بیمه حیوانات خانگی شرکت های بیمه در ایران Pet Insurance

بیمه حیوان خانگی

چرا نیاز به بیمه حیوانات خانگی داریم؟

هنگامی که  یک حیوان را به خانه می‌آورید، شاید باورتان نشود که او هم می تواند بیمار و مجروح شود. با داشتن بیمه حیوانات خانگی می توانید اطمینان حاصل کنید که اگر مشکلی برای حیوانتان به وجود بیاید، می‌توانید بهترین درمان را برای او دریافت کنید.

حوادث و بیماری ها خیلی شایع هستند

با بیمه حیوان خانگی در صورت وقوع اتفاق غیر منتظره شما می توانید مطمئن باشید که حیوان خانگی شما درست درمان می شود بدون این که هزینه آن نگرانتان کند. با داشتن بیمه حیوانات خانگی، می توانید نگاهی دقیق به سلامت حیوان خانگی تان داشته باشید. شما می توانید در جلوگیری از بدتر شدن شرایط  بیماری او اقدامات لازم را انجام دهید و درباره سلامت حیوان خود و در حوزه مشاوره حیوانات فعال تر باشید.

بیمه حیوان خانگی پدیده جدید بازار بیمه کشور است

کمتر از چند ماه است که بیمه‌نامه عمر، حادثه و مسئولیت یوزپلنگ برای نخستین‌بار در جهان به بازار ایران آمده است. این بیمه‌نامه که توسط شرکت های بیمه نیمه‌خصوصی طراحی‌شده است، یوزپلنگ را در قبال هرگونه حادثه بیمه می‌کند و البته یکی از این شرکت ها مبلغ بیمه یوزپلنگ را محرمانه اعلام کرده و تنها به گفتن این نکته بسنده کرده که مبلغ بیمه هر قلاده یوزپلنگ چند صد میلیون تومان است و یوزپلنگ‌ها توسط سازمان محیط‌ زیست بیمه شده‌اند.

بیمه اسب پدیده جدید دیگر در بازار بیمه ایران

از یوزپلنگ که بگذریم، بیمه‌نامه اسب نیز یکی دیگر از پدیده‌های بازار بیمه‌ای کشور است، البته اسب‌ها نسبت به یوزپلنگ پوشش بیمه‌ای محدودتری دارند و شرکت‌های بیمه‌ای تنها در ازای مرگ حیوان بر اثر حادثه و بیماری یا نقص عضو و مرگ ناشی از حمل‌ونقل، خسارت می‌پردازند. مبلغ بیمه اسب‌ها براساس ارزش حیوان تعیین می‌شود و حداکثر ارزش بیمه‌نامه اسب در ایران به ٢۵‌میلیون تومان می‌رسد؛ گرچه مالکان اسب‌ها معتقدند هزینه نگهداری از این حیوان بسیار بالاست و یک بیماری ساده مثل سرماخوردگی اسب هزینه‌ای معادل ٢٠٠‌هزار تومان دربردارد، بنابراین بهتر است شرکت‌های بیمه‌ای سایر هزینه‌های نگهداری از اسب را بیمه کنند.

بیمه حیوان خانگی

یکی دیگر از جدیدترین مدل بیمه‌نامه‌های حیوانات در ایران بیمه حیوانات خانگی است. مدل بیمه‌ای بیمه حیوان خانگی مراحل آزمایشی خود را پشت سر می‌گذارد. بیمه‌نامه حیوانات خانگی نیز تنها برای بیماری‌های خاص و جراحی حیوانات کوچک را تحت پوشش قرار می‌دهد و مبلغ این بیمه‌نامه هم کمتر از ١٠٠‌هزار تومان است.

