پیامد های شیوع ویروس کرونا بر صنعت بیمه کشور

پیامد های شیوع ویروس کرونا بر صنعت بیمه کشور

تاثیر ویروس کرونا بر صنعت بیمه پوشیده نیست، چنانکه سایر بخش‌ها از آن در امان نبوده است. شیوع ویروس کرونا از سال گذشته میلادی در کشور چین آغاز و به یک بیماری همه‌گیر جهانی تبدیل شده است. اگرچه سرعت شیوع این بیماری در اکثر کشورها کند شده، اما در بسیاری از کشورها همچنان در حال رشد است. دولت‌ها با بستن مرزها، اعمال محدودیت‌های مسافرتی، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و … برای مهار بیماری واکنش نشان داده‌اند.

ویروس کرونا علاوه بر تلفات جانی بر اقتصاد هم تاثیر قابل توجهی داشته است. این مشکلات در حوزه‌‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی ایجاد شده است. پیامدهای ویروس کرونا بر صنعت بیمه کشور نیز بی‌تأثیر نبوده است. صنعت بیمه چگونه می تواند بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا را سازمان دهد؟. پیامدهای شیوع این بیماری در سطوح مختلف صنعت بیمه چیست؟ در صورت ادامه شیوع ویروس کرونا آینده صنعت بیمه چه خواهد شد؟

تاثیر ویروس کرونا بر صنعت بیمه

در این قسمت ابعاد مختلف تاثیر ویروس کرونا بر صنعت بیمه کشور شرح داده می‌شود. علاوه بر این استراتژی‌های شرکت‌های بیمه در این زمینه بررسی خواهد شد. صنعت بیمه از تمامی بخش‌های اقتصاد ایران، به طور همزمان یا با وقفه زمانی تاثیرپذیر است. بیشترین ارتباط صنعت بیمه با خدمات، صنعت و ساختمان بوده و نرخ بالای بیکاری، صنعت بیمه را به رکود می‌برد.

از زمان شیوع بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ بندهایی برای محدود کردن پوشش‌ها اضافه شد. بدین ترتیب بیماری‌های همه‌گیر در بیشتر محصولات مانند مشاغل و بیمه‌های مسافرتی گنجانده شد. سیاست بیمه درباره تعطیلی مشاغل اینگونه است که فقط به آسیب فیزیکی به دارایی‌ها یا عملیات‌های سازمان پرداخت انجام می‌شود. البته با تدابیری که توسط شرکت‌های بیمه اندیشیدند بیمه کرونا در سبد این شرکت‌ها قرار گرفت. البته سیاست‌های تعیین حق بیمه می تواند با توجه به تأثیر ویروس کرونا در جهان تغییر کند.

گسترش اثر رکود تورمی بر صنعت بیمه

با افزایش نرخ تورم و نرخ ارز، ارزش سرمایه مورد تعهد بیمه افزایش می‌یابد. به تبع این افزایش، قیمت اسمی بیمه‌نامه‌ها نیز افزایش یافته و حق بیمه تولیدی سرانه هر بیمه‌نامه رشد می‌یاد. رشد حق بیمه به خصوص در بیمه‌نامه‌های اموال و مسئولیت بیشتر است. اما در نهایت به دلیل افزایش نرخ بیکاری و فقر در کشور، افزایش نرخ‌های حق بیمه محدود می‌شود.

به علت افزایش احتمالی نرخ تورم و نرخ ارز متوسط حق‌ بیمه عایدی به ازاء هر بیمه‌نامه با شیب ملایم‌تر از سال‌های قبل افزایش خواهد یافت. بنابراین تعداد بیمه‌نامه فروخته شده به علت افت شدید رشد اقتصادی به ویژه در بخش‌های خدمات و صنعت، احتمالاً با کاهش همراه خواهد بود. حق‌ بیمه عایدشده کل صنعت بیمه نیز نسبت به سال‌های گذشته با شیب ملایم افزایش خواهد یافت. پیش‌بینی‌ها نشان می‌شود نرخ رشد حق ‌بیمه عاید شده کل به کمترین مقدار خود در سال‌های گذشته برسد.

کاهش توانگری مالی بیمه‌ها

متوسط نسبت بازده خالص به دارایی‌های شرکت‌های بیمه بدلیل افزایش نسبی ضرایب خسارت، احتمالاً با کاهش نسبی روبرو خواهد بود. میانگین نسبت مطالبات به دارایی‌های شرکت‌های بیمه به دلیل افزایش فروش اقساطی بیمه‌نامه‌ها نیز کاهش نسبی خواهد داشت. همچنین متوسط نسبت توانگری مالی شرکت‌های بیمه با کاهش نسبی روبرو خواهد شد.

فرصت های کرونا بر رشته اتومبیل

– ویروس کرونا باعث کاهش ریسک تصادفات اتوموبیل شده است. علت این کاهش ریسک به دلایل زیر بوده است:

– کاهش تعداد سفرهای درون و برون شهری

– کاهش خسارات مالی بیمه‌های بدنه و شخص ثالث

– کاهش خسارات جانی

– کاهش خسارت‌های ناشی از فروش بیمه کارت سبز به دلیل وجود محدودیت‌های اعمال شده در مسیر تردد بین کشورها. که البته این موضوع در عین حال بر فروش (صدور) این محصول نیز تا حد زیادی اثرگذار است.

– تقویت زیرساخت‌های لازم در مسیر الکترونیکی کردن الزامات عملیات بیمه‌گری از قبیل:

  • ایجاد بانک اطلاعاتی جامع
  • پردازش هوشمند داده‌های مربوط به ارزیابی موارد اعلام شده دریافت خسارت مالی و جانی
  • بروز رسانی سامانه سنهاب در جهت ایجاد لینک‌های تعریف شده بین شرکت‌ها جهت سهولت در اخذ استعلام و سوابق خسارتی و در نهایت ارائه خدمات برخط و غیرحضوری

منبع: سندیکای بیمه‌گران ایران، سنهاب

برچسب ها:
پیام بگذارید