بیمه ماشین آلات پیمانکاری از مجموعه بیمه‌‌‌های مهندسی

بیمه ماشین آلات پیمانکاری

بیمه ماشین آلات پیمانکاری یا CPM

بیمه ماشین آلات پیمانکاری یا CPM که مخفف Contractors’ Plant & Machinery است، بیشتر برای پروژه‌‌‌های بلندمدت یا پروژه‌هایی که در محل ساختمان آن‌‌‌ها چندین پیمانکار، ماشین‌آلات خود را به کار انداخته‌اند مناسب است. بیمه‌نامه ماشین آلات پیمانکاری پوشش‌های یکسان همه ماشین‌آلات موجود در کارگاه را بدون در نظر گرفتن مالک آن‌‌‌ها دربرمی‌‌‌گیرد و هر یک از آن‌‌‌ها به نسبت سهم حق بیمه خود را پرداخت خواهند کرد.
بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران همه خسارت‌‌‌های با منشأ بیرونی وارد بر انواع ماشین آلات و تجهیزات متحرک و یا ثابت مانند لودر،‌‌ ‌گریدر، بولدوزر، غلتک، سایدبوم، جرثقیل، تاورکرین، سنگ شکن، کارخانه تولید بتن، لیفتراک، تسمه‌‌‌های نقاله و… را که به عنوان ابزار کار پیمانکاران میباشد جبران می‌‌‌نماید .

ویژگی‌‌های بیمه ماشین آلات پیمانکاری

 • محل خاص (محل احداث ساختمان)
 • مدت از قبل تعیین شده بیمه (زمان تکمیل ساختمان)
 • بیمه ماشین‌آلات ساختمانی یک پوشش تمام خطر است.

موارد تحت پوشش بیمه‌ ماشین‌آلات پیمانکاری

کلیه ماشین‌آلات مقاطعه کار با بیمه‌نامه یک ساله پوشش داده می‌شوند. مدت یک بیمه به طور طبیعی ۱۲ماهه است که به خودی خود در پایان هر ۱۲ ماه تمدید می‌شود، مگر این‌‌‌که یکی از طرفین آن را فسخ کند. هنگامی‌که پیمانکار همزمان در چند جای کوچک کار می‌کند یا ماشین‌آلاتش برای مدت‌های زمانی کوتاه به دفعات و در جاهای مختلف به کار گرفته می‌شوند، بیمه‌نامه‌‌‌های یک ساله مناسب‌‌‌ترین نوع بیمه به نظر می‌رسد.

طبق قاعده، بیمه‌گذار همان پیمانکار است و به این دلیل که بیمه‌نامه‌‌‌های یک ساله خسارت‌‌‌ها و ضرر و زیان در یک زمان معین را پوشش می‌دهند (بدون توجه به این‌‌‌که ماشین‌آلات کی و کجا به کار برده می‌شوند). با پوشش پروژه‌‌‌های خاص از بعضی جهات فرق دارد. دامنه پوشش بیمه‌نامه‌‌‌های یک ساله را می‌‌‌توان به موارد عام‌تر نیز توسعه و تعمیم داد. به‌طوری که:

 • ماشین‌آلات در انبار نیز بیمه هستند.
 • ریسک در زمان حمل و نقل آن‌‌‌ها را نیز می‌‌‌توان داد.

همچنین باید توجه داشت که:

– اگر بیمه‌نامه تمدید نشده باشد، بیمه ماشین‌آلات مربوط به هر قرارداد ساختمانی ناتمام، پایان می‌یابد.

– در بیمه‌نامه پروژه‌‌‌های خاص، بیمه مسئولیت شخص ثالث همزمان با آن باید خریداری شود.

اموال بیمه شده در بیمه ماشین آلات پیمانکاری

الف) تجهیزات ساختمانی متحرک، چه خودکار باشند و چه نباشند.

ب) تجهیزات ساکن، مانند دستگاه‌ آماده‌سازی بتن و تسمه‌های نقاله و غیره.

پ) ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی نیروی برق و هوای فشرده.

ت) تجهیزات اضافی و مکمل، مانند قطعات یدکی و تکمیلی ماشین‌آلات ساختمانی.

