کرونا ویروس و راهکارهای بعد از تعطیلی اداره‌‌‌ها و مراکز دولتی

  • صفحه اصلی
  • بیمه
  • کرونا ویروس و راهکارهای بعد از تعطیلی اداره‌‌‌ها و مراکز دولتی
کرونا ویروس

حدود یک هفته پس از آغاز اسفندماه و اعلام رسمی همه‌‌گیر شدن ویروس کرونا، یک راهکار اصلی و مهم به عموم مردم معرفی شد: ماندن در خانه و قرنطینه خانگی. ماندن در خانه از چند جهت راهکار مفید و عاقلانه‌‌ای است: اگر کسی مبتلا یا ناقل بیماری باشد، با ماندن در خانه، ریسک مبتلا کردن دیگران را کاهش می‌‌‌دهد. اگر فردی سالم و به دور از بیماری باشد، از مواجهه احتمالی با افراد مبتلا به ویروس، خود را محافظت می‌‌‌کند و سلامت وی بیمه خواهدشد. اما ماندن در خانه به معنای نرفتن به سرکار، نرفتن به محیط ورزش، نرفتن به طبیعت و تعطیل کردن سرگرمی‌‌‌های گروهی و جمعی است. هر چند که اخیرا مدیران و مسئولان راهکارهایی را ارائه کرده‌‌اند تا از طریق شبکه‌‌‌های اجتماعی، رسانه‌‌‌های جمعی و اینترنت بتوان بخشی از این نیازها را در حوزه کار، ورزش و سرگرمی برآورده کرد. اما درباره کار و مشاغلی که امکان دورکاری و فعالیت اینترنتی در آن‌‌‌ها وجود ندارد، چه تدبیری اندیشیده شده؟

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره مشاغلی که امکان دورکاری و فعالیت اینترنتی در آن‌‌‌ها وجود ندارد، راهکار مرخصی استعلاجی را در نظر گرفته است. این وزارتخانه اعلام کرده است که کارگران مبتلا به کرونا می‌‌‌توانند از مرخصی استعلاجی استفاده کنند و مشمول دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری می‌‌‌شوند. مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرده است که در قانون کار یا تامین اجتماعی سقفی برای مرخصی استعلاجی پیش‌‌‌بینی نشده است، لذا کارگران می‌‌‌توانند در صورت بیماری با دریافت گواهی معتبر از پزشک از مرخصی استعلاجی برخوردار شوند؛ البته این مرخصی باید با توجه به ماده ۷۴ قانون کار به تایید سازمان تامین اجتماعی برسد. در مواردی که فرد با تشخیص پزشک، مشکوک به بیماری کرونا باشد و در قرنطینه قرار بگیرد و یا مبتلا به این بیماری شده و تحت درمان باشد حق استفاده از مرخصی استعلاجی را خواهد داشت و غرامت دستمزد این ایام توسط سازمان تامین اجتماعی به او پرداخت خواهد شد.

بیمه تامین اجتماعی برای روزهای مرخصی استعلاجی حقوق پرداخت می‌‌‌کند

همه مدتی که یک فرد با تایید پزشک معتمد و کمیسیون سازمان تامین اجتماعی تحت درمان باشد حقوق او تا زمانی که به کار برگردد، از طریق صندوق تامین اجتماعی پرداخته می‌شود. کارگران بیمار می‌‌‌توانند از مرخصی استعلاجی استفاده کنند که این مرخصی هیچ ارتباطی با مرخصی استحقاقی سالانه او ندارد و از این مرخصی نمی‌‌‌کاهد. کارگران می‌‌‌توانند با خاطری آسوده تا درمان کامل خود از حمایت‌‌‌های بیمه‌‌ای سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند و از مرخصی استعلاجی استفاده کنند که حقوق و مزایای این ایام توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌‌‌شود.

بعضی از کارفرماها می‌گویند این مرخصی‌‌‌های استعلاجی از مرخصی سالانه فرد کم می‌شود. توضیح ضروری این است که مرخصی استعلاجی هیچ‌‌‌گونه ارتباطی با مرخصی استحقاقی سالیانه کارگر ندارد و کارگران می‌‌‌توانند از این مرخصی که ۲۶ روز کاری است، علاوه بر مرخصی استعلاجی استفاده نمایند. ضمن این‌‌‌که ۹ روز از مرخصی استحقاقی کارگران قابل ذخیره است و مرخصی استعلاجی از این ۹ روز نیز نمی‌‌‌کاهد. ضمنا باید توجه داشت اگر به دلیل شیوع بیماری کارگاه تعطیل شود کارگران با توجه به ماده ۱۵ قانون کار و تبصره ۲ ماده ۲ قانون بیمه بیکاری مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند بود.

