اوراق حوادث فاجعه آمیز، ابزاری برای تامین مالی شرکت های بیمه

  • صفحه اصلی
  • بیمه
  • اوراق حوادث فاجعه آمیز، ابزاری برای تامین مالی شرکت های بیمه
اوراق حوادث فاجعه آمیز

بعد از شوک بزرگی که همه ما با ورود ویروس کووید ۱۹ و تلفات گسترده و غیرقابل پیش بینی آن به جد تجربه کردیم، تقریبا بر همه افراد مسلم شد که «این تازه شروع ماجراست» و تاثیرات منفی دیگر همچنان در انتظار افراد و مشاغل گوناگون است. در این میان، فعالان صنعت بیمه با اقداماتی هماهنگ و مبتنی بر نیاز جامعه، تغییراتی را در نوع خدمات بیمه ای و پشتیبانی های مالی خود ایجاد کردند که عمده این تغییرات در رشته های بیمه عمر، بیمه مسافرتی و بیمه تکمیلی است. به این صورت که شرکت های بیمه پوشش ویروس کرونا را به قراردادهای خود اضافه کردند. اما آیا این تغییرات با پشتوانه مالی به صنعت وارد شده است؟ یا شرکت های بیمه صرفا بر مبنای ترازنامه های مالی خود و مرور وضعیت سود و زیان سازمان، این تغییرات را اعمال کرده اند؟ جواب این سوال نیاز به بررسی و پژوهش دارد، اما دراین میان، مجامع بین المللی و کشورهای مختلف الگوهای مالی دیگری را پیش گرفته اند.

بیماری کرونا، خوراک مناسب برای اوراق بهادار فاجعه آمیز است

بعد از شیوع بیماری کرونا، بازارهای مالی نیز از این بحران دور نماندند و به عنوان مثال قیمت کامودیتی‌ها تحت تاثیر این ویروس قرار گرفتند. با وجود این ابزاری که در این شرایط بحرانی می‌تواند به کمک دولت‌ها و شرکت‌های بیمه عمر بیاید و نگرانی آن‌ها را از تعهدات ناشی از بیمه عمر بکاهد، اوراق بهادار فاجعه آمیز است. این اوراق برای شرایط بحرانی و فاجعه آمیز همچون سیل و طوفان و انتشار بیماری واگیردار منتشر می‌شود تا شرکت متعهد بیمه عمر در شرایط رشد نرخ مرگ و میر غیرمنتظره ناکارا نشود. سازوکار انتشار این اوراق با درآمد ثابت هم به نحوی است که در شرایط بحرانی سرمایه‌گذار در این اوراق بخشی از تعهد شرکت بیمه را به بیمه‌گذار پرداخت می‌کند. این اوراق می‌تواند به کمک دولت‌ها آمده و اثرات منفی ویروس کرونا را کاهش دهد.

تامین اعتبار اضطراری بیماری های فراگیر به وسیله اوراق بهاردار

در حال حاضر اوراق قرضه درآمد ثابت که بانک جهانی (بانک بین‌الملی توسعه و ترمیم) در جولای ۲۰۱۷  با مشارکت بیمه اتکایی سوییس با موضوع تامین اعتبار اضطراری بیماری‌های فراگیر به ارزش ۳۲۰ میلیون دلار منتشر کرده است، در حال نزدیک شدن به محرک اعمال است. نحوه اعمال این محرک میزان مرگ و میر ناشی از بیماری واگیردار تحت گزارش سازمان بهداشت جهانی به کشورهای تحت پوشش پراخت می‌شود.

عنوان این اوراق در بازار جهانی IBRD CAR 111-112 است و در دو کلاس B و A ، با توجه به نرخ بازدهی متفاوت، درجه حساسیت متفاوت به نرخ مرگ و میر و برای سه سال پرداخت طراحی شده است. کلاس A، ۲۲۵ میلیون دلار خسارت را پوشش می‌دهد و با توجه به مدل سازی مالی که ارائه کرده، کلاس B مازاد بر کلاس A طراحی شده و حداکثر ۹۵ میلیون دلار خسارت را پوشش می‌دهد. بانک جهانی اولین ناشر اوراق فاجعه‌آمیز بیماری واگیردار است که توسط بیمه اتکایی سوییس، بیمه اتکایی مونچ و بیمه اتکایی بانکی گای کارپنتر حمایت شده است؛ مثلا برای فوت‌های بالاتر از ۲۵۰ نفر تایید شده در بیش از یک کشور و در ۸ کشور دیگر ۲۰ فوت تایید شده سازمان بهداشت جهانی، سرمایه گذاران در اوراق ۳۷٫۵ درصد از اصل پول خود را از دست می‌دهند.

