طرح ملی مبارزه با کرونا و اقدامات تامین اجتماعی و دولت

مبارزه با کرونا

در این مقاله، توضیحات وزارت بهداشت درباره دستاورد‌های طرح ملی مبارزه با کرونا و نیز تصمیمات بیمه تامین اجتماعی و دولت در حمایت از اقشار آسیب پذیرتر و کسب و کار‌های آسیب‌دیده را بررسی می کنیم.

اقدامات وزارت بهداشت برای کنترل کرونا

در آخرین جلسه هیئت دولت در سال ۱۳۹۸ که به ریاست روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از دستاورد‌های طرح ملی مبارزه با کرونا به هیئت وزیران ارائه داد. در این جلسه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن بیان آثار مثبت تعطیلی تعدادی از مراکز تجمع، از هیئت وزیران درخواست کرد که سایر مراکز تراکم جمعیتی تعطیل شوند. در این راستا، رئیس جمهور دستور داد مراکز مورد درخواست را ستاد ملی مبارزه با کرونا مشخص کند تا بطور هدفمند و فقط به مدت محدود تعطیل شوند.

ارائه بسته کمک بلاعوض برای حدود سه میلیون نفر در چهار مرحله

هیئت وزیران در جلسه امروز خود، به منظور حمایت از خانوارهای کم درآمد و هم‌چنین، بخش ها و رسته های کسب و کارهای اقتصادی با بیشترین آسیب، تصمیمات کارگروه بررسی و مقابله با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا را تصویب کرد. بر همین اساس، حمایت های پیش‌بینی شده دولت برای کاهش اثرات اقتصادی شیوع بیماری کرونا معطوف به بخشهای غیردولتی به ویژه بخش خصوصی شامل حمایت های بیمه تامین اجتماعی، استمهال هزینه های برق و گاز و عوارض شهرداری بوده و برای مشاغل زیر اختصاص یافت:

– مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه‌فروشی‌ها (و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت)

– مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع های جهانگردی و گردشگری، مهامانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه ها، زائر سراها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی و پذیرایی و تفریحی و خدماتی بین‌راهی (و موارد مشابه به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی)

– حمل‌ونقل عمومی مسافر درون و برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی (و موارد مشابه به تشخیص وزارت راه و شهرسازی)

– دفاتر خدمات مسافرتی، گردشگری و زیارتی

– تولید و توزیع پوشاک

– تولید و توزیع کیف و کفش

– مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی و بستنی و آبمیوه

– مراکز، باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی

– مراکز و مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری، رسانه‌ای (موارد مشابه به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)

– مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی.

اقدامات سازمان تامین اجتماعی برای کمک به شرایط کرونا

بر همین اساس، سازمان تامین اجتماعی نسبت به امهال سه ماهه (اسفند ۱۳۹۸ و فروردین و اردیبهشت ۹۹) حق بیمه کارفرما برای حمایت از کسب‌وکار‌های نام‌برده اقدام می‌نماید. افزون بر این، بانک رفاه کارگران مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات با اتکا به منابع داخلی، منابع بین بانکی و یا خط اعتباری در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار داده و سازمان برنامه و بودجه نیز مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال از بدهی دولت به این سازمان را در سال سال ۹۹ پرداخت می‌نماید. هم‌چنین، هزینه‌های برق و گاز مصرفی و عوارض شهرداری کسب و پیشه این کسب‌وکار‌ها برای دوره سه ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ استمهال می‌شود.

