقامات ایرانی قرار گرفته و مردم عادی از دسترسی به آن محروم هستند و همچنین به دلیل هزینه بالای این درمان، بسیاری از مردم توانایی تقبل هزینه‌های آنرا نیز ندارند؛ موضوعی که ناصر ریاحی – عضو اتاق بازرگانی تهران – و یکی از پایه‌گذاران این روش درمانی برای کرونا در ایران؛ آن را رد کرد. ناصر ریاحی اذعان داشته: این روش درمانی (پلاسمادرمانی) تاکنون به طور کامل رایگان بوده و هزینه‌های آن را بخش خصوصی حامی طرح پرداخت کرده‌اند. از این رو مطرح شدن این مسئله که درمان کرونا به وسیله پلاسما، گران قیمت است، به هیچ عنوان صحت ندارد. عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه عمده بیمارانی که با استفاده از پلاسما درمان شده‌اند، بیماران معمولی بوده‌اند، گفت: ما در در این زمینه‌ای هیچ برنامه خاصی برای جداسازی یا اولویت‌دهی بیماران نداشته‌ایم.

انتخاب بیمار برای دریافت پلاسما، براساس پروتکل درمانی نوشته شده است و این پزشکان معالج هستند که طبق این پروتکل و بر اساس صلاحدید خود و شرایط بیمار، این روش درمانی را پیشنهاد می‌دهند و کار پس از آن اجرایی می‌شود. به عنوان مثال آقای حریرچی – معاون وزارت بهداشت و درمان – که به کرونا مبتلا شد، خود از دریافت‌کنندگان خدمات پلاسمادرمانی نبود؛ بلکه بعد از بهبودی مراجعه کرده و پلاسمای خون خود را برای کمک به بهبودی سایر مبتلایان اهدا کرد.

 

منابع:

بیمه سامان

ایسنا

اتاق بازرگانی

برچسب ها:
پیام بگذارید