طرح اوراق بهادار بیمه ای به چه کار می آید؟

طرح اوراق بهادار بیمه ای

ضمانت‌نامه‌‌‌ها در کوتاه‌مدت، سرمایه‌‌‌‌گذاری چشمگیری جذب نمی‌‌‌‌‌‌کنند، اما می‌‌‌‌توانند برای جذاب‌تر کردن اوراق قرضه و سهام برای سرمایه‌‌‌‌گذاران مؤثر باشند.  در همین حال، سازمان بورس در حال بررسی طرح اوراق بهادار بیمه ای است تا بدین وسیله بیمه‌‌‌‌گران محلی بتوانند بخشی از ریسک پرتفوی خود را به بازار سرمایه انتقال دهند.

طرح اوراق بهادار بیمه ای

اوراق بهادار بیمه‌‌‌‌‌‌ای بیشتر به درد حوادث طبیعی فاجعه‌بار مانند زلزله می‌خورد و بازده بالایی نیز دارد؛ چرا که سرمایه‌‌‌‌گذار درصورت بروز خسارت حادثه فاجعه بار، ممکن است اصل مبلغ خود را از دست بدهد. اوراق بهادار بیمه‌ای می‌‌‌‌توانند به عنوان جایگزین پوشش بیمه اتکایی باشند؛ زیرا، پوشش بیمه اتکایی در ایران محدود شده است و تحریم‌‌‌ها به معنای بسته شدن بازارهای بیمه اتکایی جهان مانند لویدز لندن بر روی ایران است. سازمان بورس و اوراق بهادار، مقرراتی در زمینه سرمایه‌‌‌‌گذاری جمعی منتشر کرده است که اجازه می‌‌‌‌دهد شرکت‌‌‌‌های نوپا یا همان استارتاپ‌‌‌ها، مبالغ کمی پول از افراد به عنوان جایگزین وام بانکی جمع‌آوری کنند.

اوراق بهادارسازی ریسک‌‌‌‌های بیمه با اخذ مجوزهای لازم از شورای عالی بورس شرایط را برای گسترش فعالیت‌‌‌‌های بیمه در بورس اوراق بهادار فراهم می‌کند.  به این ترتیب امکان انتقال ریسک به بازار سرمایه از طریق مکانیزم‌‌‌هایی فراهم می‌شود تا بیمه توان مشارکت‌پذیری و انتقال ریسک در شرایط تحریم‌‌‌ها را برای خود فراهم نمایند. انتشار اوراق بیمه اتکایی یا همان بهادارسازی ریسک‌‌‌ها امکانی است که طی آن شرکت‌‌‌‌های بیمه برای حوادث خیلی سنگین و بزرگ که احتمال وقوع آن کم است، اما در صورت وقوع خسارت زیادی به بار می‌‌‌‌آورد و معمولا شرکت‌‌‌‌های بیمه توان پرداخت آن خسارت را ندارند، از بیمه‌‌‌‌های اتکایی استفاده می‌‌‌‌کنند؛ یعنی خود شرکت‌‌‌‌های بیمه نزد یک شرکت بیمه‌‌‌‌‌‌ای بزرگ می‌‌‌‌روند و خود را بیمه اتکایی می‌‌‌‌کنند. با توجه به تحریم‌‌‌هایی که در سطح بین المللی برای ایران وجود دارد و همچنین مزیتی که این اوراق در دنیا پیدا کرده، بیمه مرکزی به این فکر افتاده است که به جای بیمه اتکایی از اوراق بیمه اتکایی استفاده کند.  بر این اساس، بیمه مرکزی طرحی را به کمیته فقهی ارائه کرده که مورد موافقت قرار گرفته است.  مفاد اصلی طرح این است که در اوراق بیمه‌‌‌‌‌‌ای اوراق بهاداری منتشر می‌‌‌‌شود و وجوه افرادی که قصد سرمایه‌‌‌‌گذاری دارند جمع‌آوری می‌‌‌‌شود تا در فعالیت‌‌‌‌های اقتصادی سرمایه‌‌‌‌گذاری شود.

