بیمه درمانی برای دانشجویان بین ‌المللی در کشور آلمان

بیمه درمانی آلمان برای دانشجویان بین ‌المللی

در روزگار فعلی، مبحث مهاجرت، بعنوان یکی از چالش برانگیزترین مباحث پیش روی جوامع، خصوصا جوامع جهان سوم بوده است. یکی از کشورهایی که بیشترین تعداد مهاجر را دارد، کشور آلمان می باشد. طبق قانون، دانشجویان خارجی در آلمان ملزم به داشتن نوعی پوشش درمانی هستند. این در حالی است که دانشجویان مقطع کارشناسی، واجد شرایط درخواست بیمه درمانی دانشجویی دولتی تخفیف دار بوده، اما افرادی که برای دوره‌های مقدماتی، دوره‌های زبان، مقطع دکترا، دانشجویان بالای ۳۰ سال و همچنین دانشجویان فرصت مطالعاتی مهاجرت می‌کنند می‌بایست به دنبال بیمه درمانی بخش خصوصی باشند.

در این مقاله انواع مختلف بیمه درمانی در دسترس دانشجویان بین‌المللی در آلمان و هزینه‌های مربوطه بررسی می شود.

بیمه درمانی دانشجویان خارجی در آلمان

همانطور که پیش‌تر ذکر شد دانشجویان بین‌المللی قبل از ورود به آلمان می بایست تحت بیمه خدمات درمانی قرار گیرند. پوشش درمانی از نظر قانون برای همه ساکنان آلمان، حتی کسانی که یک ترم اقامت دارند، اجباری است. از سویی دیگر، دانشجویان زیر ۳۰ سال می‌توانند برای بیمه خدمات درمانی دولتی (با تخفیف) ثبت‌نام کرده، اما دیگر دانشجویان می‌بایست باید به دنبال راه‌های جایگزین برای درخواست بیمه، مانند بخش درمانی عمومی و یا بیمه خصوصی باشند.

هزینه بیمه درمانی دانشجویان در آلمان چقدر است؟

دانشجویان زیر ۳۰ سال نیازی به پرداخت ۷٫۳٪ سهم تأمین اجتماعی برای بیمه خدمات درمانی ندارند، در عوض برای مراقبت‌های طولانی مدت، ماهیانه مبلغ ۱۰۵٫۸۰ یورو (با تخفیف) پرداخت می‌کنند که هم بیمه خدمات درمانی پایه و هم بیمه مراقبت‌های پرستاری را شامل می شود. این مبلغ معمولاً کمتر از هزینه‌های دریافتی استاندارد براساس درآمد است.

بیمه بهداشت عمومی دانشجویان بین المللی در آلمان چقدر است؟

بسیاری از افرادی که برای تحصیل، کشور آلمان را انتخاب می کنند نگران این هستند که حق بیمه درمانی دولتی برای دانشجویان چه میزان است؟ خبر خوب برای دانشجویان بین‌المللی این است که نرخ تخفیف ۱۰۵٫۸۰ یورو به طور مساوی برای دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان محلی آلمانی اعمال می شود.

بهداشت و درمان برای دانشجویان خارجی در آلمان: خصوصی یا دولتی؟

در این میان، ذکر این نکته خالی از لطف نیست که به دانشجویان بین‌المللی، ویزای دانشجویی بدون اثبات داشتن بیمه دولتی یا خصوصی (یا در صورت قابل ارجاع بودن بیمه از کشور خود) اعطا نمی شود و اتباع خارجی نیز برای دریافت ویزای دانشجویی باید قبل از ارائه درخواست شان از پوشش کامل بیمه اطمینان حاصل کنند.

چگونه می توان بیمه درمانی دانشجویان در آلمان دریافت کرد؟

شهروندان آلمانی به راحتی می‌توانند تحت پوشش بیمه درمانی دولتی قرار بگیرند، اما در مورد دانشجویان بین‌المللی روند این مساله به گونه دیگری می‌باشد. بنیاد Expatrio[1] به دانشجویان این فرصت را می‌دهد تا از طریق TK[2]، برای بیمه خدمات درمانی عمومی دانشجویان با تخفیف ثبت‌نام کنند.

