سابکا صندوق بیمه بانک کشاورزی

سابکا صندوق بیمه بانک کشاورزی

صندوق بیمه کشاورزی

صندوق بیمه کشاورزی اولین گزینه پیش رو به عنوان مهم‌ترین نهاد بیمه برای کشاورزان است. در این مقاله به بررسی بیشتر این صندوق و کارکرد آن خواهیم پرداخت. بخش کشاورزی و فعالیت‌های مرتبط با آن، دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را در معرض خطرات و آسیب‌های متعدد و غیرقابل پیش‌بینی قرار می‌دهد. این خطرات، خسارات و مشکلات زیادی را پدید می‌آورد. حوادثی همچون سیل، تگرگ، باران‌های تند، خشکسالی، گرما و سرماب شدید، باد، امراض مختلف، آتش‌سوزی و… خسارت‌هایی به بخش کشاورزی وارد می‌کنند که بسیار زیاد و گاه غیرقابل محاسبه است. این صندوق بیمه برای حفاظت از کشاورزان در برابر این خسارات تشکیل شده است.

بیمه کشاورزی

به منظور حمایت از کشاورزانی که محصولاتشان بر اثر حوادث طبیعی دچار خسارت می‌شود و برای کمک به ادامه فعالیت تولیدی آنان، شورای انقلاب اسلامی در تاریخ هشتم بهمن ماه سال ۱۳۵۸، مصوب کرد که صندوق ویژه‌ای به نام «صندوق کمک به خسارت‌دیدگان محصولات کشاورزی و دامی» در بانک کشاورزی تشکیل شود. بر اساس تبصره پنج مصوبه شورای انقلاب، وزارت کشاورزی مکلف شد ظرف مدت پنج سال از تصویب این قانون، مطالعات و اقدامات لازم را در مورد اجرای مقررات بیمه محصولات کشاورزی انجام داده و لایحه آن را تهیه نماید.

در سال ۱۳۸۷ با تصویب «قانون اصلاح قانون بیمه کشاورزی» علاوه بر محصولات کشاورزی، بیمه سایر عوامل مؤثر در تولید بخش کشاورزی شامل: اشجار، ابنیه، تأسیسات، مستحدثات، قنوات، چاه‌‌‌های آب کشاورزی، تأسیسات آبیاری، فعالیت‌ها و کلیه خدمات کشاورزی و عوامل تولید (ماشین آلات، ابزار و ادوات کشاورزی) در قبال حوادث بیمه‌پذیر به مأموریت‌‌‌های صندوق بیمه افزوده شد. به این ترتیب نام «صندوق بیمه محصولات کشاورزی» به «صندوق بیمه کشاورزی» تغییر یافت.

وظایف صندوق بیمه

هدف صندوق بیمه کشاورزی، انجام بیمه انواع محصولات کشاورزی، دام، طیور، زنبورعسل، کرم ابریشم و آبزیان پرورشی در مقابل خسارت‌‌های ناشی از سوانح طبیعی و حوادث قهری نظیر تگرگ، طوفان، بادگرم، خشکسالی، زلزله، سیل، سرمازدگی و یخبندان، آتش‌سوزی، صاعقه، آفات و امراض نباتی عمومی و قرنطینه‌ای، امراض واگیر حیوانی عمومی و قرنطینه‌ای است. هدف دیگر صندوق بیمه کشاورزی، بیمه بناها، تاسیسات قنات‌ها، چاه‌های آب کشاورزی، تاسیسات آبیاری، فعالیت‌های کشاورزی و عوامل تولید نظیر ماشین‌آلات،‌ ابزار و ادوات کشاورزی است. صندوق بیمه کشاورزی وظایف دیگری نیز دارد که در زیر به برخی از آن‌‌ها اشاره شده است:

  • پژوهش و تحقیق در مورد ویژگی‌های اقتصادی، اجتماعی، کشاورزی و فنی مناطق مختلف کشور
  • بررسی و پژوهش تطبیقی در مورد روش‌های بیمه کشاورزی در دنیا
  • مطالعه طرح‌های کاهش‌دهنده خسارات ناشی از خطرات تحت پوشش بیمه
  • تهیه آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و اصلاح آن‌ها با توجه به نتایج تحقیقات انجام‌شده
  • انجام عملیات بیمه محصولات کشاورزی