طرح اوراق بهادار بیمه ای دقیقا چه کار می کند؟

در این طرح به سرمایه‌‌‌‌گذاران گفته می‌‌‌‌شود که علاوه بر بحث سرمایه‌‌‌‌گذاری، قراردادی هم با شرکت‌‌‌‌های بیمه بسته می‌‌‌‌شود. از طرف دیگر شرکت‌‌‌‌های بیمه، بخشی از حق بیمه‌‌‌‌های دریافتی خود را به صاحبان اوراق می‌‌‌‌دهند تا به سرمایه‌‌‌‌گذاری‌‌‌‌های این افراد و در نتیجه به سود سرمایه‌‌‌‌گذاری آن‌‌‌ها اضافه شود. در مقابل، صاحبان اوراق قبول می‌‌‌‌کنند که اگر احیانا خسارت خاصی رخ دهد، بخشی از سود یا اصل دارایی آن‌‌‌ها برای جبران خسارت احتمالی به کار گرفته شود؛ لذا صاحبان اوراق با این روش، شرکت‌‌‌‌های بیمه را یک نوع بیمه اتکایی می‌‌‌‌کنند. البته اوراق بیمه اتکایی از جهات مختلف، آثار و منافع خوبی برای اقتصاد کلان کشور دارد و خلاءهای موجود در این بخش را به خوبی پرخواهد کرد. ویژگی‌‌‌‌های مثبت اوراق بیمه اتکایی باعث می‌‌‌‌شود که اولا سود صاحبان اوراق افزایش پیدا کند، چون موارد وقوع بیمه‌‌‌‌های اتکایی خیلی نادر است.  از طرف دیگر نیازمند بیمه‌‌‌‌های اتکایی خارج از کشور نیستیم و حق بیمه‌‌‌هایی که معمولا شرکت‌‌‌‌های بیمه برای بیمه‌‌‌‌های اتکایی خارج از کشور می‌‌‌‌پردازند، در داخل کشور مصرف می‌‌‌‌شود و به دست هموطنان می‌‌‌‌رسد.

بازار سرمایه و فروش ریسک عمده

حضور صنعت بیمه در بازار سرمایه با توجه به ظرفیت‌‌‌‌های بالای آن از منظر رئیس نهاد ناظر یکی از راه‌‌‌‌های توسعه این صنعت به شمار می‌‌‌آید که متاسفانه در حال حاضر این حضور چندان چشم گیر نیست. بر این اساس، تدوین ابزارهای مالی خاص صنعت بیمه برای حضور و نقش آفرینی در بازار سرمایه بسیار ضروری است.؛ چرا که ورود صنعت بیمه به بازارهای سرمایه پایان کار نیست، بلکه باید ارزیابی شود که در این حوزه تا چه اندازه قدرت پیشرفت و توسعه وجود خواهد داشت و در خرید و فروش‌‌‌ها چه تغییراتی به وجود می‎آید. با توجه به تجربیات جهانی در بازار سرمایه و نقش بیمه به عنوان بخشی از صنعت مالی، ورود بازارهای سرمایه به بیمه اتکایی از طریق اوراق قرضه حوادث، نشانۀ تبدیل شدن بازارهای سرمایه جهان به بازارهای تجارت ریسک عمده است. با این توضیحات، رابطۀ متقابل و صحیح میان بازار سرمایه و بیمه بیش از پیش درک می‌‌‌‌شود. رابطه‌‌‌‌ای که از یک سو جهت توسعه فعالیت‌های بیمه‌‌‌‌‌‌ای نیازمند بازار سرمایه‌‌‌‌ای کارآمد بوده و از سوی دیگر رشد بازار سرمایه را در گرو نقش فعال شرکت‌‌‌‌های بیمه می‌‌‌‌داند.

 

منبع: روزنامه تعادل

برچسب ها:
پیام بگذارید