استارتاپ های مبتنی بر بلاک چین که آینده صنعت بیمه را تغییر می دهند

بلاکچین در بیمه

فناوری بلاک چین چیزی بیشتر از یک پایگاه داده ای که بیت کوین را تقویت می کند است. بلاک چین یک فناوری نوآورانه است که فرصت های فراوانی را در کسب و کار می آفریند، هزینه تعامل ها را کاهش می دهد و اعتماد، امنیت و کارایی فرایند های موجود را تقویت می کند. بلاک چین حتی پتانسیل این را دارد که از هم گسیخته شود یا حتی تغییر شکل پیدا کند یا شاید صنایع و کسب و کارهای سنتی را ملزم به تغییرات اساسی کند.

صنعت بیمه نمونه بسیار عالی است برای صنایعی که می توانند به طور خاص به وسیله بلاکچین تغییر شکل پیدا کنند. این روزها، کارآفرینان صنعت بیمه در حال ساخت شرکت های اینشورتک هستند که پیشگام محصولات جدید بیمه ای مبتنی بر فناوری بلاک چین و رهگیری بازارهای جدید هستند. برای اینکه نیم نگاهی به آینده صنعت بیمه و تاثیر آن از بلاکچین داشته باشیم، در این مقاله سعی داریم، چند نمونه از استارتاپ های اینشورتکی موجود که با فناوری بلاکچین به فعالیت مشغول هستند را بررسی کنیم. این استارتاپ ها سعی دارند در فضایی که به آرامی در حال حرکت است، سرعت بگیرند و تغییرات شگرفی را ایجاد کنند.

مبارزه با تقلب در بیمه از طریق گواهی ثبت دیجیتال

در سرتاسر جهان شرکت های بیمه هر سال بیش از ۸۰ میلیارد دلار سرمایه را به دلیل تقلب و کلاهبرداری از دست می دهند. یکی از بزرگترین چالش هایی که شرکت های بیمه در مبارزه با تقلب با آن مواجه هستند این است که نمایندگی ها و شرکت های بیمه عمدتا به فرایندهای فیزیکی متکی هستند تا اعتبار اطلاعات ادعایی مشترکان مانند اعتبار اقلام، مالکیت، تاریخ و غیره را سامان دهی کنند. حال آنکه این قبیل اطلاعات بیشترین پتانسیل را برای دستکاری از سوی کلاهبرداران و متقلبان دارد.

ماهیت رمزگذاری شده و غیر قابل تغییر تراکنش های بلاک چینی، همراه با قابلیت فوق العاده قوی آن و شفافیت رکوردهای معاملات، فرصتی را برای ایجاد یک رکورد دیجیتالی معتبر یا «اثر انگشت» آیتم ها، قراردادهای دیجیتال و ادعاهای دنیای واقعی ارائه می دهد. این پرونده های منحصر به فرد دیجیتالی را می توان برای تأیید اعتبار و ارزیابی اقلام فیزیکی سرمایه ها استفاده کرد. در حالی که خنثی کردن این سیستم برای کلاهبرداران و متقلبان فوق العاده دشوار است.

یکی از استارتاپ های جوان که در این حوزه فعالیت می کند، استارتاپ Everledger بریتانیا است.

everledger

استارتاپ Everledger

تاسیس و پایه گذاری: ۲۰۱۵

دفتر مرکزی : لندن، انگلستان

افتخارات: برنده جایزه نوآور سال ۲۰۱۶-  جایزه Penrose در لندن

فناوری: مبتنی بر IBM Blockchain

سرمایه گذار: Techstars (Barclays Accelerator، لندن) و Mastercard Startparth (کمک غیرنقدی)

استارتاپ Everledger یک دفتر ثبت اسناد (رجیستری) جهانی دیجیتال و دائمی است که آیتم ها و اطلاعات دارای ارزش را در خود ثبت می کند. این دیتاها به ویژه شامل اقلام فیزیکی ارزشمندی همچون «الماس» می شود. این نرم افزار با استفاده از ابزارهای دیجیتال یک سری رکورد منحصر به فرد از نقاط و دیتاهای اصلی شیء یا آیتم فیزیکی یا دیجیتالی (مثلا قرارداد هوشمند و…) مورد نظر را رکورد می کند و در خود ذخیره می سازد. مثلا در مورد الماس، ۴۰ نقطه دیتا برای هر سنگ (برش، وضوح، شماره سریال، صدور گواهینامه و غیره) رکورد می شود. این اطلاعات پس از آن به صورت رمزنگاری شده در بلوک های پایه ای و اصلی ذخیره می شود.

