بیمه ابری و داستان بلاکچین در عصر امروز

بیمه ابری

موسسه مکنزی و گزارش تغییرات بازار

موسسۀ مکنزی در سال ۲۰۱۳ اقدام به انتشار فهرستی از فناوری‌ها ازجمله: بلاکچین، اینترنت سیار، اینترنت اشیاء و دیگر فناوری‌ها کرد که آینده جهان را دچار دگرگونی‌های عظیم می‌کنند. شاید در آن روزها توجه به این مقاله کمی خیال‌انگیز بود. ولی امروز بعد از گذشت تنها چهار سال از آن تاریخ، بشر نه‌تنها به بسیاری از آن موضوعات رسیده، بلکه در گزارش جدید این موسسه نیز شماری از فناوری‌های جدید معرفی شده‌اند. در همین ارتباط، شرکت‌های بیمه‌ای برتر جهان و نیز استارتاپ‌های این حوزه با توجه به تغییرات شگرف در کاربرد هوش مصنوعی و هوش مالی در چند سال اخیر تلاش داشته‌اند تا با استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود در فناوری بلاکچین علاوه بر جلوگیری از تقلب‌های گسترده در این صنعت که بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود، به افزایش بهره‌وری الگوهای کنونی بیمه‌ای نیز کمک کنند.

داستان بلاکچین و نقشی که بر عهده دارد

بلاکچین یک نوع سامانه ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت این سامانه با سامانه‌های دیگر در این است که اطلاعات ذخیره‌شده بین همۀ اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده تقریباً غیرممکن می‌شود. اصل غیرمتمرکز بودن، در حقیقت ویژگی ماهوی بلاکچین است. طبق این اصل، هیچ شخص مسئولی نمی تواند دارایی اشخاص را جابه‌جا کند یا سوابقی را به‌نفع‌خود تغییر دهد. ابزارهای نوین هوش مصنوعی همچون اینترنت سیار، اینترنت اشیاء و در حال حاضر بلاکچین و فناوری ابری از مهم‌ترین موضوعاتی هستند که بشر امروز به کمک آن‌ها وارد عصر جدید از دوران تاریخی خود می‌شود و می‌تواند به همه خیال‌پردازی‌های خود جامۀ عمل بپوشاند. ظهور فناوری‌های جدید باعث به‌وجودآمدن سامانه‌های جدید شده است که جمع اجزای آن از جمع کل آن بیشتر است و کارآمدی و بهره‌وری ساختاری آن روبه‌فزونی است و هزینه‌های آن به‌شدت درحال کاهش است و کاستی‌های آن نیز رفته‌رفته از بین می‌رود. بی شک حوزۀ کاربری بلاکچین متاثر از اینترنت سیار است که بشر امروز را قادر کرده است در هر لحظه و در هر مکانی به فضای مجازی دسترسی داشته باشد. فضای مجازی و شبکه‌های مجازی همچون شبکه‌های ابری مشابه رگ‌های یک موجود زنده هستند. امروزه با استفاده از این ابزارها در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توان انبوهی از اطلاعات را فارغ از جنس و نوع آن‌ها به هرگوشه‌ای از عالم که بشر به آن دسترسی دارد، مخابره کرد و در همان زمان بازخورد آن‌ها را دید.

صنعت بیمه از بلاکچین بهره برداری می کند

سازمان‌های پیشرو به طور پیوسته در جستجوی فرصت‌های جدید برای بهبود وظایف ساده و یافتن راه‌حل‌های نوآورانه برای تسریع ایفای وظایف و رفع مسائل عملیاتی هستند. هوش مصنوعی اشخاص را قادر می‌سازد تا ناشناخته‌های فرایند عملیات و فعالیت‌های بنگاه را کشف کنند و راه‌حل‌ها را پیش از وقوع مسائل شناسایی کنند و به کار ببندند. فناوری بلاکچین دارای توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بسیاری برای نوسازی، ساده‌سازی و روش‌های نوین انجام معاملات بیمه‌ای از راه ایجاد یک پایگاه اطلاعات داده‌ای مشترک است. برای شرکت‌های بیمه‌ای که علاقه‌مند به ماندگاری در صحنه رقابت هستند، ضروری است در شناسایی و یادگیری این فناوری نوین کوشش کنند، تا اعتماد بیمه‎گذاران به مدیریت دارایی‌ها و اطلاعات آن‌ها بیشتر شود.

بلاکچین در یک قرارداد هوشمند بیمه

با استفاده از قراردادهای هوشمند و اینترنت اشیاء فرصت ایجاد کسب‌وکارهای جدید در صنعت بیمه فراهم می‌شود. با استفاده از فناوری بلاکچین و اپلیکیشن‌های مربوط به آن، می‌توان حتی عادت‌ها و اخلاق بیمه‌گذاران را کشف و در قراردادهای بیمه‌ای، آن‌ها را لحاظ کرد. به‌طور مشخص، با فناوری بلاکچین از طریق قراردادهای هوشمند می‌توان بیمه‌های بازنشستگی و بیمه‌های اتکایی را مدیریت کرد و در یک پایگاه اطلاعات توزیع‌‌‌‌شده بین شرکت‌های بیمه‌ای به اشتراک گذاشت. این پایگاه‌های اطلاعاتی می‌توانند از طریق ثبت عوامل مشخصی از بیمه‌گذاران فعال شوند.