یوزپلنگ ها پوشش کامل بیمه‌ای دارند

بیمه یوزپلنگ ایرانی را می‌توان یکی از ضروری‌ترین بیمه‌نامه‌های ملی دانست. در حاضر تنها ۵٠ قلاده از این گربه‌سان در ایران وجود دارد. چندی پیش فرهاد دبیری، معاون محیط‌ زیست طبیعی اعلام کرد که سازوکار این بیمه ملی این‌گونه است که کارشناسان معتمدی به نمایندگی از بیمه از سوی ادارات کل حفاظت محیط ‌زیست تعیین می‌شوند تا خسارات احتمالی را شناسایی و جبران خسارت را به صندوق ملی محیط‌ زیست و شرکت بیمه‌کننده اعلام کنند. یکی از عوامل اصلی انقراض یوزپلنگ‌ها کشته شدن آن ها توسط چوپان‌هایی بود که این گربه‌سان برای شکار به گله‌شان حمله می‌کرد. حالا به نظر می‌رسد نخستین هزینه‌ای که پای شرکت‌های بیمه نوشته می‌شود، جبران این خسارت است.

یکی از شرکت‌های بیمه‌کننده این میراث ملی می‌گوید پوشش دیگر این بیمه‌نامه، جبران خسارت مرگ پلنگ است. به این معنا که هر اتفاقی که برای یوزپلنگ‌ها بیفتد، به جز مرگ بر اثر کهولت سن، جبران خسارت آن پای بیمه است. همچنین مرگ بر اثر خشکسالی و طعمه مسموم هم دیگر پوشش‌های شرکت‌های بیمه است. همچنین در صورت آسیب‌رسانی توسط پلنگ به اشخاص هم خسارت پرداخت می‌شود. در روزهای ابتدایی رسمی شدن این بیمه‌نامه بیژن صادقی، مدیرعامل بیمه دانا با اشاره به این‌که پوشش بیمه‌ای این تفاهمنامه شامل بیمه عمر، حوادث، درمان، مسئولیت و آتش‌سوزی است، اعلام کرد: بیمه‌نامه عمر و حادثه یوز و مسئولیت یوز که برای نخستین‌‌بار در جهان طراحی خواهد شد، شامل پوشش ۵۰‌میلیون تومان مرگ یوز بر اثر حادثه تا سقف ۵ قلاده در‌ سال به حساب دفتر پروژه حفاظت از یوز و همچنین پوشش خسارت به دامداران بر اثر حمله یوزپلنگ است.

او همچنین در مورد بیمه‌نامه‌های حافظان یوز گفت: بیمه متعهد به ارائه رایگان بیمه‌نامه‌هایی برای ۱۲۶ پرسنل دفتر پروژه حفاظت از یوز ایرانی است که این بیمه‌نامه‌ها شامل ارائه بیمه درمان تکمیلی، بیمه حوادث گروهی رایگان، بیمه‌نامه مسئولیت مدنی در قبال شخص ثالث و بیمه‌نامه آتش‌سوزی پاسگاه‌های محیط‌بانی می‌شود. هومن جوکار، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی چندی پیش اعلام کرد که پول بیمه یوزپلنگ‌ها در صندوق بین‌المللی مشترک برنامه عمران سازمان ملل متحد و سازمان حفاظت محیط ‌زیست واریز می‌شود که از این بودجه برای رفع موانعی که موجب بروز حادثه برای یوز می‌شود، استفاده خواهد شد.