هنگامی که یک الماس یا هر آیتم دیگر در این دیتابیس ثبت می شود، پس از آن دیگر امکان شخصی سازی کردن آن، ایجاد شناسنامه برای آن و ردیابی این سنگ برای تمام عمر موجودیت آن وجود دارد. مزایای این قابلیت ها عبارتند از: اطمینان از اینکه الماس ها از طریق فرایند کیمبرلی تایید شده است (یک روش اجباری تحت کنترل سازمان ملل متحد برای جلوگیری از فروش سنگ های جنگی یا «الماس های خونین») این خدمات برای کمک به مقامات انتظامی مبارزه با قاچاق الماس است. از دیدگاه یک بیمه گر، Everleger یک راه جدید و هیجان انگیز برای مقابله با تقلب در بیمه ارائه می دهد. این راهکار با ارائه یک مکانیزم مطمئن برای صحت اعتبار الماس و در نتیجه شناسایی تقلب های جعلی امکان پذیر می شود. تا به امروز بیش از ۱ میلیون الماس با فناوری های استارتاپ Everledger ثبت شده است.

صدور بیمه فوری برای اقتصاد به اشتراک گذاری

ظهور اقتصاد «به اشتراک گذاری»، که نمونه هایی از آن شرکت هایی مانند Uber و Airbnb هستند، فرصتی برای محصولات جدید و شرکت های پویای بیمه و اینشورتک ها ایجاد کرده است؛ شرکت هایی که به چالش های ذاتی در استفاده از دارایی های شخصی برای اهداف تجاری اهمیت می دهند. از سال ۲۰۱۵، استارتاپ SafeShare Global که در انگلستان پایه گذاری شد، از تکنولوژی بلاک چین برای تسهیل قراردادهای بیمه تجاری کوتاه مدت برای اقتصاد به اشتراک گذاری استفاده می کند. تکنولوژی بلاک چین برای استارتاپ SafeShare Global این امکان را فراهم کرده تا بدون نیاز به پردازنده متمرکز و با هزینه ای مناسب، مدارک مورد نیاز، زمان بندی شده و ایمن بیمه نامه را تهیه کند و به خریدار تحویل دهد. صرفه جویی در هزینه ها و افزایش سودی که فناوری بلاکچین از این مسیر به وجود آورده است، به استارتاپ SafeShare اجازه داده تا یک بازار کاملا جدید را به وجود آورد.

safeshare

استارتاپ SafeShare

پایه گذاری و تاسیس: ۲۰۱۵

دفتر مرکزی: لندن ، انگلستان

ایجاد کنندگان: طراحی شده توسط گروهZ/yen  (یک مرکز تحقیقاتی تجاری در لندن)

افتخارات: برنده جایزه استارتاپ بیمه سال بریتانیا ۲۰۱۶، جایزه بیمه بریتانیا

شناخته شده به عنوان یکی از ۱۰ استارتاپ برتر فینتک ۲۰۱۶ از سوی مجله فایننشال تایمز