مزایای استفاده از خدمات TK

  • پشتیبانی آنلاین و تلفنی درطول هفته و تمامی ساعات شبانه روز
  • دارای پورتال پشتیبانی و فرم درخواست به زبان انگلیسی
  • حصول اطمینان از تحت پوشش قرار گرفتن شما پیش از ورود به کشور آلمان

بیمه درمانی دانشجویان زبان در آلمان

برخی از دانشجویان برای بهبود زبان آلمانی خود، دوره‌ای یک ساله و یا تک ترم را انتخاب می کنند. دوره‌های زبان توسط دانشجویان مقطع کارشناسی و یا اشخاصی که قصد مهاجرت به آلمان برای کار دارند، برگزار می‌شود. این دوره‌ها شیوه‌ای عالی برای ورود به جامعه آلمان می باشد. نکته قابل توجه این است که این افراد مادامیکه وارد بازار کار و یا دانشگاه نشده‌اند، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرند.

بیمه درمانی دانشجویان دکترا در آلمان

طبق قانون دانشجویان بین‌المللی دکترا نیز ملزم به داشتن پوشش مراقبت‌های بهداشتی برای طول اقامت خود در آلمان می‌باشند.از آنجایی که اکثر دانشجویان دکتری بالای ۳۰ سال دارند‌، بنابراین با نرخ تخفیف بهداشت عمومی مواجه نیستند. وضعیت دانشجویان دکترا کمی پیچیده تر است ، زیرا برخی از دانشجویان در دانشگاه خود استخدام می شوند در حالی که برخی دیگر از این دانشجویان نیستند.

بیمه درمانی دانشجویان دکترا در آلمان

دانشجویان دکتری شاغل در دانشگاه

بسیاری از دانشجویان مقطع دکترا در دانشگاه به عنوان مدرس یا معاون پژوهشی استخدام می شوند که در این صورت آنها به طور خودکار در سیستم بهداشت عمومی ثبت نام شده و سهم معمول، یعنی ۷٫۳٪ را پرداخت و مابقی آن توسط کارفرما پرداخت می‌شود. بسیار بعید است که دانشجویان دکتری بتوانند درآمدی بالا داشته که قادر به انتخاب بیمه خصوصی باشند. خبر خوب در مورد استخدام شدن در دانشگاه این است که شما لزوماً نیازی به درگیر شدن در پروسه ثبت نام و دیگر مراحل آن نداشته، چرا که خود دانشگاه پیگیر این مساله خواهد بود.

دانشجویان دکترا که در دانشگاه استخدام نشده اند

افراد زیر ۳۰ سال می توانند از طریقTK  برای خدمات بهداشتی عمومی دانشجویان با تخفیف ثبت نام کنند. افراد بالای ۳۰ سال دو گزینه دارند: آنها می توانند از طریق کارفرمای خود برای این مراقبت های بهداشتی عمومی ثبت نام کنند (مناسب برای افرادی که در کار نیمه وقت هستند) یا می توانند یک برنامه خصوصی تهیه کنند ، که این گزینه برای کسانی که قصد کار کردن در زمان تحصیل در آلمان ندارند بهتر است.

بیمه درمانی دانشجویان فرصت مطالعاتی در آلمان

محققان و دانشمندان مهمان نیز بدون توجه به کوتاه بودن اقامت آنها در آلمان ، ملزم به داشتن پوشش بیمه خدمات درمانی هستند. افرادی که از یک کشور اتحادیه اروپا یا EEA هستند و با آلمان توافق کرده اند بسته به مدت اقامت ممکن است با کارت EHIC تحت پوشش قرار گیرند. برخی از افراد ممکن است تحت پوشش بیمه درمانی خصوصی از کشور خود باشند ، اما ابتدا باید با ارائه دهنده خدمات خود مشورت کنند. زیرا قانون آلمان دستورالعمل های سختگیرانه ای راجع به قابل قبول بودن پوشش ها دارد.

منبع:https://www.expatrio.com/living-germany/health-insurance-germany/health-insurance-international-students

[۱] Expatrio بنیادی برای جابجایی دانشجویان بین المللی و مهاجران مایل به زندگی در آلمان می باشد.

[۲] بیمه درمانی دانشجویان خارجی در آلمانTechniker Krankenkasse (TK)  یکی از بزرگترین صندوق های مراقبت های بهداشتی در آلمان است

برچسب ها:
پیام بگذارید