بیمه‌نامه اسب فقط برای مرگ

خدمات بیمه اسب اما و اگرهای بسیاری دارد. شرکت‌های بیمه‌ می‌گویند پوشش بیمه اسب شامل هزینه‌های معمول نگهداری اسب مثل تغذیه، نعلبندی و … نمی‌شود و فقط در موارد حوادث غیرمترقبه و هزینه‌های غیرمعمول برای کمک به مالکان اسب در کنترل امور به آن‌ها تعلق می‌گیرد. مدیریت مهندسی یک شرکت بیمه به «شهروند» می‌گوید که این شرکت درحال حاضر اسب‌های مسابقه‌ای را در قبال مرگ بر اثر حادثه و بیماری، مرگ بر اثر نقص عضو و مرگ بر اثر حمل‌ونقل بیمه می‌کند. میزان حق بیمه هم به ارزش اسب بستگی دارد و نرخ فنی بیمه‌های اسب، ۵‌ درصد ارزش آن برای یک‌سال تعیین شده است. با توجه به این‌که قیمت اسب‌ها در ایران از ٣‌میلیون تومان شروع شده و گاهی تا ۵٠٠‌میلیون هم پیش می‌رود، بیمه کردن این حیوان که مورد استفاده قشر متمول جامعه است، منطقی به نظر می‌رسد. با این اوصاف، یک حساب ساده سرانگشتی نشان می‌دهد حق بیمه یک اسب ۵٠٠‌میلیون تومانی، ٢۵‌میلیون تومان در‌ سال است.

بیمه حیوانات خانگی از پرندگان تا سگ‌ها

سگ، گربه و پرنده حیوانات کوچکی هستند که تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرند. موضوع این بیمه‌نامه هم فقط پرداخت هزینه‌های درمان این حیوانات است. حوادث ناگهانی، جراحی، بیماری‌های خاص و هزینه‌هایی مثل رادیولوژی و … مواردی است که می‌توانید روی جبران خسارت شرکت بیمه حساب کنید، اما اگر بیماری‌های معمولی مثل سرماخوردگی سراغ حیوان خانگی‌تان آمد، نمی‌توانید از بیمه کمک‌هزینه بگیرید. کلینیک‌های دامپزشکی می‌گویند مردم از طرح بیمه حیوانات خانگی اطلاع ندارند. این بیمه‌نامه درحال حاضر به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود و در صورتی که توجیه اقتصادی کافی داشته باشد، به‌صورت یک بیمه‌نامه جدید در ایران تعریف می‌شود. علت مهجور ماندن این بیمه‌نامه، حجم پایین تبلیغات و نبودن فرهنگ نگهداری درست از حیوانات در کشور است. سقف پوشش برای این بیمه‌نامه‌ها یک‌میلیون تومان و حق بیمه دریافتی‌شان برای سگ و گربه ٣۵ تا ٧٠‌هزار تومان و برای پرندگان تنها ٢٠‌هزار تومان در ‌سال است.

مدارک لازم برای بیمه حیوان خانگی

مدارک لازم برای برخورداری از بیمه حیوان خانگی و شرایط این بیمه نامه:

 • داشتن شناسنامه و میکرو چیپ
 • گواهی سلامت مورد تایید دامپزشک معتمد
 • حق بیمه سالانه برایپوشش بیمه ای حیوانات با توجه به سن و نژاد آن‌ها متغیر است.
 • دوره انتظار ۳۰ روز است و شروع آن هم زمان با تاریخ صدور بیمه نامه است .
 • تخفیفات ویژه برای بیمه های گروهی وجود دارد.
 • نحوه پرداخت حق بیمه نقدی است و با توافق بیمه گذار امکان پرداخت اقساط وجود دارد.
 • فرانشیز دارد.
 • بیمه برای سگ های تا ۹ سال وجود دارد.
 • قابلیت انتقال بیمه نامه در صورت تغییر مالیکت مورد بیمه با صدور الحاقیه وجود دارد.
 • قابلیت انتخاب پوشش از ۱ میلیون تومان تا ۵ میلیون تومان.
 • بیمه حیوانات خانگی(سگ، گربه، پرنده) با پوشش های متنوع (عقیم سازی، واکسیناسیون، ویزیت دوره ای و غیره)

هزینه بیمه سگ

بیمه سگ فقط برای سگ های زیر ۱۰ سال صادر می‌شود. در جدول زیر میزان سقف تعهدات و مبلغ حق بیمه برای بیمه سگ را در بیمه دانا مشاهده می‌کنید.

