بیمه تکمیلی انفرادی و گروهی و سهم بیمه شده

بیمه نامه تکمیلی

نحوه اخذ بیمه نامه تکمیلی انفرادی

اکثر شرکت‌های بیمه‌گر دوم، خدمات بیمه نامه تکمیلی درمان انفرادی ارائه نمی‌دهند، مگر در شرایطی خاص. از آن‌جایی که هر شرکت بیمه بسته به پوشش‎ها و نوع خدمات و سقف تعهدات نرخ حق بیمه متفاوتی را در نظر می‌گیرند، به طور قطع راجع به مبلغ پرداختی حق بیمه تکمیلی نمی‌توان نظر قطعی داد. اما با دقت در عوامل موثر می‌توان تا حدی میزان حق بیمه را حدس زد. در بیمه تکمیلی انفرادی عواملی مانند سن بیمه شده (بعضی شرکت‌ها از ۱۸ تا ۵۰ سال را تحت پوشش قرار می‌دهند و بعضی شرکت‌ها تا حداکثر ۷۰ سال را تحت پوشش بیمه تکمیلی خود قرارمی‌دهند) و شغل و سقف تعهدات درخواستی توسط بیمه شده روی قیمت بیمه تکمیلی موثر است.

همین‌طور توجه داشته باشید سلامتی بیمه شده روی مبلغ حق بیمه تاثیر دارد. به‌طوری‌که اگر بیمه شده در زمان درخواست بیمه تکمیلی بیماری خاصی داشته باشد، بیمه‌گر بر اساس نظر پزشک معتمد خود ممکن است تغییراتی در میزان پرداخت حق بیمه ذینفع در نظر بگیرد، و مبلغ حق بیمه پرداختی را افزایش دهد.

نحوه اخذ بیمه نامه تکمیلی گروهی

یکی از موارد بسیار مهمی که در پرداخت حق بیمه نامه های تکمیلی موثر است، تعداد افراد است. در بیمه تکمیلی گروهی هر چه تعداد افراد تحت پوشش بیشتر باشد حق بیمه پرداختی برای هر نفر کمتر می‌شود. همین‌طور بیمه‌گران برای اشخاصی که شغل پر خطری دارند، حق بیمه بیشتری را در نظر می‌گیرند.

از دیگر عواملی که در اخذ بیمه‌نامه های گروهی موثر است، سن بیمه شده، شغل بیمه شده، تعداد پرسنل، میزان پوشش‌های درخواستی را می‌توان نام برد.

اکثر شرکت‌های ارائه کننده بیمه تکمیلی گروهی تعداد بالای ۵۰ نفر را بیمه می‌کنند، اما بعضی شرکت‌ها مانند شرکت بیمه آسماری، برای گروه‌های با تعداد کم، حداقل ۱۵ نفر (با احتساب اعضای درجه یک خانواده) نیز بیمه تکمیلی ارائه می‌دهند.

مدارک لازم جهت ثبت نام بیمه نامه تکمیلی

  •    کپی کارت عضویت در سازمان یا کپی قرارداد
  •  کپی صفحه اول دفترچه بیمه فرد اصلی و افراد تحت تکفل ( عکس دار )
  •   کپی صفحه اول شناسنامه فرد اصلی و افراد تحت تکفل
  •  تکمیل فرم
  •  کپی پشت و روی کارت ملی فرد اصلی و افراد تحت تکفل
  •   کپی اجاره نامه یا سند محل سکونت (بعضی شرکت‌ها آن را از بیمه‌شده می‌خواهند)
  • پرداخت حق بیمه مقرر شده به صورت یکجا که شامل تخفیف می‌شود و یا به صورت قسطی (در مورد بیمه نامه های انفرادی به صورت چک هم پذیرفته می‌شود)

نحوه محاسبه حق بیمه تکمیلی

میزان حق بیمه تکمیلی پرداختی، بر اساس تعداد افراد تحت پوشش و رقم مبنا که بابت هر نفر در هر سال اعلام می‌شود، محاسبه می‌شود. همچنین کارفرما نیز بابت افراد تحت پوشش خود مبلغی را هر ماهه به شرکت بیمه پرداخت می‌کند. با توجه به اینکه تعداد نفرات تحت پوشش بیمه تکمیلی برای هر نفر متفاوت است و ممکن است همه ی آنها از بیمه تکمیلی استفاده نکنند، فرمول محاسبه حق بیمه تکمیلی برای هر مرکز فرق دارد.

اما بر مبنای نظر کارشناسان تامین اجتماعی؛ برای اصناف و کارمندان شرکت‌ها، ۳۰ درصد از مبلغ حقوق دریافتی هر ماه به عنوان حق بیمه کامل در نظر گرفته می‌شود. که از این میزان ۲۳ درصد سهم کارفرما و ۷ درصد سهم کارمند است.

  • توجه داشته باشید کارفرما برای کارمندانی که دستمزد مقطوع نیستند می‌تواند برای محاسبه حق بیمه، میانگین دستمزد بین حداقل و حداکثر را در نظر بگیرد.
  • همچنین کارفرما برای محاسبه حق بیمه می‌تواند، مواردی مانند حق بن و حق مسکن و اضافه کار را نیز در محاسبه حق بیمه دریافتی دخیل کند. یعنی براساس حقوق و مزایای دریافتی شخص، سهم کارمند و کارفرما مشخص شود.

معرفی پوشش های بیمه تکمیلی

هر شرکت ارائه دهنده بیمه تکمیلی با توجه به پوشش‌ها، سقف تعهداتی را برای بیمه شدگان در نظر می‌گیرد، از جمله پیشتازان بیمه تکمیلی که خدمات خوبی را به بیمه شدگان ارائه میدهند شرکت‌های بیمه سامان، پاسارگاد، ملت، ما و آسماری را می‌توان نام برد.

در فایل زیر سقف تعهدات و تعرفه‌ها و همچنین پوشش ها و موارد استثنای بیمه تکمیلی را که طبق آیین نامه شماره ۴۴ بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه ابلاغ شده است را برای اطلاع بیشتر شما آورده‌ایم.

منبع : سازمان تامین اجتماعی

برچسب ها:
پیام بگذارید