آیا ایران پتانسیل ابزار مالی جدید برای حمایت از شرکت های بیمه را دارد؟

این ابزار می‌تواند در بازار سرمایه ایران نیز وارد شود و از شرکت‌های بیمه عمر و همچنین از دارایی‌های دولت که تحت تعهد بیمه عمر کارمندای خود است، محافظت کند. اوراق مربوط به مرگ و میر، اوراقی است که شرکت‌های بیمه عمر به منظور پوشش ریسک مرگ و میر بیش از انتظار، منتشر می‌کنند. با توجه به حجم بالای نقدینگی در جامعه و لزوم مدیریت آن با هدف کاهش سطح تورم و نیز قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بورس اوراق بهادار، ورود این ابزارها به بازار سرمایه بسیار حیاتی و با اهمیت است و با توجه به تجربیات سایر بورس‌ها پیش بینی می‌شود مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار بگیرد.

شرکت‏های بیمه از طریق اوراق بهادارسازی می‏توانند هزینه‏ سرمایه خود را کاهش و بازده حقوق صاحبان سهام را افزایش دهند و سایر معیارهایی که برعملکرد آنها تاثیرگذار است را بهبود می‏بخشند. بازار سرمایه، معاملات اوراق بهادار با پشتوانه ابزارهای بیمه‏ای منجر به افزایش نقدشونگی این ابزارها می‏شود و شرکت‌ها می‏توانند شفافیت دارایی‏ها و بدهی‏های خارج از ترازنامه‏ی خود را که عموما به عدم نقدشوندگی، پیچیدگی و ابهام معروف هستند افزایش دهند.

مزایای فرایند اوراق بهادار سازی بیمه در وضعیت بیماری فراگیر

فرآیند اوراق بهادارسازی بیمه، روشی برای انتقال ریسک‏های تعهدات بیمه‏ای شرکت‏های بیمه به بازار سرمایه از طریق صدور و انتشار اوراق بهادار مالی است. شرکت‌های بیمه‌ای که نمی‌توانند برای آن دسته از خطراتی با شدت بالا و با احتمال پایین از ریسک‌هایشان سرمایه‌گذاری کنند، می‌تواند از مزایای این اوراق بهره‌مند شوند. در نتیجه اوراق فاجعه آمیز اثر تعدیل کننده بر قیمت بیمه‌ی اتکایی و تسهیل کننده قیمت گذاری بیمه‌ی اتکایی دارد. سرمایه‌گذاری در اوراق فاجعه‌آمیز ممکن است به این دلیل به سرمایه‌گذاران توصیه شود که این اوراق به علت داشتن احتمال پایین و یا ارتباط صفر با دیگر دارایی‌های معامله شده، یک ابزار امیدوار کننده برای افزایش ارزش سبد به‌حساب می‌آید.

همچنین اوراق فاجعه‌آمیز ویژگی جذب ریسک – بازده را دارند، به‌خصوص برای سرمایه‌گذاران خبره و بزرگ صندوق‌های مشترک، مشاوران سرمایه‌گذاری، صندوق‌های پوششی و اختصاصی و بیمه‌گرها و بیمه‌گرهای اتکایی سرمایه گذاری‌ها در ریسک اوراق فاجعه آمیز در واقع ثابت شده است عملکرد بالاتر از اوراق معمولی دارد و بازدهی این اوراق نوسان کمتری از دیگر اوراق‌ دارد. این اقدام به بیمه‌گرها این فرصت را می‌دهد که احتمال مرگ ومیر شدید را به بازار سرمایه منتقل کند. اوراق مرگ و میر یک ابزار بدهی با بازدهی بالاست که با طول عمر ۳ الی ۵ ساله در بازارهای جهانی در دسترس است.

سود و زیان در کفه ترازو!

این اوراق در صورت عدم وقوع مرگ و میر شدید، به سرمایه‌گذاران سود پرداخت می‌کند و همچنین در پایان عمر این اوراق، اصل مبلغ سرمایه‌گذاری شده را دریافت می‌کند و بیمه‌گران با توجه به چرخه معمول کسب و کار خود به بیمه‌شده‌های خود غرامت می‌پردازند. علاوه بر این اوراق مرگ و میر در صورت وقوع مرگ ومیر شدید به صادر کننده سود می رساند و صورت عدم وقوع حادثه به سرمایه‌گذار سود می‌رساند.

مکانیسم طراحی اوراق مرگ‌ومیر به‌گونه‌ای است که سرمایه‌گذاران در صورت پایدار بودن و کاهش یافتن نرخ مرگ‌ومیر به سود دست خواهند یافت و در صورت افزایش نرخ مرگ‌ومیر متضرر خواهند شد. در مقابل، از منظر شرکت بیمه عمر صادرکننده اوراق، در صورت پایدار بودن و یا کاهشی بودن نرخ مرگ‌ومیر می‌بایست سود سرمایه‌گذاران را پرداخت نماید و در صورت افزایش نرخ مرگ‌ومیر شرکت بیمه عمر از سود حاصل از این اوراق، ضرر ناشی از افزایش خسارت بیمه‌نامه‌های عمر را جبران می‌کند.

 

منبع: زهرا منشوری، اوراق حوادث فاجعه آمیز، ابزاری برای تامین مالی شرکت های بیمه، کنفرانس جامع علوم مدیریت و حسابداری، ۱۳۹۵

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

عالی

درود. سپاس بی پایان.

پیام بگذارید