وبسایت صندوق بیمه

وبسایت صندوق بیمه کشاورزی برای اطلاع‌رسانی بیشتر در مورد خدمات این صندوق و تسهیل خدمات راه‌اندازی شده است. این وبسایت دارای چهار بخش متفاوت بوده و هم اکنون در دسترس است. هر یک از بخش‌های این وبسایت را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 سامانه پیگری دریافت غرامت سابکا

کشاورزان بعد از ثبت‌‌نام در صندوق کشاورزی و پرداخت حق بیمه و انتخاب نوع بیمه خود، در صورت بروز خسارت می‌توانند به سامانه بیمه کشاورزی سابکا مراجعه کنند. بعد از وارد کردن کد ملی کشاورز، اگر پرداختی برای کشاورز انجام شده باشد، قابل مشاهده است.

 سامانه آموزشی سابکا

سامانه آموزشی برای کارشناسان و کارکنان آموزش تدارک دیده شده است. کارشناسان آموزش و کارکنان با استفاده از این سامانه می‌توانند از آموزش‌های الکترونیکی بهره ببرند. همچنین،‌ بخشی از این سامانه به برگزاری آزمون‌ها اختصاص دارد.

 سامانه مدیریت دعاوی سابکا

این سامانه کنترل الکترونیکی پرونده‌های دعاوی و اجرای احکام صندوق بیمه کشاورزی را بر عهده دارد. از دیگر قابلیت‌های این سامانه می‌توان به امکان مشاهده اسکن اوراق قضایی صادره از سوی محاکم و انجام اقدامات قانونی منظم روی آن‌ها، قابلیت گزارشگیری از نحوه پیشرفت پرونده‌های قضایی، هشدار پیامکی وقت رسیدگی به پرونده‌ها، قابلیت مشاهده و پیگیری لایه‌های مختلف مدیریتی در حوزه اجرای احکام دعاوی، دسترسی به آرشیو الکترونیکی اسناد مرتبط با پرونده و امکان تنظیم دادخواست و شکایت و استفاده از بانک اطلاعات قوانین، اشاره کرد.

 سامانه بیمه کشاورزی سابکا (سامانه جامع بیمه کشاورزی)

سامانه بیمه کشاورزی سابکا از مهم‌ترین محصولات صندوق کشاورزی است. سابکا در راستای کاهش هزینه‌های اداری و افزایش دقت و سرعت در انجام فرآیندهای مختلف بیمه کشاورزی، طراحی و تولید شده است. سامانه جامع CS از بخش‌های متنوعی تشکیل شده است، که از طریق تعدادی از زیر سیستم‌های اطلاعاتی خدمات مورد نیاز را به ذینفعان خود از قبیل این صندوق بیمه، بیمه‌گذاران، کارگزاران، سیستم متمرکز و جامع بانکداری الکترونیکی بانک کشاورزی، کاربران ستادی و مدیران بانک کشاورزی ارائه می‌دهد. سامانه الکترونیکی بیمه کشاورزی ایران از زیر سیستم‌های خدمات بیمه‌گری، خدمات ارزیابی خسارت، مدیریت کارگزاران، مدیریت گردش عملیات مالی، مدیریت محصولات، محاسبه تعرفه، کنترل و نظارت، وصول مطالبات، اطلاع رسانی و … تشکیل می‌شود. برای استفاده از سابکا، کشاورزان باید کد ملی و شماره حساب مهر گستر خود را وارد کنند.

آدرس سامانه جامع بیمه کشاورزی CS

با ورود به سامانه جامع بیمه محصولات کشاورزی می‌توانید از خدمات سابکا بهره ببرید. برای ورود به سامانه جامع بیمه کشاورزی CS به آدرس مراجعه کنید:

https://cs.sabka.ir/Login.aspx

 

منبع: بیمه کشاورزی

برچسب ها:
پیام بگذارید