بیمه عمر مشترک چیست؟

بیمه عمر مشترک

بیمه عمر مشترک چیست؟

بیمه عمر مشترک که معمولا به زوج ها ارائه می شود، قراردادی با شرایط متفاوت دارد. در بیمه عمر مشترک قرارداد بیمه بدون پرداخت حق بیمه اضافی، دو نفر را تحت پوشش قرار می دهد و هزینه ها نسبت به ریسک ثابت می ماند. در واقع بیمه نامه مشترک عمر، یک بیمه برای دو نفر است. در بیمه عمر مشترک، هریک از بیمه شدگان این اجازه را دارند که به صورت مجزا برای خود ذینفع معرفی کنند و حتی می توانند ذینفع قرارداد یکدیگر باشند. بیمه گذار حق دارد در طول مدت قرارداد بیمه، ذینفع را با موافقت کتبی بیمه شده تغییر دهد یا به دیگری انتقال دهد.

فرق بیمه عمر مشترک با بیمه عمر عادی

بیمه عمر مشترک بیمه عمری است که در آن دو بیمه شده وجود داشته باشند. از این دو بیمه شده، یکی به عنوان حامی یا بیمه‌گذار اول و دیگری به عنوان بیمه‌گذار دوم معرفی می‌شود. با پرداخت یک حق بیمه این دو نفر می‌توانند در طول کل قرارداد بیمه عمر، از تمامی پوشش‌ها به یک اندازه استفاده کنند و تنها فرقی که با بیمه عمر معمولی دارد این است که در انتهای قرارداد، یک سرمایه به دو نفر پرداخت می‌شود. حامی و بیمه‌گذار دوم باید از اقوام درجه ۱ یکدیگر مانند پدر، مادر، همسر، خواهر، برادر و فرزند باشند.

ویژگی‌های بیمه عمر مشترک

♦در بیمه عمر مشترک امکان پرداخت یک حق بیمه برای دو نفر (اقوام درجه ۱) وجود دارد.

♦در صورت فوت هر کدام از بیمه‌ شده‌ها چه حامی و چه بیمه‌گذار دوم و چه هر دو، تا سقف ۲۵ برابر حق بیمه پرداختی به عنوان سرمایه فوت به‌صورت مجزا برای هر کدام از آن‌ها پرداخت می‌شود.

♦هر کدام از بیمه‌ شده‌ها می‌توانند از پوشش‌های فوت بر اثر حادثه، نقص عضو بر اثر حادثه، هزینه پزشکی بر اثر حادثه، غرامت امراض خاص، معافیت از پرداخت حق بیمه و ازکارافتادگی کامل استفاده کنند.

♦امکان دریافت وام بعد از پایان سال دوم بیمه عمر مشترک وجود دارد.

♦امکان تعیین ذینفع برای هر کدام از بیمه‌شده‌ها به صورت مجزا وجود دارد.

امکانات ویژه بیمه عمر مشترک

در صورتی که بیمه‌گذار اول دارای پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه باشد، در صورت فوت یا احراز ازکارافتادگی کامل و دائم او، بیمه شده دوم تا پایان قرارداد معاف از پرداخت حق بیمه است. این مزیت طلایی بیمه عمر مشترک است که از جذاب‌ترین ویژگی‌های این بیمه به شمار می‌آید. به این صورت که اگر بیمه‌گذار اول فوت شود هم سرمایه فوت به ذینفعان او تعلق می‌گیرد و هم بیمه‌گذار دوم معاف از پرداخت حق بیمه تا پایان قرارداد می‌شود. اگر هم بیمه‌گذار اول دچار از کارافتادگی کامل و دائم شود، بیمه‌گذار دوم تا پایان قرارداد معاف از پرداخت حق بیمه می‌شود.

پوشش های بیمه عمر مشترک

برخی از پوشش های بیمه عمر مشترک عبارتند از:

  • پوشش‌ فوت بر اثر حادثه
  • پوشش‌ نقص عضو
  • پوشش آتش سوزی
  • پوشش از کار افتادگی
  • پوشش پوشش بیماری های خاص

 

منبع: بیمه مرکزی

برچسب ها:
پیام بگذارید