خطرات تحت پوشش در بیمه ماشین‌آلات و تجهیزات پیمانکاران :

 • آتش سوزی، صاعقه، انفجار
 • زلزله، زلزله دریایی، آتشفشان
 • رانش زمین، نشست زمین، لغزش زمین، ریزش کوه یا صخره
 • تگرگ، یخ زدگی، یخ شناور
 • سیل، آب گرفتگی، امواج دریا یا آب
 • طوفان، گردباد، تندباد
 • عدم مهارت، اجرا با کیفیت نازل، غفلت، سهل انگاری، خطای غیرعمد
 • دزدی
 • باران، برف، بهمن
 • خسارت‌‌‌های ناشی از کاربرد آب یا سایر اقدامات جهت اطفای حریق
 • سقوط، تصادم، واژگونی
 • خرابکاری غیر گروهی
 • سایر حوادث به جز آن‎چه صراحتاً در بیمه‌نامه مستثنی شده است.

بیمه‌گذار می‌‌‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی خسارت وارد به اموال مجاور یا خسارت‌‌‌های جانی یا مالی وارد به اشخاص ثالث را نیز تحت پوشش قرار دهد .

استثنائات بیمه ماشین آلات پیمانکاری CPM

مطابق موارد مندرج در بیمه‌‌‌نامه CPM که اهم آن عبارتند از خسارت به علت ازکارافتادگی وسایل برقی یا مکانیکی داخل ماشین­ آلات، انجماد خنک‌کننده یا سیالات دیگر، نقص یا قطع در سیستم روغنکاری یا خنک‌کاری، خسارت وارد به قطعات قابل تعویض مانند فیوزها، لامپ‌ها و تسمه ­پروانه‌ها، غوطه‌ور شدن کلی یا جزئی در آب‌های جزر و مددار، فرسودگی و پارگی، خوردگی، زنگ‌زدگی و …

مدارک لازم برای ارائه نرخ و شرایط در بیمه CPM

 • پرسشنامه تکمیل شده با مهر و امضای بیمه‌‌‌گذار
 • لیست ماشین‌آلات با مشخصات، تعداد و ارزش جایگزینی شان با احتساب حقوق و عوارض گمرکی و هزینه حمل درصورت وجود

سرمایه مورد بیمه در بیمه  CPM

ارزش ماشین آلات (شامل ارزش جایگزینی نوی مورد بیمه مشابه با احتساب حقوق و عوارض گمرکی، هزینه حمل و هزینه نصب درصورت وجود)

فرانشیز بیمه ماشین آلات پیمانکاری CPM

– خسارت مادی ۱۰% هر خسارت در هر حادثه

تذکر: خسارت کلی درهنگامی است که کل سرمایه مورد بیمه از بین رفته یا هزینه نجات و یا تعمیرات آن بیش از سرمایه مورد بیمه‌‌‌گردد.

نکات مهم در بیمه ماشین آلات پیمانکاری یا  CPM

 • پوشش بیمه‌‌‌ای CPM تنها پس از نصب و تست عملکرد صحیح ماشین آلات آغاز می‌‌‌گردد.
 • مشخصات هریک از ماشین آلات باید حداقل شامل نوع، مدل، سازنده، سال ساخت، ظرفیت و شماره سریال باشد.
 • بیمه‌‌‌گذار می‌‌‌تواند ماشین آلات مورد بیمه را به ارزش واقعی آن (با احتساب عمر کارکرد) بیمه نماید، درآن صورت در صورت وقوع خسارت از قیمت نوی مورد خسارت دیده به نسبت قیمت بیمه شده به قیمت نو بابت استهلاک کم شده و مابقی پس از کسر فرانشیز به بیمه‌‌‌گذار پرداخت خواهد شد.
 • اگر بیمه‌گذار اقلام مورد بیمه را به ارزش جایگزینی نو نیز بیمه نماید، در صورت بروز خسارت کلی به دلیل اصل غرامت از اصول بیمه، قیمت واقعی مورد بیمه (قیمت کارکرده) به بیمه‌گذار پرداخت خواهد شد.
 • کلیه هزینه‌‌‌های نجات، ایاب و ذهاب به تعمیرگاه، تعویض قطعات و اجرت تعمیرات تحت پوشش این بیمه است.
 • درصورتی که بیمه‌گذار تمایل به پوشش بیمه‌ای ماشین‌آلات خود در طی جابه‌جایی از یک کارگاه به کارگاه دیگر را داشته باشد، با افزایش حق بیمه و الحاق کلوز مربوطه این امکان میسر خواهد شد.
 • بیمه‌‌‌گذار می‌‌‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی خسارت وارد به اموال مجاور یا خسارت‌‌‌های جانی یا مالی وارد به اشخاص ثالث را نیز تحت پوشش گیرد (برای پوشش بیمه‌‌‌ای اموال مجاور و مسئولیت درقبال اشخاص ثالث الحاق کلوز ۳۰۲ به بیمه‌‌‌نامه ضروری بوده و در هنگام محاسبه حق بیمه سرمایه آن‌‌‌ها به سرمایه اصلی بیمه‌نامه افزوده می‌‌‌گردد، لازم به ذکرست این کلوز خسارت‌‌‌های وارد به اشخاص ثالث را فقط در محل فعالیت ماشین‌آلات تحت پوشش قرار می‌‌‌دهد همچنین اگر بیمه‌گذار برای ماشین‌آلات خود از محل بیمه اتومبیل ثالث خریداری کرده باشد نمی‌‌‌تواند ثالث این کلوز را خریداری نماید.)
 • اگر راننده، اپراتور یا کاربر ماشین‌آلات گواهینامه مربوط به کار با آن ماشین را نداشته باشد درصورتیکه بیمه‌گذار گواهیی مبنی بر تأیید صلاحیت وی برای کار با ماشین‌آلات مربوطه را صادر نماید، صدور بیمه‌نامه CPM برای ماشین‌آلات مذکور از نظر بیمه‌گر بلامانع خواهد بود.
 • بسیاری از شرکتهای فروش لیزینگ ماشین‌آلات سنگین و نیمه سنگین برای بازاریابی فروش خود از شرکتهای بیمه تقاضای ارائه پوشش بیمه‌ای برای ماشین‌آلات فروخته شده دارند، در اینحالت ازآنجائیکه هنوز محل فعالیت ماشین‌آلات مذکور مشخص نیست بیمه‌گر باید محل مورد بیمه را سراسر ایران در نظر بگیرد.
 • اگر ماشین‌آلات بیمه شده در طول یکسال پوشش بیمه‌ای، در دو یا چند سایت مشخص فعالیت کرده یا مرتباً بین آن‌‌‌ها جابه‌جا می‌‌‌گردند، بیمه‌گر می‌‌‌تواند در ابتدای بیمه‌نامه آدرس تمام سایت‌های مذکور را به‌عنوان محل مورد بیمه قید نماید.

