سود بیمه عمر و نکته های مهم در این باره

سود بیمه عمر

برای بررسی سود بیمه عمر لازم است ابتدا نسبت به انواع سود در بیمه نامه های عمر و زندگی اطلاعاتی داشته باشیم.

انواع سود در بیمه عمر

سود تضمینی بیمه عمر

سود تضمینی بیمه عمر، در واقع تضمین بیمه مرکزی بر روی بیمه‌نامه‌های عمر است. بر اساس آخرین مصوبه بیمه مرکزی، میزان سود تضمینی تقریبا در همه شرکت‌های بیمه یکسان است و این سود به ترتیب زیر به بیمه‌گذاران بیمه عمر پرداخت می‌شود. دو سال اول ۱۶ درصد، دو سال بعد ۱۳ درصد و پس از این سال ۱۰ درصد است.

با توجه به همه اتفاقاتی که در سیستم بانکی کشور اتفاق افتاده از جمله مشکلاتی که برای بیشتر موسسات مالی پیش آمد، پرداخت سود تضمینی از طرف بیمه مرکزی به بیمه نامه‌های عمر می‌تواند پشتوانه‌ای مطمئن برای بخش سرمایه گذاری این بیمه نامه‌ها باشد. درباره سود تضمینی می‌توان گفت که میزان سود تضمینی حداقل سودی است که به بیمه‌نامه‌های عمر پرداخت می‌شود و حتی در شرایط بد اقتصادی نیز میزان این سود در طول مدت بیمه نامه بر اساس شرایط بیمه عمر نمی‌تواند کمتر از میزان باشد. در واقع یکی از برتری‌های بیمه عمر نسبت به سپرده گذاری بانکی، میزان سود تضمینی است که از اول قرارداد میزان این سود مشخص بوده و در طول مدت داشتن بیمه عمر بر همین منوال پرداخت سود تضمینی انجام می‌گیرد. اما میزان سود دهی بانک به صورت سالانه اعلام می‌شود و ممکن است در طول مدت چند سال میزان این سود متغیر باشد. میزان سود تضمینی در جدول بیمه عمر بر اساس شرایط بیمه عمر هر فردی محاسبه می‌شود  و در زمان استعلام بیمه عمر شما می‌توانید میزان سرمایه گذاری و میزان سود تضمینی بیمه نامه را در جدول بیمه عمر مشاهده نمایید.

سود مشارکت یا مرکب بیمه عمر

در بیمه‌های عمر علاوه بر سود تضمینی سود مشارکت به بیمه‌نامه‌های عمر پرداخت می‌شود. میزان سود مشارکت در هر شرکت بیمه متفاوت است و هر شرکت هر ساله بر اساس سرمایه‌گذاری‌هایی که در زمینه‌های مختلف انجام می‌دهد، بیمه‌گذارن خود را در این سود سهیم می‌کند. تعداد سال‌های فعالیت شرکت بیمه و نحوه عملکرد این شرکت در چند سال گذشته و میزان سود مشارکتی که در چند سال قبل پرداخت کرده همه مواردی هستند که شما می‌توانید با بررسی این موارد شرکت بیمه‌ای که سود دهی امن و بالایی را داشته انتخاب کنید. در ادامه میزان سود مشارکتی چند سال گذشته بیمه عمر شرکت‌های مختلف را بررسی خواهیم کرد.

در واقع بیمه عمر دو وجه دارد: وجه اول پوشش ها و مزایای بیمه ای آن و وجه دیگر مزایای پس اندازی آن. درباره بخش پس اندازی آن باید با شرح برخی پارامترها به توضیح آن بپردازیم: در ابتدای قرارداد فرد با بستن یک قراداد بلندمدت، شروع به پس‌انداز می‌کند. با پرداخت ماهانه یا سالانه در  بیمه عمرش اندوخته خود را افزایش می‌دهد. در طول مدت قرارداد به اندوخته پولی فرد، دو نوع سود تعلق می‌گیرد: ۱٫ سود روزشمار تضمینی؛ ۲٫ سود مشارکت در منافع حاصل از سرمایه گذاری (سود پیش بینی).

سود روزشمار همان‌طور که از نام آن پیداست، به طور روزانه به پول های واریز شده شما سود تعلق می‌گیرد. سود مشارکت در منافع، به معنای آن است که شرکت بیمه با سرمایه گذاری های که با اندوخته شما و دیگر بیمه گذاران انجام می‎دهد، یک سود و درآمدی حاصل می‌کند که در پایان هر سال بعد از رسیدگی به صورتحساب ها و بررسی ها ۸۵% سود این سرمایه گذاری ها به حساب بیمه گذاران بیمه عمر ایران واریز می‌شود. به عنوان مثال در سال ۱۳۹۳ سود ۲۴٫۹% و در سال ۱۳۹۴ ۲۴% به حساب بیمه گذاران واریز شد.  به این سود، سود پیش بینی نیز گفته می‌شود.

چرا نرخ سود بیمه عمر در شرکت های بیمه متفاوت است؟

اگر این سوال برای شما پیش آمده که علت تفاوت نرخ سود  در شرکت‌هایی بیمه چیست باید گفت، سود تضمینی و سود مشارکت دو نوع سودی است که به بیمه‌های عمر پرداخت می‌شود. سود تضمینی در بین شرکت‌های مختلف تقریبا یکسان است و آنچه که باعث تفاوت می‌شود سود مشارکت بیمه عمر است که در طول مدت بیمه نامه عمر متفاوت است. تفاوت در سود مشارکت نهایتا باعث تفاوت در میزان سود نهایی بیمه نامه های عمر می‌شود.

چگونه سود بیمه عمر خود را بیشتر کنیم؟

اگر می‌‌خواهید سود بیشتری از بیمه عمر خود کسب کنید، چند راه پیش روی شما هست:

  1. سرمایه اولیه بیمه عمر خود را زیاد کنید. در زمان خرید بیمه عمر، شما می‌‌توانید مبلغ مشخصی را به عنوان سرمایه اولیه در اختیار بیمه قرار دهید. سرمایه اولیه یک امراختیاریاست، اما می‌‌تواند سود بیمه عمر شما را افزایش دهد. هرچه این سرمایه بیشتر باشد سود شما هم بیشتر خواهد شد.
  2. حق بیمه بیشتری پرداخت کنید. هرچه حق بیمه پرداختی شما بیشتر باشد، مجموع اندوخته سالانه شما بیشتر شده و در نتیجهسود سالانهبیشتری به شما تعلق خواهد گرفت.
  3. بیمه عمر طولانی تری داشته باشید. طول قرارداد بیمه عمر با میزان سود دریافتی نسبت مستقیم دارد. یعنی هرچه بیمه عمر بلند مدت تری داشته باشید،سود بیشتریدریافت خواهید کرد. به همین دلیل بهتر است قرارداد بیمه خود را حداقل ۱۵ ساله ببندید.
  4. پوشش‌های کمتری انتخاب کنید. همانطور که گفتیم پوشش‌های بیمه‌ای در بیمه عمر یکی از مزایای مهم خرید این بیمه است. اما اگر به دنبال دریافت سود بیشتری از بیمه عمر خود هستید، بهتر است پوشش‌های کمتری را انتخاب کنید.

 

منبع: بیمه مرکزی

برچسب ها:
پیام بگذارید