شیوع ویروس کرونا و بخشنامه بیمه مرکزی برای پیشگیری

امکان خرید بیمه نامه‌های آنلاین بیشتر از قبل فراهم است

کمیته اطلاع رسانی ستاد مقابله با ویروس کرونای وزارت امور اقتصادی و دارایی از صدور بخشنامه رییس کل بیمه مرکزی با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا برای ایجاد امکان خرید بیمه نامه  آنلاین از شرکت های بیمه ای خبر دارد. بر اساس این بخشنامه، شرکت های بیمه ای می بایست نسبت به تجدید بیمه نامه های صادره آن دسته از بیمه گذاران که امکان خرید بیمه نامه از طریق سایت الکترونیک شرکت های بیمه را ندارند و بیمه نامه های آنها تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ منقضی می شوند، اقدام کنند. میزان تعهدات بیمه نامه هایی که تا پایان سال ۱۳۹۸ منقضی می شوند، بر اساس مبلغ ریالی دیه سال ۱۳۹۸ و بیمه نامه هایی که تاریخ انقضای آنها در سال ۱۳۹۹ است (در صورت افزایش مبلغ ریالی دیه)، بر اساس تعهدات جدید در سال ۱۳۹۹ خواهد بود.

رییس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا طی بخشنامه ای به تمامی شرکت های بیمه ای کشور، ضمن صدور دستور برای ایجاد امکان خرید بیمه نامه برخط از شرکت های بیمه ای، از آنان خواست نسبت به تجدید بیمه نامه های صادره آن دسته از بیمه گذاران که امکان خرید بیمه نامه از طریق سایت الکترونیک شرکت های بیمه ندارند، اقدام کنند.

بخشنامه بیمه مرکزی درباره پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

در این بخشنامه می خوانیم با توجه به ضرورت پیشگیری از  شیوع ویروس کرونا در سطح کشور، در راستای کاهش مراجعات هموطنان گرامی به شرکت های بیمه و نمایندگی های آن‌ها به منظور پیشگیری از انتقال ویروس، کلیه بیمه گذاران بیمه شخص ثالث وسایل نقلیه می توانند با مراجعه به سایت شرکت های بیمه نسبت به خرید بیمه نامه برخط اقدام نمایند.
طبق هماهنگی به عمل آمده با شرکت های بیمه و در راستای مسئولیت اجتماعی مقرر گردید برای آن دسته از بیمه گذارانی که امکان خرید بیمه نامه از طریق فوق الذکر میسر نباشد، شرکت بیمه ذی ربط، نسبت به تجدید بیمه نامه های صادره شرکت خود که تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ منقضی می شوند، به صورت یکساله اقدام و مراتب را به روش های مقتضی به بیمه گذاران خود اعلام نماید. در این صورت میزان تعهدات بیمه نامه هایی که تا پایان سال ۱۳۹۸ منقضی می شوند، بر اساس مبلغ ریالی دیه سال ۱۳۹۸ و بیمه نامه هایی که تاریخ انقضای آن‌ها در سال ۱۳۹۹ است (در صورت افزایش مبلغ ریالی دیه)، بر اساس تعهدات جدید در سال ۱۳۹۹ خواهد بود. بیمه گذاران مذکور در این دوره موظفند؛ حداکثر تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ نسبت به اخذ بیمه نامه و تسویه حق بیمه مربوط اقدام نمایند. زمان شروع پوشش این گونه بیمه نامه ها بصورت پیوسته و از تاریخ انقضای بیمه نامه قبلی خواهد بود.

صدور بیمه شخص ثالث تا ۱۵ اردیبهشت ۹۹ اینترنتی شد

با توجه به این توضیحات، بیمه مرکزی تمهیداتی را برای بیمه نامه شخص ثالث صاحبان خودرو‌هایی که بیمه آن‌ها از ۲۱ اسفند امسال تا ۱۵ اردیبهشت ۹۹ منقضی می‌شود، در نظر گرفته است. غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و برای رعایت بهداشت، صاحبان خودرو‌هایی که بیمه شخص ثالث آن‌ها تمام شده است می‌توانند از طریق نرم افزار‌هایی که شرکت‌های بیمه‌ای در اختیار دارند به صورت برخط بیمه نامه شان صادر شود. وی گفت: علاقمندان می‌توانند عکس بیمه نامه را از طریق واتساپ یا از روش‌های دیگر در فضای مجازی دریافت کنند، اما اصل بیمه نامه تا ۱۵ اردیبهشت در شرکت‌های بیمه‌ای باقی می‌ماند. رئیس کل بیمه مرکزی افزود: کسانی که امکان دریافت بیمه نامه شخص ثالث از طریق برخط را ندارند هم می‌توانند تا ۱۵ اردیبهشت برای دریافت بیمه نامه خود صبر کنند و بعد از این تاریخ مراجعه و وجه بیمه را پرداخت و اصل بیمه نامه را دریافت کنند.

بیمه بدنه، بیمه عمر و بیمه تکمیلی تحت تاثیر شرایط شیوع ویروس کرونا

رئیس کل بیمه مرکزی درباره بیمه بدنه خودرو گفت: بیمه بدنه چون اختیاری است و تعداد بیمه شوندگان آن کم است این افراد می‌توانند بعد از ۱۵ اردیبهشت مراجعه کرده و بیمه بدنه برای آن‌ها صادر می‌شود.  سلیمانی همچنین با اشاره به بیمه عمر و زندگی افزود: کسانی که بیمه عمر و زندگی خریده اند در صورتی که به ویروس کرونا دچار شوند تسهیلات خاصی به این افراد داده می‌شود. وی گفت: هزینه درمان بیماران کرونا که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند را دولت پرداخت می‌کند و آن دسته از افراد که دارای بیمه تکمیلی هستند، اگر هزینه‌های دیگری در رابطه با کرونا داشتند، همه شرکت‌های بیمه‌ای موظف به پرداخت هزینه هایشان هستند

هزینه‌های درمان بیماران کرونایی توسط شرکت‌های بیمه پرداخت می‌شود

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و امور فنی بیمه مرکزی طی نامه‌ای این مهم را به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرد. بر این اساس، جبران هزینه‌های درمانی مربوط به بیماری کرونا با رعایت مفاد قرارداد بیمه درمان تکمیلی فی مابین، در تعهد شرکت‌های بیمه است. همچنین، پرداخت غرامت بابت این بیماری برای آن دسته از بیمه شدگان بیمه‌های زندگی که پوشش‌های تکمیلی مربوط را خریداری نموده‌اند، تابع شرایط بیمه نامه‌های مذکور است.

 

منبع: بیمه مرکزی

برچسب ها:
پیام بگذارید