شرایط عمومی بیمه ماشین آلات پیمانکاری (کشاورزی، راهسازی و ساختمانی)

شماره بیمه‌‌‌نامه

بر اساس پیشنهاد کتبی بیمه‌‌‌گذار مذکور در جدول مشخصات (پیشنهادی که به شرکت بیمه پارسیان که از این پس بیمه‌‌‌گر نامیده می‌‌‌شود تسلیم گردیده) و نیز به استناد پاسخهای مندرج در پرسشنامه تکمیل شده از طرف بیمه‌‌‌گذار و سایر اظهارات کتبی او که به منظور درج در بیمه‌‌‌نامه صورت می‌‌‌گیرد، در صورتی که بیمه‌‌‌گذار حق بیمه را در زمان مقرر پرداخت کرده باشد، به موجب این بیمه‌‌‌نامه و با رعایت استثنائات، مقررات و شرایط مندرج در آن و یا در الحاقیه‌‌های مربوط، بیمه‌‌‌گر با بیمه‌‌‌گذار توافق می‌‌‌نماید:

هر گاه در طول مدت بیمه مندرج در جدول مشخصات و یا هر مدت پس از آن که بیمه‌‌‌گذار بابت آن حق بیمه بپردازد و بیمه‌‌‌گر حق بیمه را برای تمدید بیمه‌‌‌نامه بپذیرد، تمام یا قسمتی از اقلام بیمه شده که در محل معینی در منطقه جغرافیایی مندرج در جدول مشخصات به هر علتی به‌جز آنچه صریحاً پیش بینی شده به طور ناگهانی و پیش بینی نشده دچار خسارت مالی گردد، به‌طوری که مستلزم تعمییر و یا تعویض باشد، بیمه‌‌‌گر به انتخاب خود با پرداخت نقدی، تعمییر یا تعویض، خسارت را حداکثر میزانی که در یک سال مدت قرار داد برای هر یک از اقلام در جدول مشخصات پیش بینی شده و در مجموع تا مبلغ مندرج در جدول مذبور جبران نماید.

این بیمه‌‌‌نامه اقلام بیمه شده را اعم از این‌‌‌که به کار گرفته شده یا نشده و اقلامی که برای بازدید یا تعمییر یا تمییز نمودن پیاده و مجدداً سوار شده یا در جریان چنین عملیاتی قرار گرفته فقط پس از جریان راه اندازی موفقیت آمیز شامل می‌‌‌گردد.

