بیمه بیکاری کرونا از اردیبهشت پرداخت می شود

بیمه بیکاری کرونا

یکی از قشرهای آسیب‌دیده در بحران ناشی از گسترش ویروس کرونا در ایران، کارگران روزمزد هستند که از امکانات وعده داده شده از سوی مقامات بی‌بهره مانده و دستشان خالی است. کارگران ساختمانی و بخش خدماتی، کارگاه‌های کمتر از ده نفر، مشاغل خانگی، پیک‌موتوری‌ها، رانندگان تاکسی و مسافرکش‌ها، تعمیرکاران لوازم خانگی، نظافتچی‌ها، دستفروش‌ها و… از جمله مشاغلی هستند که در این بحران با آسیب جدی روبه‌رو شدند.

دولت چه راه حلی برگزیده است؟

کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در مجلس ایران مقرر کرده است علاوه بر «اختصاص تسهیلات برای کارگران رسمی، بسته‌های حماتی مناسبی برای کارگران روزمزد و افرادی که دارای قرارداد رسمی نیستند، نیز پیش‌بینی شود». اما توضیحی درباره چگونگی شناسایی این افراد برای دریافت بسته حمایتی داده نشده است؛ کارگرانی که بیمه بیکاری هم ندارند. برخی از کارگران به دلیل نداشتن دفترچه تامین اجتماعی مشمول بیمه کارگری نمی‌شوند، در این میان، هزاران راننده تاکسی با وجود دارا بودن دفترچه تامین اجتماعی همچنان مشمول دریافت بیمه بیکاری نیستند. در حال حاضر، ۷۰ هزار نفر از کارگران آسیب‌دیده از بحران کنونی در سامانه ثبت درخواست بیکاری ثبت نام کردند. طبق قانون، مقرری بیمه بیکاری به کسانی تعلق می‌گیرد که دست‌کم یک سال سابقه کار داشته باشد ولی در شرایط کنونی این محدودیت برداشته شده است، با این حال، باز هم سرنوشت بخش روزمزد و بدون قرارداد مبهم است.

دستمزدها چه آینده‌ای خواهند داشت؟

علاوه بر این، صدها هزار کارگر رسمی در سراسر ایران به دلیل توقف فعالیت کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در بحران ناشی از گسترش ویروس کرونا در بیکاری به سر می‌برند. خطوط تولید بسیاری از صنایع بزرگ و کوچک تعطیل شده و تعطیلی اجباری، بخش بزرگی از اقتصاد ایران را با رکود روبه‌رو کرده است.

بیمه بیکاری کرونا

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون گفته است: قرار است به کسانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا بیکار شده‌اند تا پایان اردیبهشت ماه بیمه بیکاری پرداخت شود. کارگران ساختمانی، قالیبافان و رانندگان که قوانین بیمه‌ای آنها مشمول قوانین خاص است، نمی‌توانند بیمه بیکاری دریافت کنند.

مسعود بابایی، مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون درباره شرایط مشمولان دریافت بیمه بیکاری، گفته: کسانی که مشمول قانون کار باشند و کارفرما سه درصد حق بیمه بیکاری آنها را پرداخت کرده باشد، مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند شد. این اداره کل لیست افراد مشمول را در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار می‌دهد و سازمان تأمین اجتماعی نیز بر اساس موارد مطرح در قانون، پرداختی مورد نظر را به حساب آنها واریز می‌کند.

در حال حاضر، لیست اولیه به سازمان تأمین اجتماعی ارائه شده و این سازمان ظرف کمتر از یک ماه پیامک اعلام شماره حساب را به مشمولان، ارسال و واریز به حساب آن‌ها را آغاز خواهد کرد. اگر متقاضیان مشمول شرایط دریافت بیمه بیکاری نباشند، این وزارتخانه به آن‌ها پیامک «عدم شمول» ارسال خواهد کرد. قرار است بازه زمانی بررسی شرایط و ارسال پیامک «اعلام شماره حساب» به این متقاضیان به ۱۰ روز کاهش یابد. افرادی که بیکار می‌شوند یک ماه فرصت دارند به سامانه بیمه بیکاری مراجعه کنند، پس از آن در صورتی که شرایط مذکور را دارا بودند، به هر فرد تا ۸۰ درصد دستمزدی که دریافت می‌کرد، واریزی‌ها انجام خواهد شد.

متقاضیان بیمه بیکاری کرونا چطور پیگیری کنند؟

متقاضیان دریافت بیمه بیکاری ناشی از بحران کرونا باید به صورت اینترنتی ثبت نام کنند و از مراجعه حضوری به دفاتر و ادارات کار بپرهیزند. همه مراحل ثبت نام و دریافت بیمه بیکاری کرونا به صورت غیرحضوری است و از طریق سامانه و ارسال پیامک انجام می شود. متقاضیان بیمه بیکاری می‌توانند با مراجعه به سامانه bimebikari.mcls.gov.ir درخواست خود را ثبت کنند که پس از بررسی شرایط آنان توسط تامین اجتماعی و احراز صلاحیت دریافت مقرری به آنان پیامک داده می شود.

پس از این مرحله مشخصات کامل تر و شماره حساب افراد تایید شده از طریق پیامک دریافت می شود و مبلغ تعیین شده به حساب آنان واریز می شود. بنابراین، با توجه به ضرورت رعایت فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی از مراجعه به ادارات کار پرهیز کنید. ‌بیمه بیکاری متاثر از شیوع بیماری کرونا تنها به کارگران مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که به صورت غیرارادی و موقت بیکار شده اند پرداخت می شود. در واقع مقرری تعیین شده فقط به کارگرانی که دارای قراردادکاری با کارفرمایان هستند تعلق می گیرد.

نحوه محاسبه مبلغ بیمه بیکاری چگونه است؟

مطابق قانون بیمه بیکاری، میزان مقرری براساس میانگین ۹۰ روز آخر بیمه شده و به میزان ۵۵ درصد و به ازای افراد تحت تکفل (حداکثر ۴ نفر) (۱۰درصد) حداقل دستمزد افزوده خواهد شد. در هر حال مجموع دریافتی نباید از حداقل دستمزد (۱٫۵ میلیون تومان در سال ۹۸) کمتر و از ۸۰ درصد متوسط مزد یا حقوق وی بیشتر باشد.

 

منبع: ایسنا

برچسب ها:
پیام بگذارید