عرضه کنندگان اوراق تضمین در سایر کشورها

بیمه ضمانتی

اوراق تضمین بیمه ای در مکزیک

صنعت اوراق تضمین در مکزیک یکی از بزرگ ترین بازارهای اوراق تضمین پس از ایالات متحده و ایتالیا است.  در مکزیک ضمانت‌‌‌نامه‌‌‌ها فقط توسط مؤسسات تضمین صادر می‌‌‌شوند و شرکت‌‌‌های بیمه اجازه صدور ضمانت‌‌‌نامه را ندارند، حتی اگر شرکت‌‌‌های بیمه و تضمین دارای مالکیت یکسان باشند در این کشور، کمیسیون ملی بیمه و شرکت‌‌‌های تضمین، نهاد مقررات گذاری بر بازار بیمه و شرکت‌‌‌های تضمین است.  الزامات سرمایه برای شرکت‌‌‌های بیمه و شرکت‌‌‌های تضمین بر اساس قانون سال ۲۰۱۱ به سطح۹۹ و نیم درصد تغییر کرد.  این میزان، قبلاً در سطح اطمینان حداقل ۹۷ و نیم درصد بوده است.

قانون جدید بیمه و اوراق تضمین مکزیک در چهارم آوریل ۲۰۱۵ ابلاغ شد و چارچوب سه ستونی توانگری را دارد که در ستون اول کفایت سرمایه و ارزیابی، در ستون دوم در خصوص مدیریت ریسک سازمانی و در ستون سوم به افشای اطلاعات بازار اشاره شده است.  قانون مذکور شامل تغییرات قابل توجهی برای صنعت اوراق تضمین، با معرفی یک محصول بیمه تضمین جدید به نام Seguro Caucion است.  این محصول اساساً یک اوراق قرضه است اما برخی تفاوت‌‌‌ها آن را در جنبه‌‌‌های خاصی بیشتر شبیه بیمه کرده است.  این محصول جدید و بیمه تحت قانون مشابهی قرار دارند.

بیمه تضمین یک کسب‌‌‌وکار جدید بیمه‌‌ای است که مکمل محصولات اوراق تضمین است که شرکت‌‌‌های تضمین دارای مجوز آن را صادر می‌‌‌کنند.  ماده ۱۷ قانون LISF به صراحت بیان می‌‌‌دارد که بیمه تضمین باید برای تضمین تعهداتی که از طرف دولت فدرال و دولت محلی تصویب شده است، پذیرفته شود. شرکت‌‌‌های بیمه‌‌ای که تمایل داشته باشند این بیمه تضمین را ارائه نمایند باید به عنوان یک بیمه‌‌گر تک محصولی فعالیت کنند.  تنها محصول دیگری که توسط شرکت‌‌‌های بیمه تک محصولی می‌‌‌تواند ارائه شود، بیمه اعتباری است.  بدین ترتیب شرکت‌‌‌های تضمین موجود از رقابت با شرکت‌‌‌های بیمه اموال و حوادث که تمایل دارند یک محصول به سایر محصولات خود اضافه کنند محافظت می‌‌‌شوند.  به عبارت دیگر، LISF انگیزه‌‌ای برای شرکت‌‌‌های تضمین ایجاد کرده که به شرکت بیمه تک محصولی تبدیل شوند.  برای این که یک شرکت تضمین علاوه بر محصولات تضمین، بیمه تضمین نیز ارائه کند باید تبدیل به شرکت بیمه تضمین شود.  تا مجوز صدور هر دو نوع محصول (اوراق تضمین و بیمه تضمین) را دریافت کند.  در آمریکای مرکزی، گواتمالا و پاناما کشورهای فعال در حوزه صدور ضمانت‌‌‌نامه هستند.  در کاستاریکا، بیمه نامه و ضمانت‌‌‌نامه‌‌‌ها توسط یک شرکت دولتی صادر می‌‌‌شوند.  دلیل این امر ملی شدن صنعت بیمه کاستاریکا است.