شرایط بیمه

 • رعایت کامل شرایط مندرج در این بیمه‌‌‌نامه درخصوص آنچه بیمه‌‌‌گذار باید انجام دهد و تقبل کند و صحت اظهارات و پاسخ هایی که بیمه‌‌‌گذار به پرسش‌‌‌های مذکور در پرسشنامه داده است و درستی مطالب او در برگ پیشنهاد، شرط لازم مسئولیت بیمه‌‌‌گر است .
 • مورد توافق است که برگ مشخصات، قسمتی از بیمه‌‌‌نامه و اجزای ماهوی آن است و هرجا که در این متن اصطلاح « بیمه‌‌‌نامه » به کار رود، شامل برگ مشخصات نیز هست از هر کلمه یا اصطلاحی که در موضعی از این بیمه‌‌‌نامه یا برگ مشخصات برای معنای خاصی به کار رفته است در هر موضع و در هر مورد دیگر هم همان معنی اراده شده است.
 • بیمه‌‌‌گذار موظف است که به هزینه خود احتیاط‌‌‌های معقول را رعایت کند و تمام توصیه‌‌‌های بیمه‌‌‌گر را برای پیشگیری از تلف یا آسیب انجام دهد و سفارش‌‌‌ها و دستورهای مؤسسات سازنده اقلام بیمه شده را اجرا کند و هر آنچه انجام می‌‌‌دهد منطبق با ضوابط و مقررات باشد.
 • الف) نمایندگان بیمه‌‌‌گر می‌‌‌توانند در هر موقع مناسب خطرهای مربوط به مورد بیمه را بازرسی و بازبینی کنند و بیمه‌‌‌گذار موظف است که همه اطلاعات کلی و جزئی را که برای ارزیابی و سنجش خطر لازم است در اختیار نمایندگان بیمه‌‌‌گر قرار دهد.

بیمه‌‌‌گذار موظف است که با تلگرام و ارسال نامه تغییر کمی و کیفی خطر را  بی درنگ به اطلاع بیمه‌‌‌گر برساند و احتیاط‌‌‌های بیشتری را که شرایط ایجاب می‌‌‌کند به هزینه خود انجام دهد. در این صورت حدود پوشش بیمه‌‌‌ای و حق بیمه در صورت لزوم، تعدیل و با شرایط جدی منطبق می‌‌‌شود. بیمه‌‌‌گذار نباید هیچ گونه تغییری که خطر را تشدید می‌‌‌کند بپذیرد یا انجام دهد. مگر این‌‌‌که قبلاً موافقت کتبی بیمه‌‌‌گر را مبنی بر ادامه پوشش بیمه‌‌‌ای این بیمه‌‌‌نامه جلب کرده باشد.

در صورت وقوع هر واقعه‌‌‌ای که ممکن است به موجب این بیمه‌‌‌نامه حق درخواست خسارت را موجب شود، بیمه‌‌‌گذار موظف است :

الف – بی درنگ با پیام تلفنی یا ارسال تلگرام و نیز فرستادن نامه، بیمه‌‌‌گر را از جریان امر آگاه کند و خطری که واقع شده و میزان تقریبی تلف یا آسیب را اعلام دارد.

ب – به منظور تقلیل میزان تلف یا آسیب هر اقدام معقولی را که در توان اوست انجام دهد.

پ – اقلام و قسمت‌‌‌های آسیب دیده را حفظ کند و برای این‌‌‌که مورد بازرسی و کارشناسی قرار گیرند آن‌‌‌ها را در دسترس نماینده بیمه‌‌‌گر یا کارشناس او قرار دهد.

ت – تمام اطلاعات و مدارکی را که مورد درخواست بیمه‌‌‌گر است به او ارائه و تسلیم کند.

ث – اگر تلف یا آسیب ناشی از هر نوع دزدی باشد، مقامات انتظامی را از جریان امر مطلع سازد. در صورتی که بیمه‌‌‌گر ظرف ۱۴ روز از تاریخ وقوع هر حادثه زیانبار، به نحو مقرر در بند الف شماره ۵، اطلاعیه دریافت نکند به هیچ وجه مسئول جبران زیان ناشی از تلف یا آسیب نیست. هرگاه با رعایت ترتیب مقرر، اطلاعیه برای بیمه‌‌‌گر فرستاده شود، از آن پس بیمه‌‌‌گذار می‌‌‌تواند، در موردی که خسارت اندک باشد، در مورد تعمیر یا تعویض اقدام کند. در سایر موارد، قبل از این‌‌‌که هرگونه تعمیر یا تغییری صورت گیرد باید به نماینده بیمه‌‌‌گر، فرصت و امکان داده شود، تا آنچه را تلف شده یا آسیب دیده است، مورد بازرسی و بازدید قرار دهد. اگر نماینده بیمه‌‌‌گر ظرف مدتی که به طور متعارف، برای آن وضع خاص، مناسب تلقی می‌‌‌شود بازدید خود را انجام ندهد، بیمه‌‌‌گذار می‌‌‌تواند در مورد تعمیر یا تعویض اقدام کند.

