بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ۹۸

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

طرح بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم بیمه شخص‌ثالث از اول بهمن‌ماه برای همه وسایل نقلیه آغاز شده است. این طرح برای خودروها تا یک ماه و برای موتورسیکلت‌ها تا سه ماه ادامه داردوجود شمار زیاد خودروها و موتورسیکلت‌های فاقد بیمه شخص که باعث وارد آمدن خسارت به دارندگان این وسایل نقلیه و همچنین سایرین می‌شود، سبب اجرای این طرح شده است. بر اساس این طرح، از اول بهمن‌ماه به مالکان خودرو که فاقد بیمه شخص ثالث هستند، فرصت یک ماهه داده می‌شود تا بدون پرداخت جریمه خودروهای خود را بیمه کنند.

جزییات بخشودگی ۱۰۰ درصدی جرایم بیمه شخص ثالث

با موافقت وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس مجمع عمومی صندوق تأمین خسارت های بدنی و به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی، مبلغ جریمه دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث بخشیده می‌شود.

  • جرایم بیمه نامه شخص ثالث (فقط جهت بیمه نامه‌های صادره با تاریخ اعتبار یکساله) کلیه وسایل نقلیه موتوری فاقد بیمه نامه، از اول تا ۳۰ بهمن‌ماه شامل بخشودگی ۱۰۰ درصدی می‌شود.
  • همچنین جرایم بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلت‌های فاقد بیمه نامه (صرفاً جهت بیمه نامه‌های صادره با تاریخ اعتبار یک ساله) نیز از اول بهمن ماه به مدت سه ماه شامل بخشودگی ۱۰۰ درصدی می‌شود.
  • ماشین آلات کشاورزی تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیز می‌توانند به مدت سه ماه از این بخشودگی برخوردار شوند.

یازده میلیون خودرو و موتورسیکلت فاقد بیمه شخص ثالث

طبق آمار رسمی، در مجموع ۱۱ میلیون خودرو و موتورسیکلت در سطح کشور فاقد بیمه شخص ثالث هستند. ۲ میلیون خودرو و ۹ میلیون موتور سیکلت در سطح کشور تاکنون تحت بیمه شخص ثالث قرار نگرفته‌اند که بیشتر آن‌ها در مناطق حاشیه ای قرار دارند. همچنین بخشی از ماشین‌آلات کشاورزی مانند تراکتور و کمباین نیز فاقد بیمه شخص ثالث هستند.

بخشودگی دیرکرد بیمه شخص ثالث

بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث همه افرادی را دربرمی‌گیرد که بیمه‌نامه خود را در موعد مقرر تمدید نکرده‌اند. اما توجه داشته باشید که این بخشودگی در مدتی محدود است و بیمه‌گذار باید طی تاریخ اعلام شده، بیمه‌نامه خود را تمدید کند تا جریمه دیرکرد را نپردازد. مهلت استفاده از بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث برای همه خودروهای سواری از اول بهمن ماه تا ۳۰ بهمن ۹۸ و به مدت ۱ ماه است. این امتیاز فقط شامل کسانی می‌شود که مدت بیمه‌نامه قبلی آن‌ها یک سال بوده باشد. یعنی کسانی که اعتبار بیمه‌نامه‌های قبلی آن‌ها کمتر از یکسال، یعنی شش‌ماهه، ۹ ماهه و … بوده باشد، نمی‌توانند از تخفیف جریمه دیرکرد استفاده کنند. مالکان موتورسیکلت‌ها و وسایل نقلیه کشاورزی هم مشمول این بخشودگی می‌شوند و حتی مهلت بیشتری برای استفاده از بخشودگی جریمه دیرکرد و تمدید بیمه‌نامه خود دارند. دارندگان این وسایل از اول بهمن ۹۸ تا ۳۰ فروردین ۹۹ مهلت دارند تا بیمه‌نامه خود را بدون پرداخت جریمه دیرکرد تمدید کنند.

تمدید بیمه‌نامه در مهلت مقرر با بخشودگی ۱۰۰ درصدی جریمه دیرکرد همراه است و بیمه‌گذار تنها هزینه بیمه‌نامه را پرداخت می‌کند. با توجه به این که ۱۰ درصد از خودروها و ۹۰ درصد از موتروسیکلت‌های داخل کشور فاقد بیمه شخص ثالث هستند، بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث می‌تواند باعث تشویق این افراد به دریافت بیمه‌نامه شود.

تغییر شرکت بیمه چه تاثیری در تخفیف‌های عدم خسارت بیمه می‌گذارد؟

معمولا افراد برای حفظ تخفیف بیمه شخص ثالث خود، از تغییر شرکت بیمه خود اجتناب می کنند. اما حقیقت این است که تغییر شرکت بیمه تاثیری در تخفیف های بیمه نامه شما ندارد. اگر در زمان تمدید بیمه‌نامه بخواهید شرکت بیمه خود را عوض کنید، یعنی ترجیح می‌دهید دیگر از شرکت قبلی بیمه‌نامه نخرید، نگران تخفیف‌های عدم خسارت خود نباشید. با تعویض شرکت بیمه تخفیف‌های بیمه‌نامه قبلی به بیمه جدید شما منتقل می‌شود. با این حساب با استفاده از فرصت بخشودگی می‌توانید بدون پرداخت جریمه دیرکرد و اعمال تخفیف عدم خسارت، بیمه خود را با قیمت مناسب‌تری تهیه کنید.

بنا بر اعلام سازمان بیمه مرکزی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث بخشیده شده است و همه کسانی که بیمه‌نامه خود را به موقع تمدید نکرده‌اند و مشمول جریمه دیرکرد شده‌اند می‌توانند بدون پرداخت جریمه مجدداً بیمه‌نامه خود را تمدید کنند. این طرح که هر سال در همین روزها اجرا می شود، امسال با موافقت وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور و رئیس مجمع عمومی صندوق تامین خسارت‌های بدنی برنامه ریزی شده و از اول بهمن‌ماه نیز اجرا شده است. بنا به اظهارات روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه مرکزی هدف از بخشودگی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و ترویج فرهنگ بیمه در کشور بوده است.

جریمه دیرکرد چیست و چرا اخذ می شود؟

جریمه دیرکرد، مبلغ اضافه‌ای است که از شمایی که بیمه می خرید، بابت تاخیر در تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث می‌گیرند. یعنی اگر تاریخ سررسید بیمه شما ۱ بهمن ۹۸ باشد، ولی در این تاریخ اقدام به تمدید بیمه‌نامه خود نکنید، به ازای هر روز تاخیر در تمدید بیمه‌نامه مشمول جریمه می‌شوید. مقدار جریمه دیر‌کرد برای خودروهای مختلف متفاوت است، اما به طور میانگین می‌توان گفت در سال ۹۸ به ازای هر روز دیرکرد در تمدید بیمه‌نامه، بیمه‌گذار ۴ هزار تومان جریمه می‌شود که اضافه بر حق بیمه باید پرداخت کند. البته اگر بیشتر از یک سال است که از تاریخ سررسید بیمه شما گذشته است، مقدار جریمه دیرکرد معادل همان یک سال حساب می‌شود. یعنی سقف جریمه دیرکرد تا یک سال است و از این مقدار بیشتر نخواهد شد.

برچسب ها:
پیام بگذارید