نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۹۹

طبق قانون در پایان هر سال برای سال جدید قوه قضائیه باید نرخ دیه را اعلام کند. سرانجام در ۲۷ اسفند سال ۹۸، بعد از چند روز تاخیر نسبت به سال های گذشته، نرخ دیه در جلسه شورای عالی قضایی مطرح و نهایی گردید. نرخ دیه در سال ۱۳۹۹ با رشد ۲۰ درصدی نسبت به سال ۱۳۹۸ رو به رو بوده است. بنابراین دیه سال ۹۹ در ماه های عادی ۳۳۰ میلیون تومان و در ماه های حرام ۴۴۰ میلیون تومان خواهد بود. همچنین مبلغ جدید دیه از اول فروروین ۹۹ لازم‌الاجراست. بنابراین مبلغ دیه در ماه‌های غیرحرام سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، ۸۰ میلیون تومان و این مقدار در ماه‌های حرام سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، ۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

ماه‌های حرام کدام‌اند؟

ماه‌های حرام شامل ۴ ماه قمری محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه می شود. اگر دیه ماه غیر حرام را با یک سوم مبلغ آن جمع ببندیم، مقدار دیه ماه‌های حرام به‌دست خواهد آمد که این مقدار ۴۴۰ میلیون تومان است.

تاثیر افزایش نرخ دیه بر بیمه شخص ثالث

از آن‌جا که سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث ۲٫۵ درصد مبلغ دیه هر سال در ماه حرام است، با افزایش نرخ دیه، حداقل تعهدات مالی شرکت‌های بیمه در بیمه شخص ثالث و در سال ۹۹، ۱۱ میلیون تومان خواهد بود. بر همین اساس در صورت بروز حادثه مالی در شرایط زیر، نیازی به گزارش مقامات انتظامی و کروکی پلیس نیست:

  • خسارت مالی رخ داده تا مبلغ ۱۱ میلیون تومان باشد.
  • هر دو طرف دارای گواهی‌نامه باشند.
  • خسارت جانی اتفاق نیافتاده باشد.

همچنین با تغییر مقدار دیه، سقف ارزش خودروهای غیرمتعارف در سال ۹۸ مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان است. قابل ذکر است که خودروهای غیر متعارف خودروهایی هستند که ارزش آنها بیش از نصف دیه آن سال باشد که درصورت داشتن خسارت، قاعده نسبی در مورد آن ها اعمال می‌شود.

آمار حق بیمه های شخص ثالث پرداختی در سال ۹۸

میانگین پرداختی حق بیمه در سال ۹۸ حدود ۶۵۰ هزار تومان بوده که تعداد زیادی از رانندگان به دلیل رانندگی خوب از تخفیف‌هایشان استفاده کردند. همچنین۱۰ درصد عوارض بیمه‌های شخص ثالت برای وزارت بهداشت دریافت می‌شود. با توجه به شرایط به وجود آمده به دلیل بیماری همه گیر کرونا، ارائه اسناد پزشکی که بیماران باید به شرکت‌های بیمه‌ای ارائه دهند تا براساس آن خسارت پرداخت شود، ۲ ماه به تعویق افتاده است و این شرکت‌های علل حساب خسارت را به بیماران از جمله بیماران کرونا پرداخت کنند. همچنین، در طول ایام عید مقرر شده تمام شرکت‌های بیمه فعال باشند تا اگر حادثه‌ای رخ داد، پرداخت خسارت انجام شود.

وی افزود: افزایش ۲۵ درصد و خورده ای حق بیمه خودروها در سال ۹۹ طی روز ۲۷ اسفند ۹۸ به شرکت های بیمه ابلاغ شده است. بیمه مرکزی اعلام کرده است: باتوجه به اینکه میانگین پرداختی حق بیمه سال گذشته با توجه به تخفیفاتی که مالکان خودرو داشتند حدود ۶۵۰ هزار تومان بوده نسبت به سال قبل حدود ۲۵ و خورده ای درصد افزایش حق بیمه با توجه به افزایش نرخ دیه خواهیم داشت.

 

 

منابع:

.iranjib.ir

boursepress.ir

برچسب ها:
پیام بگذارید