آنچه (در ارتباط با تعهدات) در این بیمه‌‌‌نامه نوشته شده است مانع از آن نیست که بیمه‌‌‌گذار هر اقدامی را که برای برپانگهداشتن عملیات در محل کار، مطلقاً لازم تشخیص می‌‌‌دهد انجام دهد. در صورتی که هر یک از اقلام که آسیب دیده شناخته شده بدون تاخیر و به طور کامل تعمیر نشود تعهد بیمه‌‌‌گر در این بیمه‌‌‌نامه در خصوص آن قلم ملغی می‌‌‌شود .

با توجه به این‌‌‌که بیمه‌‌‌گر بعد از پرداخت خسارت یا قبول پرداخت زیان ناشی از تلف یا آسیب دیدگی در مقابل اشخاص ثالث جانشین بیمه‌‌‌گذار و ذی حق می‌‌‌شود، بیمه‌‌‌گذار موظف است به هزینه بیمه‌‌‌گر آنچه را که بیمه‌‌‌گر در خصوص احقاق حق یا پرداخت زیان از طرف اشخاص ثالث (به استثنای کسانی که به موجب این  بیمه‌‌‌نامه پوشش دارند) لازم یا به مصلحت می‌‌‌داند انجام دهد و نیز اجازه دهد که انجام گیرد و در این باره با بیمه‌‌‌گر همکاری و تشریک مساعی کند. بیمه‌‌‌گر می‌‌‌تواند قبل از پرداخت خسارت یا بعد از پرداخت خسارت این تعهد را را به نحوی که بیان شد از بیمه‌‌‌گذار بخواهد .

 • در صورتی که در خصوص مبلغ خسارت قابل پرداخت تحت شرایط این بیمه‌‌‌نامه، اختلالی بروز کند (فرض این است که پرداخت خسارت اصولاً مورد قبول قرارگرفته است و اختلاف در خصوص مبلغ آن است) تصمیم درباره حل اختلاف به داور واگذار می‌‌‌شود.

طرفین کتباً داور راتعیین می‌‌‌کنند. در صورتی که طرفین برای انتخاب یک داور به توافق نرسد حل اختلاف به دو داور ارجاع می‌‌‌شود. یکی از طرفین داور خود را انتخاب و به طرف دیگر کتباً معرفی می‌‌‌کند و از او می‌‌‌خواهد که داور را انتخاب کند. طرف اخیر باید ظرف یک ماه از تاریخ دریافت نامه طرف مقابل داور خود را تعیین کند. هرگاه دو داور به توافق نرسند، قبل از ورود به اصل مطلب و اظهار نظر، سرداور را کتباً انتخاب می‌‌‌کنند. سرداور در جلسه‌‌‌ای که با حضور دو داور تشکیل می‌‌‌شود، شرکت می‌‌‌کند و ریاست جلسه را به عهده دارد. حق اقامه دعوی در دادگاه مشروط است به این‌‌‌که قبلاً رأی داوران صادر شده باشد.

 • الف) اگر مندرجات برگ پیشنهاد، یا اطلاعاتی که بیمه‌‌‌گذار داده است درست نباشد، یا متقلبانه ادعای خسارت کند، یا به گزاف بیش از میزان واقعی خسارت مطالبه نماید، یا در رابطه با دعاوی خود در این خصوص اظهارات و اطلاعات بی اساس ابراز کند، قرارداد بیمه باطل و این بیمه‌‌‌نامه فاقد اثر است و بیمه‌‌‌گر متعهد پرداخت هیچ نوع خسارت و هزینه‌‌‌ای نیست.

در موردی که بیمه‌‌‌گر، به عنوان این‌‌‌که متعهد نیست خسارت را رد کند و ظرف سه ماه از تاریخ رد خسارت بیمه‌‌‌گذار برای وصول آن دعوی اقامه نکند تعهد بیمه‌‌‌گر به پرداخت خسارت تحت شرایط این بیمه‌‌‌نامه ساقط می‌‌‌شود. هم چنین هرگاه ظرف سه ماه از تاریخ صدور رأی داور یا داوران (به ترتیب مقرر در شماره ۷) دعوی اقامه نشود با استناد به این بیمه‌‌‌نامه خسارت قابل وصول نیست.

