دفترچه بیمه رایگان سلامت ؛ مراحل صدور و شرایط

دفترچه بیمه رایگان سلامت

بیمه سلامت ایرانیان در سال ۱۳۹۳ و پس از ابلاغ سیاست‌‌‌های کلی نظام در خصوص بیمه همگانی ایرانیان ایجاد گردید. این بیمه که منابع آن از طریق هدفمندسازی یارانه‌‌‌ها تامین می‌‌‌شود برای افراد جامعه به صورت رایگان محاسبه می‌‌‌شود.

چگونه بیمه رایگان سلامت بگیریم

افرادی که تحت پوشش هیچ  بیمه‌‌‌ای نیستند، می‌‌‌توانند از خدمات درمانی این بیمه به طور رایگان استفاده کنند. بیمه سلامت در جهت بهبود اوضاع سلامت و درمان افراد جامعه پدید آمده تا با بهره گیری از علم پزشکی در روند سلامت آن دسته از افراد که توانایی پرداخت حق بیمه خود را ندارند قدمی بردارد. بیمه سلامت بازنشستگی ندارد. فرق این بیمه با بیمه تامین اجتماعی در همین مورد است. در بیمه تامین اجتماعی که هزینه‌‌‌ای به عنوان حق بیمه گرفته می‌‌‌شود، در زمان بازنشستگی فرد حقوقی به عنوان حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی دریافت می‌‌‌کند ولی بیمه سلامت که از جمله بیمه‌‌‌های رایگان برای افراد تحت پوشش است، فقط جنبه استفاده درمانی دارد و فرد بعد از بازنشستگی نمی‌‌تواند طلب حقوق کند. افراد در صورت تمایل خود می‌‌‌توانند در کنار بیمه سلامت خود بیمه تکمیلی هم برای خود در نظر بگیرند و از آن برای درمان بیماری‌‌‌های پیشرفته تر که هزینه‌‌‌های بالایی دارد و تحت پوشش بیمه سلامت قرار نمی‌‌گیرد استفاده کنند. این بیمه لازم به پرداخت مقداری وجه به عنوان حق بیمه است.

شرایطی که برای ثبت نام در بیمه سلامت ایرانیان در نظر گرفته شده این است که فرد تحت پوشش هیچ کدام از بیمه‌‌‌ها اعم از سلامت، تامین اجتماعی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، ارتش و … نباشد. زمانی که فرد بیکار باشد و فاقد بیمه تامین اجتماعی باشد می‌‌‌تواند از بیمه سلامت استفاده کند، اما به محض ورود به شغلی و قرار گرفتن تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی دیگر نمی‌‌تواند تحت پوشش بیمه سلامت باشد و فورا بیمه سلامت وی قطع می‌‌‌شود. اما او می‌‌‌تواند تا یک سال از دفترچه خود برای درمان استفاده کند و بعد از یکسال دفترچه وی باطل می‌‌‌شود. در خصوص شرایط سرپرستی همچنین باید گفت در صورتی که پسرهای بالای ۱۸ سال تحت پوشش سرپرست خانواده خود نباشند، می‌‌‌توانند به عنوان سرپرست در بیمه سلامت ثبت نام کنند.

شرایط ثبت نام بیمه سلامت ایرانیان

بیمه پایه سلامت شامل همه خدمات بیمارستانی (بستری وسرپایی) در بیمارستان‌‌‌ها و مراکز بهداشتی- درمانی دولتی و  آموزشی، بخشی از بیمارستان‌‌‌های خصوصی که طرف قرارداد دولت هستند، همه موسسات سرپایی شامل پزشک، داروخانه، آزمایشگاه، رادیولوژی و سایر خدمات پاراکلینیک که در کشور طرف قراراداد سازمان بیمه سلامت است. در قالب این طرح بیمه سلامت مانند سایر بیمه شده‌‌‌ها، فرد می‌‌‌تواند برود و از خدمات بیمه بهره‌‌‌مند شود.

افرادی که مشمول بیمه سلامت می‌‌‌شوند و تحت پوشش بیمه دیگری نیستند می‌‌‌توانند با مراجعه به سایت بیمه سلامت ایرانیان در پنج مرحله مراحل ثبت نام خود را بگذرانند. مراحلی از جمله استعلام هویت فرد درخواست کننده که با وارد کردن کد ملی و مشخصات شناسنامه‌‌‌ای سرپرست صورت می‌‌‌گیرد. بعد از آن مشخصات فردی سرپرست و آدرس محل زندگی فرد و در مرحله چهارم وارد کردن مشخصات افراد تحت پوشش و در آخر تشکیل حساب کاربری انجام می‌‌‌شود که در مرحله پایانی شما باید یک نام کاربری و رمز عبور برای خود تعیین کنید که معمولا به صورت پیش فرض به شما کد ملی و شماره موبایلتان پیشنهاد می‌‌‌شود که می‌‌‌توانید این عدد را تغییر دهید بعد از ایجاد حساب کاربریتان لازم است بیمه سلامت همگانی را انتخاب و دکمه ثبت را بزنید تا اطلاعات شما وارد و تثبیت شود و شما از کاربران و بیمه‌‌‌شدگان بیمه سلامت شوید. در حال حاضر چیزی به نام بیمه سلامت یا بیمه ایرانیان به صورت مجزا نداریم. هر دو یکی هستند و با نام بیمه سلامت ایرانیان از سال ۹۳ مشغول به کارند.

