بیمه دندانپزشکی را چطور تهیه کنیم؟

بیمه دندانپزشکی

احتمالا شما هم تجربه روزی را داشته‌اید که از درد دندان بی‌تاب شده باشید و به دلیل هزینه‌های بالای دندانپزشکی، به فکر استفاده از بیمه دندانپزشکی افتاده باشید. هزینه خدمات دندانپزشکی بین ۱۵ تا ۲۰ درصد از کل هزینه‌‌‌های خدمات درمانی – دارویی کشور را تشکیل می‌‌‌دهد و پس از هزینه‌‌‌های بستری، دومین رتبه را در هزینه‌‌‌های درمانی – دارویی کشور دارد. اما آیا بیمه دندانپزشکی هم داریم؟ واقعیت این است که بیمه‌‌ای که مناسب جیب من و شما (قشر کارگر یا کارمند) باشد در میان بیمه‌ها وجود ندارد! نبود بیمه دندانپزشکی باعث شده که حدود ۹۰ درصد از هزینه‌‌‌های دندانپزشکی بدون پوشش بیمه‌‌‌ای از جیب مردم قشر ضعیف پرداخت شود. متوسط هزینه‌‌‌های دندانپزشکی بیش از سه برابر متوسط هزینه‌‌‌های رادیولوژی و بیش از پنج برابر هزینه خدمات آزمایشگاهی است و بیش از ۹۱ درصد از خدمات دندانپزشکی در مراکز خصوصی عرضه می‌‌‌شوند.

کارکرد بیمه های دندانپزشکی در ایران به چه صورت است؟

بیمه دندانپزشکی بخشی از بیمه تکمیلی است و بیمه های تکمیلی را شرکت های کمک رسان سرویس‌دهی می‌کنند. در حال حاضر، شرکت‌های کمک‌رسان باتوجه به نیاز مردم به خدمات دندانپزشکی، یک شبکه خدمات دندانپزشکی ایجاد کرده‌اند که دربردارنده تعداد زیادی کلینیک تخصصی است. شرکت‌های کمک رسان با استفاده از پوشش‌‌‌های مناسبی که بیمه‌‌‌گر طرح ارائه داده است، خدمات دندانپزشکی را به شرح زیر در دسترس اعضای خود قرار می‌‌‌دهند.

بیمه تکمیلی دندانپزشکی تامین اجتماعی

تعهدات دندانپزشکی سازمان‌های بیمه‌گر مانند سازمان تأمین‌اجتماعی توسط شورای عالی بیمه خدمات درمانی تعیین می‌شود. خدمات بیمه دندانپزشکی بیمه تامین اجتماعی شامل سرویس‌های زیر است:

 • خدمات ویزیت (معاینه و تشخیص، تجویز دارو، اعزام به رادیولوژی و درخواست آزمایش)
 • رادیوگرافی تک‌دندان (گرافی‌پری اپیکال یا بایت وینگ)
 • کشیدن دندان قدامی، کشیدن دندان خلفی، کشیدن دندان عقل
 • جراحی دندان نهفته در نسج نرم
 • جراحی دندان نهفته در نسج سخت
 • جرمگیری بالای لثه
 • جرمگیری زیرلثه
 • بروساژ هر فک (نوعی جرم گیری)
 • پرکردن تک سطحی
 • ترمیم دندان

خدمات بیمه دندانپزشکی چگونه است؟

در بیمه تکمیلی خدمات دندانپزشکی معمولا به دو صورت وجود دارد:

حالت اول

در حالت اول بیمه‌های تکمیلی با برخی از مراکز دندانپزشکی قرارداد دارند که شما‌ می‌توانید برای خدمات مورد نیاز خود به آن‌ها مراجعه کنید. در این مراکز تقریبا تمام خدمات دندانپزشکی پوشش داده‌ می‌شود ولی پرداخت درصدی از هزینه‌‌ها تحت عنوان فرانشیز به عهده شما خواهد بود.

حالت دوم

شما‌ می‌توانید به هر مرکز دندانپزشکی یا مطبی که تمایل دارید، مراجعه کنید و از خدمات دندانپزشکی استفاده نمایید. بعد از مراجعه، امکان دریافت هزینه‌های پرداخت شده از بیمه تکمیلی وجود دارد. البته ممکن است در بعضی مواقع برای دریافت هزینه از شرکت بیمه نیاز به تأیید پزشک معتمد بیمه یا انجام رادیوگرافی قبل و بعد از درمان داشته باشید.