در هر زمان این بیمه‌‌‌نامه (قرارداد) بنابه درخواست بیمه‌‌‌گذار فسخ  می‌‌‌شود. در این صورت بیمه‌‌‌گرحق بیمه مربوط به مدتی را که قرارداد معتبر بوده است براساس نرخ کوتاه مدت محاسبه می‌‌‌کند. هم چنین بیمه‌‌‌گر حق دارد با ارسال اعلامیه برای بیمه‌‌‌گذار مشتمل بر امهال هفت روزه، بیمه‌‌‌نامه   (قرارداد) را فسخ کند. در این صورت با درخواست بیمه‌‌‌گذار، بیمه‌‌‌گر متعهد است که با رعایت نسبت، حق بیمه مربوط به مدت باقیمانده قرارداد را مسترد نماید. ازاین حق بیمه هزینه متعارف بازدید و کارشناسی بیمه‌‌‌گر (در صورتی که هزینه شده باشد) کسر می‌‌‌شود.

در صورتی که در زمان اعتبار این بیمه‌‌‌نامه خسارت واقع شود و تلف یا آسیب تحت بیمه‌‌‌نامه دیگری هم بیمه شده باشد، بیمه‌‌‌گر، تحت شرایط این بیمه‌‌‌نامه به نسبت متعهد پرداخت خسارت است و اضافه بر آن مسئولیتی ندارد.

نمونه بیمه ماشین آلات پیمانکاری برای شرایط خصوصی

شماره بیمه‌‌‌نامه:

بدینوسیله بیمه‌‌‌گر متعهد می‌‌‌شود که در طول مدت مقرر درجدول مشخصات این بیمه‌‌‌نامه یا طی هر مدتی که بیمه‌‌‌نامه بعداْ تمدید شود و حق بیمه مقرر توسط بیمه‌‌‌گذار پرداخت شود، در صورتیکه هر یک از موارد بیمه شده مذکور در جدول مشخصات بیمه‌‌‌نامه مادامیکه در محل مورد بیمه و یا محدوده جغرافیائی که در این بیمه‌‌‌نامه مشخص شده است، به عللی غیر از موارد مستثنی شده، متحمل زیان یا خسارت فیزیکی غیر قابل پیش بینی و ناگهانی بشوند به نحوی که مستلزم تعمیر یا تعویض آن‌‌‌ها باشد، حداکثر تا میزان مبلغی که در مقابل هر قسمت در جدول مشخصات تعیین شده است و مشروط براینکه مجموعاْ از کل مبلغ مطرح در جدول مشخصات تجاوز نکند به موجب پرداخت نقدی، جایگزینی یا تعمیر (به انتخاب بیمه‌‌‌گر) خسارت را جبران نماید یا مورد بیمه خسارتی را بصورت اول برگرداند.

مبلغ پرداختی برای هر مورد از جمع مبلغ بیمه شده همان مورد و جمع کل پرداختی از کل مبلغ بیمه شده در تمام موارد در طی یکسال بیمه‌‌‌ای تجاوز نخواهد کرد.

این بیمه‌‌‌نامه اقلام بیمه شده را در حین کار یا توقف و یا در حین پیاده نمودن برای سرویس یا تعمیرات اساسی و یا در جریان عملیات و نصب تحت پوشش قرار می‌‌‌دهد، مشروط بر اینکه با موفقیت راه اندازی شده باشد.

مبلغ بیمه شده :

مبلغ بیمه شده این یک بیمه‌‌‌نامه باید معادل ارزش جایگزینی هر یک از اقلام بیمه شده مندرج در جدول بیمه‌‌‌نامه تعیین شود. به نحوی که علاوه بر هزینه جایگزینی اقلام، هزینه حمل، نصب، راه اندازی و حقوق و عوارض گمرکی (اگر داشته باشد) در آن لحاظ شده باشد. در صورتیکه مبلغ بیمه شده کمتر از ارزش اقلامی باشد که می‌‌‌باید بیمه شود، بیمه‌‌‌گر غرامت قابل پرداخت به بیمه‌‌‌گذار را به تناسب مبلغ بیمه شده و مبلغی که می‌‌‌بایست بیمه شود تقلیل خواهد داد.

تعیین غرامت :

در صورت بروز زیان یا خسارت، ‌تعیین غرامت طبق مندرجات ذیل انجام خواهد شد.