حمایت از خانوارهای کم درآمد در دو بخش اعطای بسته کمک بلاعوض و تسهیلات به این خانوارها اختصاص می‌یابد. برهمین اساس، بسته کمک بلاعوض برای حدود ۳ میلیون نفر در چهار مرحله شامل اسفند ماه ۱۳۹۸ و سه ماهه اول سال ۱۳۹۹ از مبلغ دو تا شش میلیون ریال برحسب بعد خانوار جمعا به مبلغ ۳.۲۸۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. افزون بر این، تسهیلات یک تا دو میلیون تومانی بر حسب بعد خانوار به حدود ۴ میلیون سرپرست خانوار کم درآمد با تشخیص وزارت تعاون، رفاه و کار اجتماعی با نرخ سود ۱۲ درصد (۸ واحد درصد به عنوان یارانه مابه‌التفاوت سود سازمان برنامه و بودجه و ۴ درصد توسط تسهیلات گیرنده) بدون معرفی ضامن تا پایان اردیبهشت ماه ۹۹ اعطا خواهد شد.

تصویب طرح خرید اعتباری اضطراری به منظور حمایت از اقشار آسیب پذیرتر

علاوه بر طرح ملی مبارزه با کرونا ، هیئت وزیران با توجه به مشکلات پیش‌آمده ناشی از شیوع بیماری کرونا و به منظور حمایت از اقشار آسیب پذیرتر، «طرح خرید اعتباری اضطراری» را برای حمایت مالی از  چهار میلیون خانوار تصویب کرد. بر همین اساس، اقشار فاقد درآمد ثابت از قبیل رانندگان تاکسی، دستفروشان و کارگران فصلی روزمزد تا سقف چهار میلیون خانوار «به تشخیص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» مشمول برخورداری از مزایای این طرح هستند؛ شاغلین دارای درآمد ثابت از قبیل کارکنان دولت، مستمری بگیران صندوق های بازنشستگی و همچنین مستمری بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی مشمول این طرح نیستند.

هم‌چنین، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است اقشار مشمول این مصوبه را از طریق «ثبت نام» یا «پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان» شناسایی و جهت واریز مبلغ خرید اعتباری به بانک های عامل معرفی نماید. بانک‌های عامل موظف‌اند ظرف ۴۸ ساعت پس از اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای خانوار‌های یک نفره ۱۰ میلیون ریال و برای سایر خانوار‌ها مبلغ ۲۰ میلیون ریال اعتبار خرید منظور نمایند تا از محل یارانه واریزی به صورت اقساط تسویه گردد.

تعیین تکلیف تسویه بدهی شرکت های تابعه سازمان تأمین اجتماعی به وزارت ارتباطات

هیئت وزیران به استناد قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور درخصوص تسویه بدهی شرکت‌های تابعه سازمان تأمین اجتماعی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) تصمیم‌گیری کرد. بر این اساس، مبلغ ارائه حق امتیاز خدمات تلفن همراه/ثابت به شرکت‌های تابعه سازمان تأمین اجتماعی، حداکثر تا مبلغ هشت هزار و ۱۳۴ میلیارد ریال از سوی وزارت ارتباطات با اصل مطالبات سازمان تأمین اجتماعی از دولت تسویه می‌شود. شرکت‌های خدمات ارتباطی رایتل و انتقال داده‌های رهام داتک مکلفند مبالغ مربوط را به حساب سازمان تأمین اجتماعی، واریز و با آن سازمان، تسویه حساب نمایند.

تمدید یک ماهه دوره سرد سال به منظور احتساب مصرف گاز طبیعی

با تصویب هیئت وزیران، به منظور تعیین الگوی مصرف گاز طبیعی در بخش خانگی و جرایم مصارف مازاد بر الگو، دوره سرد همه اقلیم‌ها تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ تمدید شد. با توجه به شرایط ناشی از انتشار بیماری کرونا در کشور و عدم امکان قرائت سیستم‌های اندازه‌گیری از یک‌سو و لزوم بستن حساب‌های فروش گاز طبیعی با کمترین تعدیلات احتمالی به دلیل پایان دوره سرد و آغاز دوره گرم از سوی دیگر، تمدید یک ماهه دوره سرد سال از تاریخ ۱۵ فروردین  ۱۳۹۹ تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ مورد موافقت اعضای دولت قرار گرفت.

منبع: بیمه مرکزی

برچسب ها:
پیام بگذارید