بیمه به پمپ بنزین های آسیب دیده خسارت پرداخت می کند؟

اعتراضات به بنزین

اعتراضات به قیمت بنزین

انقلاب یک تغییر داخلی سریع، بنیادی و «خشونت آمیز» در ارزش‌ها و اسطوره‌‌های مسلط یک جامعه و در نهادهای سیاسی، ساختار اجتماعی و فعالیت‌‌ها و سیاست‌‌های حکومت آن جامعه است. آن‌‌چه در این‌‌جا صرفاً «انقلاب» نامیده می‌‌شود، همان پدیده‌‌ای است که توسط دیگران انقلاب‌‌های کبیر، انقلاب‌‌های بزرگ، یا انقلاب‌‌های اجتماعی نامیده شده است. نمونه‌‌‌های برجسته انقلاب عبارتند از انقلاب‌‌‌های فرانسه، چین، مکزیک، روسیه و کوبا.

هانتینگتون استدلال می‌کند که یکی از جنبه‌‌‌های کلیدی مدرنیزاسیون تقاضا برای مشارکت بیشتر در عرصه سیاست است. در جایی که گروه‌‌‌‌هایی خاصی به قدرت سیاسی دسترسی ندارند، تقاضاهایشان برای تغییر و گسترده شدن گروه‌‌‌های شرکت‌‌‌کننده در حکومت می‌‌‌تواند به انقلاب منجر شود. در بررسی طیف گسترده‌‌‌ای از انقلاب‌‌‌ها، شامل انقلاب‌‌های  فرانسه، روسیه، مکزیک، ترکیه، ویتنام و ایران زمان قاجار، هانتینگتون الگوهای متفاوتی از انقلاب را شناسایی می‌کند و به تحلیل نقش میانه‌‌روها، ضدانقلاب‌‌ها و تندروها می‌‌پردازد.

نکته‌‌ای که باید به آن توجه کرد این است که انقلاب‌‌ها پدیده‌‌های نادری هستند. اکثر جوامع هیچ‌‌گاه انقلاب را تجربه نکرده‌‌اند و در بیشتر اعصار تا دوران مدرن، انقلاب‌‌ها اساساً ناشناخته بودند. به‌‌طور دقیق‌‌تر، انقلاب خصیصه دوران مدرن‌‌شدن است. انقلاب تجلی نهایی دیدگاهی است که درحال مدرن‌‌شدن است؛ دیدگاهی که می‌‌‌گوید انسان از قدرت کنترل و تغییرات محیط اش برخوردار است و نه‌‌‌تنها توانایی، بلکه حق انجام آن را نیز دارد.

با این تفاسیر، همان‌‌طور که هانا آرنت استدلال می‌‌‌کند: «برای توصیف پدیده انقلاب توجه به عنصر «تغییر» به اندازه عنصر «خشونت» اهمیت دارد» و خشونت یکی از ارکان جدایی‌‌‌‌ناپذیر انقلاب‌‌‌ها شناخته می‌‌‌شود.

سهمیه بندی بنزین

یک روز بعد از سهمیه‌بندی بنزین، اعتراضاتی در مخالفت با این تصمیم در برخی شهرها آغاز شد که به مرور، وضعیت از حالت عادی خارج و به تخریب و غارت اموال عمومی منجر شد. در پی این اعتراضات، برخی جایگاه‌های سوخت دچار حریق و تخریب شدند. در استان تهران حدود ۲۵ جایگاه دچار آسیب و خسارت شده‌اند که بیش‌تر مربوط به حومه تهران بوده است. (منبع ایسنا)

تعمیر یک جایگاه بنزین آسیب دیده چقدر زمان می برد؟

محمد عطاپور، مشاور عالی انجمن مالکان جایگاه‌ها و مجتمع‌‌‌های خدماتی رفاهی بین‌راهی در پاسخ به این سوال گفت: زمان تعمیر و بازسازی بستگی به میزان حمایت دولت دارد و اگر اعتبار لازم تامین شود، باتوجه به این‌که زیرساخت‌ها آماده است، هر جایگاه برای احیا به یک ماه زمان نیاز دارد.

همه جایگاه های بنزین بیمه اجباری هستند.

محمد عطاپور، مشاور عالی انجمن مالکان جایگاه‌های بنزین درباره بیمه پمپ بنزین گفت: همه جایگاه‌های بنزین بیمه اجباری هستند و رقمی که از سوی بیمه به جایگاه‌های آسیب‌دیده داده می‌شود، تنها بخشی از هزینه‌های بازسازی و مرمت و راه‌اندازی جایگاه‌های سوخت را تامین می‌کند. بنابراین به حمایت و پشتیبانی وزارت نفت و شرکت ملی پخش نیاز است.

رئیس بیمه مرکزی دستور ارزیابی خسارت ها را صادر کرده است

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: به دنبال اعتراضات صورت گرفته برای اصلاح قیمت بنزین و آسیب‌هایی که به همراه داشت، دستور ارزیابی خسارات را صادر کرده‌ایم که به زودی پرداخت می‌شود. (ایسنا) غلامرضا سلیمانی که در جریان برگزاری ششمین نمایشگاه بانک، بیمه و بورس در جزیره کیش در نشستی خبری حضور داشت، در رابطه با جریان اخیر اعتراضی مربوط به اصلاح قیمت بنزین اظهار کرد: روز ۲۷ آبان دستور بررسی سریع و دریافت اطلاعات را صادر کرده‌ایم که مشخص شود چه تعداد بانک و ساختمان دچار آسیب شده‌اند. بخشی از این خسارات مربوط به ساختمان بانک‌ها بوده یا پول‌های داخل آن که آتش گرفته است یا پول‌هایی که به سرقت رفته، اختصاص دارد که ارزیابی و پرداخت می‌شود، چراکه در مقابل آشوب و آتش‌سوزی بیمه هستند.

بیمه فقط به ماشین هایی که در بیمه نامه آن‌ها آسیب مورد نظر ذکر شده باشد، خسارت می دهد.

سلیمانی درباره خودروهایی که در جریان اخیر آسیب دیدند نیز گفت: فقط خودروهایی که در بیمه‌نامه آن‌ها ذکر شده باشد که در برابر آتش سوزی و آشوب بیمه هستند، خسارت دریافت می کنند. همچنین ساختمان‌ها و اماکنی که بیمه هستند و در بیمه‌‌‌نامه آن ها ذکر شده باشد، در صورت آسیب، خسارت دریافت خواهند کرد.

 

منبع:

۱- isna 1

۲- isna 2

برچسب ها:
پیام بگذارید