الف – در صورتیکه اقلام خسارت دیده قابلیت تعمیر را داشته باشند، بیمه‌‌‌گر مخارج لازم را برای بازگشت موارد خسارتی به وضعیت قبل از خسارت به اضافه هزینه پیاده کردن اجزاء و نصب مجدد آن به منظور تعمیرات و کرایه حمل ونقل متداول به تعمیرگاه و حقوق و عوارض گمرکی (اگر داشته باشد) را پرداخت می‌‌‌نماید، ‌مشروط به اینکه اینگونه هزینه‌‌‌ها در مبلغ بیمه‌‌‌نامه توسط بیمه‌‌‌گذار لحاظ شده باشد.

در صورتیکه تعمیرات توسط عوامل بیمه‌‌‌گذار در محل مورد بیمه انجام شود، بیمه‌‌‌گر نسبت به پرداخت قیمت مواد، اجرت و هزینه معمول طبق عرف اقدام خواهد نمود. هیچگونه استهلاکی برای قطعات تعویضی اعمال نمی شود اما ارزش موارد بازیافتی در محاسبه منظور می‌‌‌شود. خسارات قابل تعمیر، تعمیر خواهند شد اما اگر هزینه تعمیر معادل یا مازاد بر ارزش واقعی اقلام بیمه شده، قبل از وقوع خسارت باشد، ‌تعیین غرامت طبق مندرجات بند ب زیر انجام  می‌‌‌شود .

ب- در صورتیکه هر یک از اقلام بیمه شده از بین برود، بیمه‌‌‌گر ارزش واقعی مورد بیمه را ‌بلافاصله قبل از وقوع خسارت، به اضافه هزینه‌‌‌های معمول برای کرایه، نصب، حقوق و عوارض گمرکی (اگر داشته باشد) در صورت لحاظ شدن اینگونه هزینه‌‌‌ها در مبلغ بیمه شده ‌پرداخت می‌‌‌نماید. ارزش واقعی مذکور، پس از کسر استهلاک از ارزش جایگزینی اقلام مورد بیمه محاسبه می‌‌‌شود. هزینه‌‌‌های اضافه کاری، کار در شب، کار در ایام تعطیل عمومی و یا حمل سریع در صورت توافق خاص بوسیله الحاقیه قابل بیمه شدن است.

هر نوع هزینه بمنظور تغییرات، اضافات، اصلاحات یا تعمیرات اساسی تحت این بیمه‌‌‌نامه قابل جبران نیست. همچنین هزینه‌‌‌های تعمیرات موقت در صورتی قابل جبران است که اینگونه هزینه‌‌‌ها بخشی از تعمیرات اصلی تلقی و در نهایت افزایشی در کل هزینه‌‌‌ها نداشته باشد. پرداخت خسارت توسط بیمه‌‌‌گر منحصراْ پس از دریافت و بررسی اسناد و صورتحساب‌‌‌های لازم که مؤید انجام تعویض و تعمیرات است، صورت خواهد گرفت .

استثنائات

بیمه‌‌‌گر در موارد زیر متعهد نیست :