انواع مرخصی در بیمه تامین اجتماعی

در قانون شیوه‌‌‌های متفاوتی برای گرفتن مرخصی از محل کار وجود دارد. مرخصی استحقاقی، استعلاجی، فوت اقوام درجه یک مانند پدر، مرخصی عروسی و… از انوع مرخصی‌‌‌ها محسوب می‌‌‌شوند. مرخصی عبارت است از حقی که برای کارگر در ترک کار برای روزهای غیرتعطیل در نظر گرفته شده است و این حق از دیرباز برای کارگر و کارمند به رسمیت شناخته شده و در قانون کار جمهوری اسلامی ایران مورد تاکید قرار گرفته است.

حمایت صندوق بیمه روستاییان از بیماران کرونا

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در راستای حمایت از بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران خود در مقابل شیوع ویروس کرونا، کانال ارتباطی ویژه‌ای را برای اعضای این صندوق در قالب کمپین «روستای بدون کرونا» راه‌اندازی کرده است. در این کانال ارتباطی که بر بستر پیامک طراحی شده، بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیرانی که به صورت قطعی درگیر این بیماری بوده یا متاسفانه یکی از اعضای خود را از دست داده‌اند، می‌توانند با ارسال عدد ۵ به ۳۰۰۰۲۷، به این صندوق اطلاع دهند. هدف از اجرای طرح این است که با شناسایی خانواده‌های عضو صندوق که به صورت قطعی درگیر این بیماری شده‌اند یا به دلیل شیوع ویروس کرونا آسیب دیده‌اند، بتوان از آن‌ها حمایت کرد تا از این چالش عبور کنند. در مرحله اول، با اطلاع‌رسانی گسترده پیامکی به جامعه هدف یا از طریق شبکه‌های اجتماعی، محیط روستایی و عشایری کشور آگاه می‌شوند و در مرحله دوم اگر یکی از خانواده‌های عضو صندوق درگیر این بیماری شد، در چارچوب ضوابط و مقررات صندوق از او حمایت می‌شود.

پیامک‌‌‌های صندوق بیمه روستاییان برای اطلاح رسانی درباره کرونا

تاکنون بیش از سه میلیون پیامک آموزشی با محتوای مورد تایید مراجع رسمی کشورمان برای خانواده‌های عضو صندوق ارسال شده و از طریق شبکه‌های اجتماعی نیز پیام‌های بهداشتی در اختیار این قشر قرار داده شده است. بر اساس گزارش روابط عمومی صندوق بیمه روستاییان و عشایر، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با اتکا به بیش از ۱۸۰۰ کارگزار خود که در نقاط مختلف روستایی حضور دارند، از شبکه ارتباطی گسترده‌ای بهره‌مند است و از این ظرفیت در جهت کمک به هموطنانمان جهت خروج سالم از چالش شیوع ویروس کرونا استفاده خواهد کرد.

تسهیلات جدید برای بیمه شدگان تأمین اجتماعی برای مقابله با کرونا

برای پیشگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا، تسهیلات جدیدی برای بیمه شدگان تامین اجتماعی در نظر گرفته شده است:

  • برگزاری جلسات کمیسیون‌های پزشکی (موضوع ماده ۹۱ قانون تأمین‌اجتماعی) و شوراهای پزشکی تا پایان اسفند سال جاری موقتاً تعلیق شده است.
  • با توجه به‌ این‌که معرفی بیمه‌شدگان به کمیسیون پزشکی مستلزم مراجعه بیمه شده به پزشکان معالج و مراکز درمانی است، لذا فرآیند معرفی متوقف شده اما به منظور جلوگیری از زایل شدن شرایط مقرر در مواد (۷۵) و (۸۰) قانون تأمین اجتماعی، ضروریست متقاضیان به نحوی راهنمائی شوند تا نسبت به حفظ و ادامه بیمه پردازی اقدام کنند.
  • برای انعقاد قرارداد متقاضیان ادامه بیمه با ماهیت غیراجباری مانند بیمه شدگان اختیاری، صاحبان حرف و مشاغل آزاد، رانندگان ، کارگران ساختمانی و… ضرورتی به معرفی آنان برای انجام معاینات پزشکی بدو بیمه پردازی تا پایان زمان فوق‌‌الذکر است.
  • معرفی بیمه‌شدگان به مراجع پزشکی (پزشک معتمد، شورا و کمیسیون پزشکی) برای بررسی استراحت پزشکی لغایت تاریخ اشاره شده ضرورتی ندارد، لیکن چنانچه تمدید اعتبار دفاتر درمانی مستلزم پرداخت غرامت دستمزد باشد، در این حالت با صدور سند علی الحساب و پرداخت بخشی از غرامت ایام بیماری این امکان فراهم شده است.
  • انجام تمام بازرسی‌های مرتبط با امور بیمه شدگان خاص اعم از بیمه بیکاری، احراز اشتغال قالیبافان، کارگران ساختمانی و… در مهلت تعیین شده موضوعیت نخواهد داشت.
  • اخذ اثر انگشت در تمام قراردادها و فرم‌های مربوط به فرآیندهای ارائه خدمات بیمه‌ای متوقف شده است.

 

 

منبع:

isna

mcls.gov.ir

برچسب ها:
پیام بگذارید