بهترین پوشش دندانپزشکی بیمه درمان تکمیلی

بیمه درمان تکمیلی گروهی عموما به شکل قراردادی بین نهاد یا سازمان متقاضی بیمه و شرکت بیمه منعقد شده و شرایط و پوشش‌های آن بر اساس توافق دوجانبه طرفین مشخص می‌شود. اما سقف تعهدات و پوشش‌های بیمه تکمیلی انفرادی ثابت است. نکته قابل توجه این است که تنها چند شرکت محدود بیمه درمان تکمیلی را به شکل انفرادی ارائه می‌کنند. برای بسیاری از مردم پوشش دندانپزشکی از مهم‌ترین عوامل در خرید بیمه تکمیلی است. دندانپزشکی یکی ازپوشش‌های بیمه درمان تکمیلی است که برای استفاده از آن باید ابتدا این بیمه‌نامه را خریداری کنید. بیمه سامان،sos  و تعاون از شرکت‌هایی هستند که بیمه درمان را به شکل انفرادی ارائه می‌کنند. در ادامه به معرفی پوشش دندانپزشکی در این سه شرکت می‌پردازیم.

پوشش دندانپزشکی بیمه درمان تکمیلی سامان

بیمه درمان تکمیلی سامان شامل پنج طرح خاص به نام طرح مهر، طرح سروش، طرح شمیم، طرح وصال و طرح عقیق است. سقف پوشش دندانپزشکی در این ۵ طرح از ۱۰۰٫۰۰۰ تومان تا ۱٫۰۰۰٫۰۰۰تومان قابل انعطاف است. پوشش دندان پزشکی طرح وصال و طرح عقیق بالاترین سقف را نسبت به سایر طرح‌های دیگر دارند که مبلغ آن برابر با ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ میلیون تومان است. البته بالاترین حق‌بیمه به ترتیب به طرح عقیق و طرح وصال تعلق دارد. شرط خرید بیمه درمان تکمیلی از بعضی شرکت‌ها انجام چکاپ و آزمایش‌های پزشکی است. اگر بعد از بررسی نتیجه آزمایش، مشخص شود ریسک فرد برای شرکت بیمه بسیار بالاست، بیمه درمان به او تعلق نخواهد گرفت.

نکته‌ مثبت درباره‌ بیمه سامان این است که انجام آزمایش‌های پزشکی را قبل از خرید بیمه، برای افراد الزامی نکرده است. اما ممکن است بعد از تکمیل فرم پرسشنامه، طبق نظر پزشک انجام چکاپ و آزمایش‌های برای بررسی دقیق‌تر وضعیت سلامت فرد، الزامی باشد. اما این موضوع جنبه عمومی ندارد و بنا بر شرایط ممکن است برای فردی که وضعیت مشخصی ندارد الزامی باشد. امکان پرداخت حق‌بیمه به شکل قسطی در هر پنج طرح وجود دارد. البته بیمه سامان برای افرادی که حق‌بیمه بیمه تکمیلی خود را یکجا پرداخت کنند و یا بیمه عمر سامان را خریداری کرده باشند، ۱۰% تخفیف در نظر گرفته است.

نام طرح سقف تعهد دندانپزشکی
مهر ۱۰۰,۰۰۰
سروش ۲۰۰,۰۰۰
شمیم ۵۰۰,۰۰۰
وصال ۱,۰۰۰,۰۰۰
عقیق ۱,۰۰۰,۰۰۰

پوشش دندانپزشکی بیمه تعاون

بیمه تعاون به تازگی در قالب چهار طرح، بیمه تکمیلی انفرادی را ارائه می‌کند. طرح اقتصادی، طرح جامع، طرح ویژه و طرح ممتاز چهار طرح بیمه تکمیلی انفرادی تعاون هستند. پوشش دندانپزشکی از ۱۰۰،۰۰۰ تومان تا ۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان در این طرح‌ها متغیر است. مانند سایر شرکت‌ها، حق‌بیمه برای سنین مختلف متفاوت است. به طور مثال برای استفاده از پوشش دندانپزشکی ۱۰۰،۰۰۰ تومانی در طرح اقتصادی باید ۶۶۰،۰۰۰ تومان حق‌بیمه پرداخت شود. همچنین هزینه لازم برای برای بهرمندی از حداکثر پوشش دندانپزشکی با سقف تعهدات ۱،۰۰۰،۰۰۰ تومان، ۱،۹۲۰،۰۰۰ تومان است.

انجام چکاپ و آزمایش‌های پزشکی برای خرید بیمه تکمیلی انفرادی تعاون الزامی نیست. با توجه به شرایط فرد متقاضی و پرسشنامه‌ای که باید قبل از خرید بیمه پر کند، مشخص می‌شود آیا انجام آزمایش‌های پزشکی ضروری هست یا نه. تخفیف خرید نقدی، تخفیف دارندگان بیمه عمر تعاون (با حداقل اندوخته ۱٫۵ میلیونی) و تخفیف برای افرادی که از سایر بیمه‌‌‌های تعاون استفاده می‌کنند تا سقف ۱۰% بر حق‌بیمه اعمال می‌شود.