تأیید شده توسط لویدز لندن

استارتاپ Safeshare Global اولین شرکت در جهان است که یک راه حل بیمه ای مبتنی بر بلاک چین را برای پاسخگویی به نیازهای «اقتصاد به اشتراک گذاری» راه اندازی کرده است. استارتاپ Safeshare Global با همکاری شرکت Vrumi، که در انگلستان مستقر است، اجازه می دهد صاحب خانه ها اتاق های اضافی در خانه های شخصی خود را به افرادی که به فضا برای اجرای کسب و کار خود نیاز دارند، اجاره دهند. در واقع SafeShare یک اپلیکیشن است که خرید بیمه نامه های موقت و کوتاه مدت را برای هر روز از قرارداد اجاره نامه، امکان پذیر می کند. پوشش ارائه شده (که توسط لویدز لندن تأیید شده است) آن شکافی را پر می کند که اغلب از سوی قراردادهای معمولی درباره اموال بیمه شده برای اجاره های تجاری کوتاه مدت به وجود می آید. زیرساخت های زیربنایی بلاک چین، SafeShare Global را قادر می سازد تا در زمان واقعی و با هزینه قابل ملاحظه ای نسبت به سیاست های کسب و کار سنتی اجاره مسکن (فقط ۲ GBP در روز و یا تقریبا ۳٫۵۰ دلار CAD)، یک سابقه بیمه نامه بدون وقفه را تغییر دهد. این راه حل بیمه ای، فرصت و سرمایه قابل ملاحظه ای را زنده می کند؛ تا حدی که این شرکت اخیرا به عنوان بهترین استارتاپ بیمه ای در جایزه های دیجیتال و Insurtech 2017 در لندن انتخاب شده است.

استفاده از قراردادهای هوشمند برای ورود به بازارهای جدید بیمه و اینشورتک

یکی از قدرتمندترین قابلیت های فناوری بلاک چین «قراردادهای هوشمند» است که توسط بلاک چین Etherium عرضه شده است. قراردادهای هوشمند، منطق برنامه ریزی هستند که بدون نیاز به مداخله شخص ثالث و بدون اجرای پیش شرط های خود اجرا می شوند. این تکنولوژی دارای قابلیت بالقوه ای برای اتوماسیون است؛ به طوری که کاهش هزینه ها در تمام انواع قراردادهای بیمه و مطالبه خسارات را موجب می شود. شرکتی که در حال حاضر این پتانسیل را توسعه می دهد Etherisc است.

پایه گذاری و تاسیس: ۲۰۱۶

دفتر مرکزی: ایکینگ، آلمان

افتخارات: برنده مسابقه راه اندازی بلاک چین در سال ۲۰۱۶  که BlockchainHub Graz بانی آن بود.
برنده جایزه اسکار بلاک چین برای راه اندازی تعداد زیادی از استارتاپ های مبتنی بر بلاک چین

استارتاپ Etherisc یک شرکت اینشورتک مستقر در آلمان است که توانایی استفاده از blockchain Ethereum برای ایجاد برنامه های بیمه غیر متمرکز را دارد. این شرکت تا کنون، با ارائه اپلیکیشن Flight Delay Decentralized Application =DApp توانایی استفاده از بلاک چین اتریوم را برای ایجاد برنامه های بیمه نشان داده است. آزمایش اکتشاف پرواز دپ در سپتامبر ۲۰۱۶ انجام شد و به شرکت کنندگان فرصت داد تا بیمه تاخیر پرواز را به مقصد کنفرانسی در سنگاپور به دست آورند. اگر پرواز آن ها به تأخیر افتاده یا لغو شود، آن ها بر اساس شرایط بیمه نامه ای که خریده اند، غرامت لغو یا تاخیر پرواز را دریافت کنند. این نرم افزار هوشمندانه، یک API را با flightstats.com که احتمال تخلیه پرواز و احتمال تاخیر بر اساس داده های تاریخی را محاسبه می کند، چک و کنترل می کند و گزارش می دهد. با استفاده از این اطلاعات برای تعیین هزینه ای که باید به عنوان غرامت پرداخت شود و نیز حق بیمه مورد نظر را محاسبه می کند. اگر پرواز به تعویق افتاد یا لغو شد، Flight Delay DApp مطلع می شود و به طور خودکار عملیات پرداخت را بدون هیچگونه تایید یا پردازش دستی انجام می دهد. با وجود این که این آزمون در مقیاس محدود بود، نتایج آزمایش به وضوح نشان دهنده یک کاربرد نوآورانه از بلاک چین بود. کاربردی که نقطه شروع برای Etherisc برای گسترش به دیگر ابعاد صنعت بیمه و برای توسعه محصولات جدیدی در صنعت بیمه و اینشورتک به شمار می رود.

 

منبع: burniegroup

 

برچسب ها:
پیام بگذارید