 1. در صورت وقوع هر حادثه، فرانشیز مذکور درجدول مشخصات به عهده بیمه‌‌‌گذار است. اگر به علت وقوع حادثه‌‌‌ای بیش از یک قلم از موارد بیمه شده تلف شود یا آسیب ببیند، فقط یک فرانشیز (مربوط به آن اقلام) که بالاترین رقم را دارد به عهده بیمه‌‌‌گذار است .
 1. تلف یا آسیب ناشی از شکست الکتریکی و یا مکانیکی، عیب و نقص، شکست، اختلال، منجمد شدن ضد یخ یا مایعات دیگر، نقص روغن کاری، کمبود روغن یا ضدیخ از شمول تعهد بیمه‌‌‌گر خارج است. با این وصف اگر در نتیجه یک چنین از کار افتادن یا اختلال حادثه‌‌‌ای رخ دهد که منجر به خسارت مشهودگردد، جبران این خسارت به عهده بیمه‌‌‌گر است .
 2. تلف یا آسیب وارده به قطعات قابل تعویض و ملحقات آن‌‌‌ها مانند : سرمته ها، مته ها، کاردک‌‌‌ها یا سایر وسایل برنده، تیغه‌‌‌های اره، رنگ ها، قالب ها، الگوها، صفحاتی که برای ساییدن یا خرد کردن به کار می‌‌‌روند، پانل‌‌‌های جداکننده و غربال ها، طناب ها، تسمه ها، زنجیرها، دستگاههای بالابرنده، و تسمه‌‌‌های نقاله باتری ها، لاستیک ها، سیم‌‌‌ها و کابل‌‌‌های اتصال دهنده، لوله‌‌‌های قابل انعطاف، وسایل به هم بستن یا بسته بندی کردن که به طور مرتب مصرف و جایگزین می‌‌‌شوند نیز جزو تعهدات بیمه‌‌‌گر تلقی نمی گردد .
 3. تلف یا آسیب ناشی از انفجار دیگ یا مخزنی که از داخل تحت فشار بخار یا مایع قرارداد یا هر نوع موتور با احتراق داخلی
 4. تلف یا آسیب وارده به وسایل نقلیه‌‌‌ای که مجاز به حرکت در راههای عمومی هستند و بدین منظور اختصاص یافته اند. مگر آنکه این وسایل نقلیه منحصراً در کارگاههای ساختمانی مورد استفاده قرار گیرند.
 5. تلف یا آسیب وارده به کشتی‌‌‌ها یا سایر وسایل نقلیه آبی.
 6. تلف یا آسیب ناشی از غوطه ورشدن به طور کامل یا ناقص در آب هایی که جزر و مد دارند.
 7. تلف یا آسیب وارده به اقلام مورد بیمه هنگامی که حمل و نقل می‌‌‌شوند مگر اینکه به موجب الحاقی ترتیب دیگری توافق شده باشد.
 8. تلف یا آسیبی که نتیجه مستقیم کار مستمر و از آثار آن باشد (مانند فرسودگی و کهنگی، خوردگی، زنگ زدگی، کاهش کیفیت و نقصان ناشی از استفاده نکردن و به کار نینداختن و یا ناشی از شرایط عادی جوی) .
 9. تلف یا آسیبی که نتیجه مستقیم تحت هر گونه آزمایش قراردادن هر یک از اقلام مورد بیمه باشد یا یکی از اقلام برای منظوری غیر از آنچه برای آن طراحی و ساخته شده است به کار رود.
 10. تلف یا آسیب وارده به دستگاهها و ماشین هایی که در زیرزمین کار می‌‌‌کنند مگر این‌‌‌که به موجب الحاقیه، توافق دیگری به عمل آمده باشد .
 11. تلف یا آسیبی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به علل زیر پدید آید، یا برخاسته از آن باشد یا به سبب آن‌‌‌ها تشدید شود : جنگ، تهاجم، عمل دشمن خارجی، مخاصمات (اعم از اینکه اعلان جنگ داده شود یا نه)، جنگ داخلی، یاغی‌‌‌گری، انقلاب، قیام، طغیان، بلوا، اعتصاب، ممانعت از ورود کارگران به محل کار، شورش، تسلط ارتش یا قوای غیرقانونی، اعمال گروهی از اشخاص با سوء نیت یا کسانی که از طرف یک سازمان سیاسی یا در ارتباط با آن فعالیت می‌‌‌کنند، توطئه مصادره، تصرف با قهر و زور، ضبط، تخریب و خسارتی که به امر دولت قانونی یا دولتی که عملاً حاکم است یا قوای عمومی واقع شود.
 12. تلف یا آسیبی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به علت واکنش‌‌‌ها و تابش‌‌‌های هسته‌‌‌ای یا آلودگی‌‌‌های ناشی از رادیواکتیو یا برخاسته از آن‌‌‌ها و یا تشدید شده به وسیله آن‌‌‌ها به وجود آمده باشد.
 13. تلف یا آسیبی که منشاء آن معایب یا نواقصی باشد که در زمان شروع این بیمه وجود داشته و بیمه‌‌‌گذار یا نماینده او از آن مطلع بوده است، اعم از این‌‌‌که بیمه‌‌‌گر از این معایب و نواقص آگاه بوده یا آگاه نبوده باشد .
 14. تلف یا آسیبی که تولید کننده یا تهیه و تدارک کننده به موجب قانون یا قرارداد مسئول جبران آن باشد.
 15. خسارت‌‌‌های تبعی و تعهدات ناشی از مسئولیت از هر نوع و با هر خصوصیت که باشند.
 16. تلف یا آسیبی که در هنگام صورت برداری موجودی یا در زمان سرویس عادی کشف شود .

هرگاه بیمه‌‌‌گر در جریان هر نوع تعقیب قانونی یا در دادگاه مدعی شود که طبق آنچه در بند ۱۲ تا۱۶ موارد استثناء آمده است، تلف، خرابی یا آسیب در بیمه‌‌‌نامه پوشش ندارد. اثبات این‌‌‌که تلف، خرابی یا آسیب در بیمه‌‌‌نامه بیمه شده است، به عهده بیمه‌‌‌گذار است .

 

برچسب ها:
پیام بگذارید