افزایش حقوق کارمندان و عیدی سال ۹۹ چقدر است؟

افزایش حقوق کارمندان

لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ آذر ماه امسال به مجلس تقدیم شد. دولت چندی پیش بخشنامه مربوط به پیش‌بینی بودجه را به دستگاه‌ها ابلاغ کرد. به تازگی نیز ضوابط مالی تنظیم لایحه بودجه اعلام شده است. بر این اساس مبلغ پاداش پایان سال (عیدی) در بودجه سال آینده حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پیش‌بینی شده است. البته باید این مبلغ در نهایت به تصویب هیئت وزیران برسد. مبلغ عیدی کارکنان در سال گذشته حدود ۹۳۲ هزارتومان و برای امسال حدود یک میلیون و ۷۸ هزار تومان پیش‌بینی شده که باید در نهایت با تصویب هیئت دولت پرداخت شود.
افزایش حقوق کارمندان در سال آینده نیز به طور متوسط ۱۵ درصد است که البته این رقم نیز باید در مجلس مصوب شود. افزایش حقوق و دستمزد مشمولان قانون کار نیز ۱۵ درصد تعیین شده که رقم قطعی آن به تصویب شورای عالی کار می‌رسد. همچنین اعتبار مأموریت داخلی و خارجی کارکنان حداکثر معادل پیش‌بینی عملکرد سرانه اعتبار سال جاری باید در دستگاه‌ها پیش‌بینی و به سازمان برنامه و بودجه اعلام شود. اعداد و ارقام اعلام شده در ضوابط بودجه مبنایی است تا دستگاه‌ها بتوانند بودجه خود را براساس آن تخمین زده و به سازمان برنامه و بودجه اعلام کنند تا بتواند بر مبنای آن اعداد و ارقام لایحه بودجه سال آینده را تعیین تکلیف کند.

به گزارش ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خبرنگار اقتصادی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خبرگزاری فارس،‌‌ سازمان برنامه و بودجه طبق روال هر ساله پیش از ارائه لایحه بودجه سنواتی ضوابط مالی ناظر بر تنظیم لوایح را تهیه و تدوین می‌کند. این ضوابط مبنایی برای تهیه لایحه و ارقام مالی بودجه است. بر اساس ضوابط مالی ناظر بر تنظیم لایحه بودجه سال ۹۹ و پیش بینی ۱۴۰۰، میزان افزایش حقوق کارمندان و کارگران پیش بینی شده است. البته افزایش حقوق کارکنان دولت باید به تصویب هیئت وزیران برسد و پس از آن احتمال تغییر میزان آن در مجلس نیز وجود دارد.

افزایش حقوق کارمندان در سال ۹۹ به چه صورت است؟

در حال حاضر سازمان برنامه و بودجه افزایش ۱۵ درصدی برای حقوق کارکنان دولت مد نظر قرار داده است. پیش از این محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با تحلیلی از نرخ تورم و احتمال کاهش آن در پایان سال جاری میزان افزایش حقوق را ۱۵ درصد اعلام کرده بود. همچنین افزایش حقوق مشمولان قانون کار نیز باید بر اساس قانون کار در شورای عالی کار به صورت سه‌جانبه میان شرکای اجتماعی نهایی و تصویب شود.

افزایش حقوق کارکنان دولت تاثیر مستقیم روی هزینه‌های و ارقام عمومی بودجه دارد، به همین دلیل با توجه به کمبود منابع درآمدی احتمال تغییر آن در دولت ضعیف است. این رقم در حالی تعیین شده  که نرخ تورم نقطه‌ای در شهریور ماه ۳۵ درصد است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۳۵ درصد بیشتر از شهریور ۹۷  برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

با توجه به فرمول‌های ارائه شده در جدول زیر می‌توان میزان عیدی و پاداش سال ۹۹ را محاسبه کرد.

حداقل دستمزد روزانه مصوب ۹۸ ۵۰۵٫۶۲۷  ریال
میزان حداقل عیدی سال ۹۹ حداقل دستمزد روزانه × ۶۰
میزان حداکثر عیدی سال ۹۹ حداقل دستمزد روزانه × ۹۰

 

 

مبلغ پرداختی عیدی و پاداش سال ۹۹  به هر یک از کارکنان مشمول قانون کار در پایان هر سال حداقل معادل ۶۰ روز «حداقل مزد قانونی مصوب» و حداکثر معادل ۹۰ روز «حداقل مزد روزانه مصوب» همان سال است به این معنا که میزان عیدی پرداختی سال ۹۹  نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد روزانه قانونی همان سال بیشتر شود.

محاسبه حداقل عیدی و پاداش سال ۱۳۹۹

طبق فرمول جدول فوق حداقل عیدی سال ۹۹ برابر است با: ۵۰۵٫۶۲۷ * ۶۰ = ۳۰٫۳۳۷٫۶۲۰ ریال

حداقل عیدی سال ۹۹ مبلغ ۳ میلیون و ۳۳ هزار و ۷۶۲ تومان است.

محاسبه حداکثر عیدی و پاداش سال ۱۳۹۹

طبق فرمول جدول فوق حداکثر عیدی سال ۹۹ برابر است با: ۵۰۵٫۶۲۷ * ۹۰ = ۴۵٫۵۰۶٫۴۳۰  ریال

حداکثر عیدی سال ۹۹ مبلغ ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۶۴۳ تومان است.

نحوه محاسبه عیدی و پاداش سال ۹۹ در صورت فعالیت کمتر از یک سال در واحد مربوطه

مبلغ پرداختی عیدی و پاداش سال ۹۹ به کارکنانی که کمتر از یک سال در واحد یا کارگاه مربوطه مشغول به کار بوده‌اند، به مأخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه می‌شود.

نحوه محاسبه مبلغ عیدی ۹۹  به نسبت تعداد ماه کارکرد با در نظرگرفتن حداقل مزد ماهیانه ۱۵,۱۶۸,۸۲۲ ریال (مصوب شورای عالی کار): مزد ماهیانه ضربدر ۲  تقسیم بر ۱۲ ضربدر تعداد ماه کارکرد.

هفت نکته کلیدی درباره عیدی ۹۹

  • عیدی برابر است با دو برابر مزد ثابت به شرط این که از سه برابر حداقل وزارت کاری بیشتر نشود.
  • عیدی به نسبت کارکرد به افراد تعلق می‌گیرد.
  • افرادی که زیر یک سال کارکرد دارند، یک معافیت کامل به آن‌ها تعلق می‌گیرد. (طبق نظر دفتر فنی حسابرسی)
  • عیدی مشمول مالیات و معاف از بیمه است.
  • چنانچه عیدی بیشتر از سقف پرداخت شود مازاد آن مشمول بیمه می‌شود.
  • عیدی و پاداش طبق ماده ۹۱ بند ۱۰ به میزان یک دوازدهم معافیت مالیاتی دارد.
  • حداقل عیدی برابر است با۳ میلیون و ۳۳ هزار و ۷۶۲ تومان و حداکثر آن  ۴ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۶۴۳ تومان است.

روش محاسبه عیدی و سنوات کارمندان

برای اطلاع از روش محاسبه عیدی و سنوات کارمندان می توانید این مطلب را بخوانید.

منابع:

tabnakjavan

shabakeh-mag

farsnews

 

برچسب ها:
پیام بگذارید