طرح بیمه دانا سقف تعهد سگ ۱ و ۲ ساله (به تومان) سگ ۳ و ۴ ساله (به تومان) سگ ۵ ساله (به تومان) سگ ۶ ساله (به تومان) سگ ۷ ساله (به تومان) سگ ۸ ساله (به تومان) سگ ۹ ساله (به تومان)
طرح ۱ یک میلیون تومان ۷۲,۳۴۷ ۸۲,۴۳۷ ۹۲,۵۲۷ ۱۰۲,۶۱۸ ۱۰۹,۳۵۳ ۱۲۲,۴۵۴ ۱۳۲,۳۳۷
طرح۲ دو میلیون تومان ۱۴۴,۶۹۴ ۱۶۴,۸۷۵ ۱۸۵,۰۵۵ ۲۰۵,۲۳۶ ۲۱۸,۷۰۷ ۲۴۴,۹۰۹ ۲۶۴,۶۷۴
طرح۳ سه میلیون تومان ۲۱۷,۰۴۲ ۲۴۷,۳۱۳ ۲۷۷,۵۸۳ ۳۰۷,۸۵۴ ۳۲۸,۰۶۰ ۳۶۷,۳۶۳ ۳۹۷,۰۱۲
طرح۴ چهار میلیون تومان ۲۸۹,۳۸۹ ۳۲۹,۷۵۰ ۳۷۰,۱۱۱ ۴۱۰,۴۷۲ ۴۳۷,۴۱۴ ۴۸۹,۸۱۸ ۵۲۹,۳۴۹
طرح۵ پنج میلیون تومان ۳۶۱,۷۳۶ ۴۱۲,۱۸۸ ۴۶۲,۶۳۹ ۵۱۳,۰۹۰ ۵۴۶,۷۶۷ ۶۱۲,۲۷۳ ۶۶۱,۶۸۶

هزینه بیمه گربه

بیمه گربه هم فقط برای گربه های زیر ۱۰ سال صادر می‌شود. در جدول زیر میزان سقف تعهدات و مبلغ حق بیمه برای بیمه گربه را در بیمه دانا مشاهده می‌کنید.

طرح بیمه دانا سقف تعهد گربه ۱ و ۲ ساله (به تومان) گربه ۳ و ۴ ساله (به تومان) گربه ۵ ساله (به تومان) گربه ۶ ساله (به تومان) گربه ۷ ساله (به تومان) گربه ۸ ساله (به تومان) گربه ۹ ساله (به تومان)
طرح ۱ یک میلیون تومان ۴۸,۷۸۶ ۵۵,۳۴۵ ۶۱,۹۰۳ ۶۸,۴۶۲ ۷۲,۸۵۱ ۸۱,۵۸۰ ۸۸,۱۶۳
طرح۲ دو میلیون تومان ۹۷,۵۷۳ ۱۱۰,۶۹۰ ۱۲۳,۸۰۷ ۱۳۶,۹۲۵ ۱۴۵,۷۰۳ ۱۶۳,۱۵۹ ۱۷۶,۳۲۷
طرح۳ سه میلیون تومان ۱۴۶,۳۵۹ ۱۶۶,۰۳۵ ۱۸۵,۷۱۱ ۲۰۵,۳۸۷ ۲۱۸,۵۵۵ ۲۴۴,۷۳۹ ۲۶۴,۴۹۱
طرح۴ چهار میلیون تومان ۱۹۵,۱۴۶ ۲۲۱,۳۸۰ ۲۴۷,۶۱۵ ۲۷۳,۸۵۰ ۲۹۱,۴۰۷ ۳۲۶,۳۱۹ ۳۵۲,۶۵۵
طرح۵ پنج میلیون تومان ۲۴۳,۹۳۲ ۲۷۶,۷۲۵ ۳۰۹,۵۱۹ ۳۴۲,۳۱۲ ۳۶۴,۲۵۹ ۴۰۷,۸۹۹ ۴۴۰,۸۱۹

 

منبع:

بیمه حیوانات خانگی بیمه سامان

بیمه حیوانات خانگی بیمه دانا

بیمارستان حیوانات خانگی درین

 

برچسب ها:
پیام بگذارید