اوراق تضمین بیمه ای در کشورهای آمریکای لاتین

در آمریکای جنوبی، در کشورهای ونزوئلا، کلمبیا و اکوادور خرید ضمانت‌‌‌نامه برای کلیه قراردادهای دولتی ضروری است.  در پرو، ضمانت‌‌‌نامه به ندرت توسط شرکت‌‌‌های بیمه صادر می‌‌‌شود زیرا قانون در خصوص اجازه صدور ضمانت‌‌‌نامه توسط شرکت‌‌‌های بیمه چندان شفاف نیست و اکثر ضمانت‌‌‌نامه‌‌‌ها توسط بانک‌‌‌ها صادر می‌‌شوند. در شیلی نیز اکثر ضمانت‌‌‌نامه‌‌‌ها توسط بانک‌‌‌ها صادر می‌‌‌شوند زیرا ضمانت‌‌‌نامه‌‌‌های صادره توسط بانک‌‌‌ها ارزان تر از ضمانت‌‌‌نامه‌‌‌های صادره توسط شرکت‌‌‌های تضمین هستند.  در آرژانتین اوراق تضمین متقاضی زیادی دارند.  اگرچه بانک‌‌‌ها هنوز بسیار رقابتی عمل می‌‌‌کنند، اکثر اوراق تضمین توسط بازار بیمه به ویژه توسط سه شرکت تخصصی صادر می‌‌‌شوند.  کشور آرژانتین دارای بیش از ۵۰ سال تجربه در صنعت اوراق تضمین است و نهاد مقررات گذار در بازار اوراق تضمین آن، نظارت ملی بیمه است.  نوع بازار اوراق تضمین در آرژانتین، رقابت کامل است.

اوراق تضمین بیمه ای در اروپا

در اروپا در انگلستان، ایتالیا و اسپانیا مقررات وسیعی در حوزه اوراق تضمین وجود دارد ولی در آسیا تقریباً کسب‌‌‌وکار اوراق تضمین وجود ندارد به غیر از ژاپن و کره جنوبی.  در ژاپن این کسب‌‌‌وکار در جزیره انجام می شود زیرا شرکت‌‌‌های آمریکایی نمی‌‌‌توانند در ژاپن کار کنند و لذا صدور ضمانت‌‌‌نامه به ندرت رشد می‌‌‌کند. در کره جنوبی این کسب‌‌‌وکار بسیار بزرگ است.  یک شرکت تضمین تخصصی، بزرگ‌ترین شرکت صادرکننده اوراق تضمین از لحاظ حق بیمه است. در استرالیا و نیوزلند از ضمانت‌‌‌نامه خیلی استفاده نمی‌‌‌شود و اگر وجود داشته باشد معمولاً توسط بانک‌‌‌ها صادر می‌‌‌شود.  در استرالیا این تقاضا در حال رشد است و صدور اوراق تضمین توسط شرکت‌‌‌های بیمه نیز در حال افزایش است.  بیشتر اوراق تضمین در استرالیا توسط چهار شرکت تضمین آمریکایی ،St. Paul ،Chubb  Fireman’s Fund و AIG صادر می‌‌‌شود.

اوراق تضمین بیمه ای در خاورمیانه و آفریقا

در آفریقا و خاورمیانه اوراق تضمین اکیداً توسط بانک‌‌‌ها صادر می‌‌‌شوند.  در این ناحیه هیچ اوراق تضمینی توسط شرکت‌‌‌های بیمه صادر نمی‌‌‌شود به جز آفریقای جنوبی که تعداد کمی از شرکت‌‌‌های بیمه اوراق تضمین را در صورتی که مورد تأیید کارفرما باشد صادر می‌‌‌کنند.

اوراق تضمین بیمه ای در روسیه و چین

اوراق تضمین در روسیه هنوز دوران کودکی خود را سپری می‌‌‌کند.  علت این امر نبود مقررات و شفاف نبودن قانون است.  در بازار روسیه اوراق تضمین توسط شرکت‌‌‌های بیمه ارائه می‌‌‌شود ولی هنوز به سطح استاندارد بین المللی نرسیده است.  نهاد ناظر بر اوراق تضمین در روسیه FSSN  است که نهاد ناظر بر صنعت بیمه روسیه نیز است. در چین، از اوایل سال ۲۰۱۶ بازار اوراق تضمین در بین بیمه گران چینی به صورت قابل توجهی توسعه یافته است.  قبلاً شرکت‌‌‌های ساختمانی مجبور بودند محصولات تضمین را از بانک‌‌‌ها دریافت کنند ولی از اوایل سال ۲۰۱۶ این وضعیت تغییر کرد و کمیسیون تنظیم مقررات بیمه چین  و کمیته مرکزی جمهوری خلق چین و شورای دولتی، بازار اوراق تضمین را باز کردند.  از آن پس، تعدادی از شرکت‌‌‌های بیمه عرضه این محصول جدید را آغاز کردند و مدل آن‌‌‌ها بسیار شبیه بازار اوراق تضمین آمریکا است.

 

 

منبع: بررسی ضمانت نامه بیمه ای و ساز و کار پوشش ریسک های سیاسی؛ پژوهشکده بیمه، گروه پژوهشی عمومی بیمه

برچسب ها:
پیام بگذارید