بلاکچین در صنعت بیمه و چالش های آن

بلاکچین در صنعت بیمه

غول های بیمه و استارتاپ های اینشورتک هر کدام به نوبه خود در حال تلاش برای استفاده از تکنولوژی بلاکچین هستند تا با این فناوری، برای ایجاد پرونده های پزشکی دیجیتالی، مقابله با تقلب در صدور و استفاده از بیمه و غیره استفاده کنند. صنعت بیمه در طول قرن ها وجود داشته است. از همان یک هزار سال پیش که دریانوردان ایرانی و چینی با کنار هم قرار دادن سرمایه های جمعی خود، کمک هزینه پرداخت خسارت کشتی های مغروق را به هر فرد می پرداختند، مفهوم و ساز و کار و صنعت بیمه را پایه گذاری کردند. در حالی که تکنولوژی در طول دهه های گذشته همه صنایع را به طرق مختلف تغییر داده است، اما صنعت چند تریلیون دلاری بیمه در بسیاری از موارد، همچنان درگیر ساز و کار های گذشته است.

با وجود افزایش کارگزاران بیمه آنلاین، بسیاری از خریداران بیمه و مشتریان هنوز از طریق تلفن با نمایندگی های بیمه ارتباط برقرار می کنند تا بیمه نامه های جدید را خریداری کنند یا قبلی ها را تمدید کنند. سیاست های کارگزاران بیمه نیز اغلب بر اساس قراردادهای کاغذی و نظام بوروکراسی بر قرار است که این ساختار نشان از این دارد که ادعاهای مطالبات بیمه شدگان و پرداخت ها در آستانه ایجاد خطا هستند و نیاز به نظارت انسانی دارند. ترکیب همه این ریزه کاری ها، مبین پیچیدگی ذاتی صنعت بیمه است؛ پیچیدگی که شامل مصرف کنندگان، کارگزاران، بیمه گذاران و بیمه گران می شود و همچنین ریسک اصلی متوجه محصول بیمه می شود. هر گام در این فرایند سنتی مشارکتی، نشان دهنده یک نقطه بالقوه برای شکست در کل سیستم است. جایی که اطلاعات می تواند از بین برود، همان جایی است که سیاست ها و قوانین اشتباه وضع شده اند و زمان برای حل و فصل مشکلات آن بیش از حد طولانی شده است.

همه این تفاسیر به این معنا است که «باید فناوری بلاکچین را وارد کنید! شما به یک فرم رمزگذاری شده برای پرونده اطلاعات ذخیره شده مشترک نیاز دارید!»

هنوز خیلی زود است که بخواهیم ادعا کنیم تکنولوژی بلاکچین می تواند بر موانع قانونی و مقررات جا افتاده برای تبدیل شدن به استاندارد پیش فرض در صنعت بیمه غلبه کند. اما امکانات، بی حد و حصر هستند و شرکت های بیمه و استارتاپ های اینشورتک به طور همزمان و هماهنگ در حال بررسی اپلیکیشن های بیمه ای برای استفاده از فناوری بلاکچین هستند.

منبع: cbinsights

مقاله های مرتبط:

بلاکچین و کریپتوکارنسی ؛ آفرینندگان اعتماد دموکراتیک

 

بلاک چین و کریپتوکارنسی ؛ آفرینندگان اعتماد دموکراتیک

 

چگونگی پیاده سازی تکنولوژی بلاکچین در درمان

چگونگی پیاده سازی تکنولوژی بلاک چین در درمان

 

تاثیر بلاکچین در صنعت رو به رشد بیمه

تاثیر بلاک چین در صنعت رو به رشد بیمه

 

 

برچسب ها:
پیام بگذارید