نرخ حق بیمه و مالیات در سال ۹۹ چقدر است؟

نرخ حق بیمه و مالیات در سال 99

میزان حق بیمه اختیاری و امتیازات آن

در قانون تامین اجتماعی پیش بینی شده است، افرادی که مدتی به واسطه اشتغال تحت پوشش بیمه اجتماعی بوده‌اند، اما به دلیل عدم اشتغال، از پوشش این بیمه خارج شده اند، به شرطی که حداقل ٣٠ روز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، می توانند بیمه خود را به طور اختیاری ادامه دهند. سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده که متقاضیان بیمه اختیاری می توانند تا سن ۵٠ سالگی درصورتی که حداقل ٣٠ روز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، بیمه خود را به طور اختیاری ادامه دهند. همچنین چنانچه سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا، بیش از ۵٠ سال باشد، پذیرش درخواست وی منوط به دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی، معادل مدت مازاد سنی خواهد بود. همه متقاضیانی که حداقل ١٠ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند نیز بدون رعایت شرط سنی تقاضای آنان پذیرفته خواهد شد.

نرخ پرداخت حق بیمه در بیمه اختیاری، معادل بیست و شش درصد (٢۶%) دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه مورد قرارداد خواهد بود و بیمه شدگان بیمه اختیاری با انعقاد قرارداد، پرداخت حق بیمه و احراز شرایط مقرر می توانند از بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و درمان بهره مند شوند. بیمه شدگان اختیاری باید پس از شروع بیمه، حق بیمه هرماه را حداکثر تا آخرین روز ٢ ماه بعد پرداخت نمایند، در غیر این صورت قرارداد منعقده از تاریخ عدم پرداخت حق بیمه لغو و ادامه بیمه آنان موکول به تسلیم تقاضای جدید و موافقت سازمان تامین اجتماعی خواهد بود.

تمامی بیمه شدگان اختیاری و آن دسته از مستمری بگیرانی که با احتساب سابقه پرداخت حق بیمه ادامه به طور اختیاری، در ردیف مستمری بگیران قراردارند، همانند بیمه شدگان اجباری از پرداخت فرانشیز درمانی معاف خواهند بود و هزینه کفن و دفن و همچنین وسایل کمک پزشکی (پروتز و اروتز) به آنان مطابق مقررات مربوطه ارائه می شود. متقاضیان ادامه بیمه به طور اختیاری باید قبل از انعقاد قرارداد، توسط سازمان تامین اجتماعی، مورد معاینه پزشکی قرار گیرند اما آن گروه از متقاضیانی که طبق گواهی پزشک معتمد سازمان، در زمان ارائه تقاضای ادامه بیمه به طور اختیاری، از کارافتاده کلی شناخته شوند، نمی توانند از حمایت مربوط به از کارافتادگی برخوردار شوند.

 آیا تامین بودجه با مالیات بیشتر در سال ۹۹، به معنای افزایش مبلغ دریافتی از مالیات دهندگان فعلی است؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: دریافت مالیات یکی از منابع جایگزین فروش نفت در بودجه جاری سال ۹۹ است که به معنای افزایش مبلغ دریافتی از مالیات دهندگان فعلی نیست و مالیات کلیه بنگاه‌های تولیدی تقلیل می‌یابد، اما پایه‌های جدیدی تعریف کرده‌ایم که از طریق آن‌ها مالیات بیشتری خواهیم داشت. به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران درباره مهم‌ترین ویژگی‌های بودجه سال ۱۳۹۹ اظهار کرد: «بودجه سال ۱۳۹۹ در چارچوب طرح اصلاح ساختار بودجه تهیه شده است.»

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه در بودجه ۱۳۹۹ هم در منابع (نفت و…) و هم در مصارف، اصلاحاتی را که در طرح اصلاح ساختار مورد توجه بود، لحاظ کردیم. ایشان همچنین افزود: منابع بودجه ۱۳۹۹ کمترین وابستگی را به نفت دارد به طوری که می‌توان گفت بودجه جاری مطلقا به نفت وابستگی ندارد و ما حتی ریالی از نفت را در بودجه‌های جاری و هزینه‌ای صرف نخواهیم کرد. منابعی را که از نفت به عنوان واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای تحصیل می‌شود، صرفاً صرف تملک دارایی‌های سرمایه‌ای کرده و برای طرح‌های عمرانی و آبادانی کشور از آن استفاده می‌کنیم.

براساس ماده ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی، هنگامی که بیمه شده به مرحله بازنشستگی برسد، اگر میانگین دو سال آخر دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه وی کمتر از حداقل دستمزد مصوب سال برقراری مستمری باشد، طبق قانون سازمان تامین اجتماعی ملزم به افزایش و ترمیم میزان مستمری تا حداقل دستمزد مصوب خواهد بود. محمود علی بخشی رئیس گروه بیمه صاحبان حرف، مشاغل آزاد و بیمه اختیاری سازمان تأمین اجتماعی گفت: براساس ماده ۱۱۱ قانون تأمین اجتماعی، هنگامی که بیمه شده با احراز شرایط مربوطه به مرحله بازنشستگی برسد اگر میانگین دو سال آخر دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه وی کمتر از حداقل دستمزد مصوب سال برقراری مستمری باشد، طبق قانون سازمان تامین اجتماعی ملزم به افزایش و ترمیم میزان مستمری تا حداقل دستمزد مصوب خواهد بود.
وی افزود: بنابراین بر اساس محاسبات بیمه‌ای صورت گرفته و طبق مصوبه هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه افرادی که در سال گذشته در زمره بیمه شدگان اختیاری قرار گرفته اند، به میزان ۱۰ درصد نیز افزایش یافته است.

نرخ مالیات بر حقوق در سال ۹۹

دولت در لایحه بودجه سال آینده، حدود هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی پیش‌بینی کرده است. بر این اساس، از حقوق‌های سه میلیون تومانی و کمتر در سال آینده مالیاتی دریافت نخواهد شد (معاف از مالیات برای حقوق های سه میلیون تومانی و کمتر) به نقل از ایسنا، آن چه در تبصره شش لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ اعلام شده، نشان می‌دهد، سقف معافیت مالیاتی در سال حدود ۳۶ میلیون تومان تعیین شده است.
بر این اساس، نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای فوق‌العاده و کارانه مازاد بر آن تا ۱.۵ برابر مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد، نسبت به مازاد ۱.۵ برابر تا ۲.۵ برابر آن مشمول مالیات ۱۵ درصد و نسبت به مازاد ۲.۵ برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات ۲۰ درصد است. همچنین مالیات برای نسبت به مازاد چهار برابر تا شش برابر مشمول مالیات ۲۵ درصد و نسبت به مازاد شش برابر ۳۵ درصد است. میزان معافیت مالیاتی اشخاص نیز بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم سالانه ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده است.

 

منبع: ایسنا

برچسب ها:
پیام بگذارید