بلاکچین همچنین امکان تسریع در پرداخت‌های بیمه‌ای را فراهم می‌کند. به طوری که می‌توان از طریق ادعاهای بیمه‌گذاران و تطبیق آن‌ها با داده‌های مندرج در پایگاه اطلاعاتی عمومی توزیع‌شده که به صورت غیرمتمرکز هستند، سریعاً نسبت به تایید یا رد صورت‎حساب‌های بیمه‌ای اقدام کرد و طول دورۀ بازبینی ادعاهای بیمه‌گذاران را به‌شدت کاهش داد. صنعت بیمه ذاتاً ریسک‌پذیر و در معرض تقلب است. حجم تقلب در صنعت بیمه مبلغی بالغ بر ۴۰ میلیارد دلار در سال برآورد می‌شود که ریسک بزرگی برای موسسات بیمه‌گر محسوب می‌شود. فناوری بلاکچین با ایجاد پایگاه اطلاعات عمومی توزیع‌شده غیرمتمرکز می‌تواند موجب ایجاد یک سامانۀ درون صنعتی برای موسسات بیمه‌گر باشد، تا از طریق فرایندهای خاص، از عملیات بیمه‌ای مشکوک یا متقلبانه پیشگیری کند. در این صورت، با توجه به کاهش هزینۀ تقلب می‌توان از طریق کاهش هزینه بیمه، ضریب نفوذ بیمه در جامعه را افزایش داد.

سامانه دوپایه‌ای بلاک – ابر

ادغام دو فناوری نوظهور بلاکچین و خدمات ابری خود موجد یک سامانه دوپایه‌ای «بلاک – ابر» شده است که پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ همه صنایع جهان را تحت تاثیر قرار دهد. بیمه ابری یک رویکرد جدید به مدیریت ریسک است که در آن وعدۀ پرداخت غرامت مالی برای خسارت احتمالی مشخصی از سوی ارائه‌دهندۀ خدمت  محاسباتی ابری ارائه شده است. بیمه ابری ممکن است به عنوان بخشی از توافق‌نامه سطح خدمت با ارائه‌دهنده باشد، یا ممکن است به طور جداگانه از طریق شرکت بیمه شخص ثالث خریداری شود. محاسبات ابری بسیاری از بخش‌های صنایع جهان از جمله صنعت بیمه با سهولت استقرار، توانایی و انعطاف‌پذیری در دسترس است. محاسبات ابری تنها روند آن‌ها را دربرنمی گیرد، بلکه امنیت اطلاعات آن‌ها باید با توجه به میزان روبه‌‎رشد داده‌های جمع‌آوری‌شده و نیز پذیرش گسترده‌ای از سیاست‌های دستگاه خوداتصالی به شبکه‌ها تقویت شود.

صنعت بیمه اهمیت فناوری محاسبات ابری را تایید کرده است و نیاز به استفاده از این محاسبات را ضروری می‌داند. محاسبات ابری کارآمدترین راه برای یک شرکت، مشتریان و کارگزاران بیمه‌ای برای اتصال و همکاری همزمان به فعالیت‌های روزمره است. امنیت در صنعت بیمه نقش محوری دارد. افرادی که در این صنعت کار می‌کنند، لزوما کارشناسان فناوری نیستند. ولی آن‌ها می‌توانند با شرکت‌ها و موسسات ارائه کننده خدمات ابری همکاری مشترک برقرار کنند، تا دیگر نگران امنیت ذخیره‌سازی، ترخیص، تعمیر و نگهداری یا امنیت زیرساخت‌های فناوری اطلاعات خود نباشند.

مدل گسترش ابر بیمه‌ای

مدل گسترش بیمه ابری شامل مدل‌های اولیه گسترش خدمات ابری (عمومی، خصوصی، ترکیبی) است. اگرچه مفهوم اولیه در همه این مدل‌ها یکسان است. ولی هر مدل هدف خاص خود را دارد. به عنوان مثال، یک شرکت خصوصی احتمالا یک مدل ابر عمومی را به‌کار نمی‌گیرد. زیرا ممکن است نخواهد داده‌هایش در حوزۀ عمومی میزبانی شود. شرکت‌های بیمه نیز ممکن است امکان مدیریت داده‌های خود را در یک ابر عمومی ندهند. ولی ممکن است با خدمات و پشتیبانی مشتریان در آن‌جا میزبانی شوند. این راهکاری است که متخصصان صنعت خدمات ابری آن را با عنوان ابر ترکیبی یا مدل ابداعی ابری معرفی می‌کنند. زیرا از هر دو حالت عمومی و خصوصی ابر استفاده می‌کنند. البته استفاده از این نرم‌افزار‌ها در شرایط کنونی مستلزم بسترسازی‌های قانونی و نیز پاره‌ای تغییرات در قوانین کسب‌وکارهای جدید و رفع قوانین موجود است.

 

منبع: فریبا نوروزی، ماهنامه حسابدار، شماره ۳۲۶ و ۳۲۷، خرداد و تیر ۹۸

برچسب ها:
پیام بگذارید