نام طرح سقف تعهد دندانپزشکی
اقتصادی ۱۰۰,۰۰۰
جامع ۲۰۰,۰۰۰
ویژه ۴۰۰,۰۰۰
ممتاز ۱,۰۰۰,۰۰۰

بیمه دندانپزشکی sos

پوشش دندانپزشکی در بیمه تکمیلی انفرادی sos وجود ندارد و برای استفاده از خدمات دندانپزشکی لازم است بیمه دندانپزشکی به صورت جداگانه خریداری شود. خدمات دندانپزشکی از تاریخ ۹۷/۱/۱ به درمان تکمیلی انفرادی شرکت sos اضافه شده که شامل دو طرح طلایی و نقره‌ای است. این دو طرح، جهت افزایش پوشش بیمه‌ای و برای جبران هزینه‌های دندانپزشکی به بیمه‌گذاران ارائه می‌شود.

سقف پوشش دندانپزشکی در طرح طلایی ۴،۰۰۰،۰۰۰ تومان و حق‌بیمه‌ آن ۷۹۵،۰۰۰ تومان است.

سقف پوشش دندانپزشکی در طرح نقره‌ای ۱،۵۰۰،۰۰۰ تومان و حق‌بیمه‌ آن ۴۷۵،۰۰۰ تومان است.

برای خرید بیمه دندانپزشکی لازم است حتما بیمه درمان تکمیلی انفرادی sos را خریداری کنید. البته برای خرید بیمه درمان sos، انجام چکاپ و آزمایش‌ها الزامی است.

میزان پوشش دندانپزشکی در بیمه تکمیلی

توجه داشته باشید که با خرید بیمه تکمیلی تا یک حد معینی‌ می‌توانید از خدمات دندانپزشکی استفاده کنید و این میزان در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است. سقف پوششی که برای دندان پزشکی می‌توانید استفاده کنید به حق‌بیمه‌‌‌ای که برای خرید بیمه درمان تکمیلی پرداخت می‌کنید بستگی دارد. نوع طرح و سقف تعهدات بیمه در موارد مختلف مثل زایمان، دندانپزشکی و … بر خسارتی که از بیمه دریافت می‌کنید موثر است. ممکن است بیمه در یک طرح خاص برای یک پوشش بیشترین سقف را درنظر بگیرد و برای پوشش دیگر سقف کمتری را ارائه کند. اگر پوشش دندانپزشکی برای شما اهمیت دارد، طرحی را انتخاب کنید که بیشترین پوشش را برای دندانپزشکی داشته باشد.

پوشش دندانپزشکی در بیمه‌های درمانی پایه

بیمه‌های درمانی پایه مانند: بیمه تامین اجتماعی، بیمه سلامت و بیمه نیروهای مسلح که جمعیت بسیاری از افراد را تحت پوشش خود قرار داده‌اند. بخشی از خدمات پایه دندانپزشکی را با دریافت تعرفه‌های پایین ارائه می‌دهند. حتی در این نوع از بیمه برخی از مراکز درمانی تأمین اجتماعی به صورت رایگان خدمات دندانپزشکی را به بیمه‌شدگان خود ارائه‌ می‌دهند. اما این خدمات اندک بوده و به بعضی از خدمات سطحی دندانپزشکی‌ مانند: کشیدن دندان، پرکردن معمولی و جرم‌گیری محدود می‌شود. ضمن این‌که در این مراکز به دلیل ازدحام انجام خدمات بسیار زمانبر بوده و منجر به هدر رفتن زمان بسیاری می‌شود. همچنین این شرکت‌های بیمه پشتیبانی مناسبی در صورت مراجعه به مطب‌های خصوصی دندان پزشکی ندارند و بیمه‌شده بایستی بیشتر هزینه‌های دندان را خود پرداخت کند.

بیمه دندانپزشکی در بیمه تکمیلی تامین اجتماعی

پوشش‌های ارائه شده در بیمه تامین اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • خدمات مربوط به ویزیت بیمار
 • کشیدن دندان قدامی، دندان خلفی، دندان عقل
 • جراحی دندان نهفته در نسج نرم یا نهفته در نسج سختچ
 • ترمیم کردن دندان‌
 • جرم‌گیری بالای لثه، زیرلثه
 • بروساژ کردن هر فک
 • رادیوگرافی تک‌ دندان

 

برچسب ها:
پیام بگذارید