دفترچه بیمه بیماری های خاص تامین اجتماعی

دفترچه بیمه بیماری های خاص

تایید نسخه های دارویی بیماران خاص در مراکز تایید نسخ‌ دارویی بیمه تامین اجتماعی

یکی از خدمات ارائه شده توسط اداره های بیمه، تایید نسخه های دارویی برای بیماری‌های خاص است. بدین ترتیب، افراد می‌توانند داروهای موردنیاز خود را با قیمت کمتر تهیه کنند. افرادی که باید بعضی از داروهای خاص و گران قیمت را تهیه کنند، می‌توانند با مراجعه به مراکز تایید دارو، بعد از تایید نسخ خود، داروهای موردنیاز خود را با قیمت کمتر و ارزان تر تهیه کنند. بیماران مبتلا به بیماری MS، بیماری‌های سرطانی (شیمی درمانی)، بیماران نیازمند به پیوند کلیه، بیماری‌های مرتبط با اختلالات هورمونی، بیماری‌های متابولیکی بدن، دیالیز، هموفیلی و تالاسمی می‌توانند از خدمات تایید دارو بهره‌مند شوند. برای بهره‌مندی از این خدمات، ابتدا بیماران باید در دفاتر اسناد پزشکی یا داروخانه‌های طرف قرارداد تایید دارو، پرونده پزشکی تشکیل دهند. مدارک لازم برای هر بیماری متفاوت است. سپس با دریافت کد رهگیری و تشکیل پرونده اینترنتی دارویی، می توانید نسخه دارویی خود را به هریک از داروخانه های سطح کشور ببرید و داروی خود را دریافت کنید؛ چراکه تمام داروخانه‌‌ها به سیستم تایید دارو مجهز هستند.

با این کار، بیماران نیازی ندارند که هر دفعه به مراکز طرف قرارداد استان محل زندگی خود مراجعه کنند؛ بلکه با مراجعه به نزدیک‌ترین داروخانه، می‌توانند نسخه دارویی خود را دریافت کنند. برای سرعت بخشیدن و آسان شدن فرآیند تایید نسخه‌های دارویی در داروخانه‌ها، در بعضی از داروخانه‌های طرف قرارداد، بستر خدمات الکترونیکی ویژه راه اندازی شده است. این خدمات الکترونیکی ویژه، برای تایید نسخه های دارویی بیمه شدگان است که باعث صرفه جویی در زمان آن‌ها می شود. این مکان‌ها، مخصوص تایید نسخ دارویی هستند و تمام داروخانه های کشور به آن دسترسی دارند. شما با توجه به محل زندگی خود، می‌توانید مراکز تایید دارو را در استان خود پیدا کنید.

مدارک لازم برای تشکیل پرونده تایید نسخه داروهای خاص

مدارک عمومی جهت تشکیل پرونده جهت تایید نسخ تامین اجتماعی به شرح زیر است:

  • کپی دفترچه بیمار
  • کپی دفترچه بیمه شده اصلی
  • کپی کارت ملی و شناسنامه بیمار
  • دو قطعه عکس

مدارک تخصصی برای بیماری های زیر به شرح زیر است:

بیماران سرطانی  (شیمی درمانی): کپی جواب پاتولوژی و شرح عمل

بیماران  آنژیوپلاستی (داروی پلاویکس): کپی شرح عمل استنت گذاری

بیماران خاص (دیالیز، هموفیلی، تالاسمی):

  • نامه اتمام ۶ جلسه دیالیز از مرکز دیالیز با مهر و امضا مرکز دیالیز یا کارشناس ناظر (بیماران دیالیزی)
  • نامه انجمن بیماران خاص
  • کپی آزمایش و سونوگرافی برای بیماران دیالیزی
  • کپی آزمایش و مدارک تخصصی بیماران تالاسمی و هموفیلی
  • اختلالات هورمونی (بلوغ زودرس و دیررس)

شرایط صدور دفترچه درمانی المثنی و دفترچه درمانی بیماران خاص برای بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی

اگر دفترچه بیمه بیماری های خاص بیمه شده گم یا مفقود شد، خود شخص بیمه شده یا افراد تبعی می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب تأمین اجتماعی و با ارائه مدارکی نسبت به دریافت دفترچه درمانی المثنی خود اقدام کنند. بیمه شده باید فرم درخواست صدور دفترچه المثنی را تکمیل و در خصوص خسارت دفترچه المثنی که برای بار اول معادل ۵۰ درصد و در موارد بعدی معادل یک برابر حداقل دستمزد روزانه سال مربوطه اقدام کند.

در صورتی که دفترچه درمانی بنا به گواهی مراجع ذیصلاح بر اثر حوادث غیرمترقبه مانند سرقت، سیل و … مفقود شده باشد، صدور دفترچه المثنی به صورت رایگان انجام می‌شود. دفترچه درمانی برای بیماران خاص نیز در صورتی که بیمه شده یا افراد تبعی مطابق گواهی اسناد پزشکی سازمان مبتلا به یکی از بیماری‌های خاص (هموفیلی، دیالیزی، تالاسمی)‌ باشند برای آنان دفترچه بیماران خاص با تعداد برگ‌های ۴۵ نسخه‌ای داده می‌شود تا به این منظور بیمه شده اصلی تبعی می‌بایست گواهی صادره از اسناد پزشکی را به انضمام سایر مدارک صادر جهت صدور دفترچه درمانی به شعب مورد نیاز ارائه کند.

منبع: سازمان تامین اجتماعی

برچسب ها:
پیام بگذارید