مدارک لازم برای ثبت نام بیمه رایگان سلامت

مدارکی که جهت ثبت نام در سامانه بیمه سلامت ایرانیان الزامی است شامل:  کارت ملی، شناسنامه و یک قطعه عکس است و رعایت شرایط خانوار در آن الزامی است و نمی‌‌توان به صورت انفرادی از آن استفاده کرد. در صورتی که بیمه شده خدمات سرپایی را از موسسه غیرطرف قرارداد دریافت کرده باشد، خسارت متفرقه هزینه پرداخت نمی‌‌نماید. در بیمه سلامت هزینه آزمایش‌ها در موارد بستری بیماران خاص مانند سایر بیمه‌‌‌شدگان محاسبه می‌‌‌شود و فقط در صورت داشتن کارت هوشمند، آن داروها مشمول تخفیف می‌‌‌گردد. لازم به ذکر است بیماران سرطانی تحت پوشش بیمه سلامت ایرانیان جهت تائید داروهای شیمی درمانی نیاز به گواهی پزشک معالج – کپی دفترچه بیمار – کپی شناسنامه بیمار و گزارش پاتولوژی دارند. درباره استفاده از موسساتی که می‌‌‌توان از بیمه سلامت ایرانیان استفاده کرد باید گفت استفاده از دفاتر بیمه ایرانیان مانند دفاتر کارمندی و سایر اقشار بوده و در کلیه مؤسسات طرف قرارداد جهت بهره‌‌‌مندی از خدمات بیمه‌‌‌ای بستری و سرپایی قابل استفاده است. سهم پرداختی بیمه شده خویش فرما (فرانشیز) از کل هزینه خدمات ارائه شده نیز مانند سایر صندوق‌‌‌های بیمه‌‌‌ای سازمان بیمه سلامت است.

همانطور که ذکر شد سازمان بیمه سلامت در راستای حمایت از افرادی که هیچ نوع بیمه درمانی برای خود تعیین نکرده‌‌‌اند، ایجاد گردید. این بیمه که در واقع بیمه پایه برای افراد جامعه است، بدون پرداخت حق بیمه به افراد فاقد بیمه درمان اختصاص داده می‌‌‌شود. با توجه به سیاست‌‌‌های دولت، مبلغ ۲۸۵ هزار تومان که بابت حق بیمه سلامت است از محل هدفمندسازی یارانه‌‌‌ها تامین می‌‌‌شود و بیمه شده هیچ مبلغی برای حق بیمه خود نمی‌‌پردازد. توجه داشته باشید که این بیمه، بیمه بازنشستگی نیست و تنها به عنوان بیمه پایه درمان مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرد. همچنین اگر اشخاص تمایل داشتند می‌‌‌توانند یک بیمه تکمیلی در کنار بیمه سلامت خود انتخاب کنند.

نحوه ثبت نام بیمه سلامت ایرانیان

برای ثبت نام در سامانه بیمه سلامت وارد آدرس http: //isc.bimesalamat.ir/isc  شوید. ثبت نام در ۵ مرحله انجام می‌‌‌شود:

  • مرحله اول:  این مرحله برای استعلام هویت درخواست کننده است. بنابراین باید کد و کد امنیتی را وارد نمایید تا اطلاعات اولیه شما بررسی گردد.
  • مرحله دوم: در این مرحله باید مشخصات خود را به عنوان بیمه شده وارد کنید. اطلاعات اولیه شما در قسمت مشخصات سرپرست و اطلاعات تماس شما در قسمت دوم درخواست شده است که باید با دقت وارد شوند. ضمن اینکه تصویر خود را نیز باید اسکن کرده و وارد نمایید.
  • مرحله سوم: اکنون باید کد پستی و استان، شهر و بخش محل زندگی خود را وارد نمایید. به طور مثال در تصویر بالا، برای تهران مرکزی دفاتر پیشخوان دولت لیست شده‌‌‌اند. توجه کنید که شما باید یکی از این مراکز را برای دریافت دفترچه درمان خود انتخاب کنید.
  • مرحله چهارم: در این مرحله باید آدرس دقیق پستی خود را به تفکیک وارد نمایید.
  • مرحله پنجم: در مرحله پایانی شما باید یک نام کاربری و رمز عبور برای خود تعیین کنید. به صورت پیش فرض، سیستم به شما پیشنهاد می‌‌‌دهد کد ملی خود را به عنوان نام کاربری و تلفن همراه خود را به عنوان رمز عبور خود در نظر بگیرید. اگر تمایل داشتید این دو مورد را تغییر دهید بر روی گزینه وارد کردن مقدار کلیک کنید و نام کاربری و رمز عبور را مشخص کنید. در نهایت بر روی دکمه ثبت نهایی کلیک کنید تا ثبت نام شما به پایان برسد.
  • پس از تایید نهایی، وارد پنل کاربری خود می‌‌‌شوید و پنجره‌‌‌ای برای شما باز می‌‌‌شود که شما باید ابتدابیمه سلامت همگانی را انتخاب کرده و در نهایت دکمه ثبت را فشار دهید.
  • پس از انجام عملیات فوق، باید منتظر باشید تا اطلاعات شما توسط سیستم بررسی گردد. وضعیت احراز هویت خود را در پنل کاربری خود می‌‌‌توانید مشاهده کنید:
  • پس از تایید اطلاعات تان، برای دریافت دفترچه خود نیز باید به محل دفتر پیش خوان که انتخاب کرده بودید مراجعه کنید.

 

 

منبع: سایت بیمه سلامت ایرانیان

برچسب ها:
پیام بگذارید