بیمه ارز رمز ها ؛ صنعتی عظیم که ریشه در آینده دارد!

بیمه ارز رمز ها

همچنان که بازار ارز رمز ها روز به روز به بلوغ بیشتری می رسد، بازیگران عرصه های دیگر را نیز به خود جذب می کند. صنعت بیمه نیز یکی از صنایعی است که در این بازی شریک خواهد شد. بر اساس گزارش بلومبرگ، بیمه ارز رمز ها در حال تبدیل شدن به یک «فرصت بزرگ» است. سخنگوی کمپانی آلیانز (Allianz) ، یکی از عظیم ترین شرکت های بیمه جهان، به منابع خبری اظهار داشته است که این کمپانی در جستجوی گزینه های بیشتری برای ارائه محصول و پوشش در اکوسیستم است؛ زیرا ارزهای رمز ها در اقتصاد واقعی روز به روز اهمیت و رواج بیشتری پیدا می کنند.

بیمه ارز رمز ها چرا نیاز اکوسیستم ارز دیجیتال است؟

در حال حاضر، کسب و کار ارز رمز ها که غالبا متشکل از استارتاپ ها و صرافی ها است، به اندازه کافی بزرگ نیست تا درآمد قابل توجهی را برای صنعت بیمه تامین کند. بر اساس اطلاعات در دسترس عموم ، حتی بزرگترین ارز مبادله رمزنگاری Coinbase در آمریکای شمالی تنها ۲ درصد از سکه های خود را با لویدز لندن بیمه می کند. این سکه ها در «انبار گرم» نگهداری می شوند (یعنی به اینترنت متصل هستند). بقیه به اینترنت متصل نیستند و از وضعیت بیمه آن ها اطلاعات زیادی در دست نیست.

زمانی که متوجه بی ثباتی اکوسیستم ارزرمز ها می شویم، بیمه ارز رمز ها اهمیت خود را نشان می دهد. افزایش قیمت سریع و موشکی بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده منجر به سرقت گسترده کیف پول های آنلاین و مبادلات آنلاین شده است. به عنوان مثال، در ماه ژانویه سال جاری، ارز رمزی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار از صرافی ارزمرز Coincheck ژاپن به سرقت رفت. نتیجه این هک ها یک اکوسیستم آسیب پذیر است که جریان اصلی اکوسیستم تأمین مالی آن را نادیده گرفته یا از جدی گرفتن آن امتناع می ورزد.

به عنوان نمونه ای از خطراتی که ارزرمزها را تهدید می کند و لزوم بیمه ارز دیجیتال را نشان می دهد ، می توانیم به پرونده BitGo اشاره کنیم. بیت گو یک شرکت امنیتی بر پایه بلاکچین است. در سال ۲۰۱۵ این شرکت ادعا کرد که بیمه سکه های تحت نگهداری خودش از گروه XL را تضمین کرده است. اما این ادعا به طور موقت حذف شد و متعاقباً، طی یک پست وبلاگ دوباره اطلاع رسانی شد. این اطلاع رسانی پس از هک شدن در Bitfinex اتفاق افتاد. این هک طی یک تبادل ارز دیجیتال رخ داده بود که مشتری نیز بود و منجر به سرقت ۷۰ میلیون دلار ارز دیجیتال شده بود.

بیت کوین و ارزهای دیجیتال چالش های منحصر به فردی را برای بیمه گذاران به وجود می آورند. به طور معمول، هزینه های حق بیمه بر اساس داده ها و سوابقِ ثبت‌شده تعیین می شود. چنین داده هایی برای ارزهای رمزنگاری وجود ندارد. نوسانات ارزش گذاری ، در جایی که نوسانات قیمت سه رقمی غیر معمول نیست، می تواند بر حق بیمه نیز تأثیر بگذارد، زیرا باعث کاهش تعداد سکه های بیمه شده می شود. نامعلومی و عدم قطعیت رگولاتوری و نبود نظارت بر صرافی های ارزهای دیجیتال می تواند ساز و کار بیمه گرانی را که علاقه مند به ارائه خدمات در این صنعت نوپا هستند، پیچیده تر کند.

مطمئناً بیت کوین همیشه در رادار شرکت های بیمه بوده است. پیش از سال ۲۰۱۵ ، لویدز لندن گزارشی درباره فاکتورهای خطر برای ارز های رمزنگاری شده منتشر کرد. این شرکت نوشت: ایجاد استانداردهای امنیتی شناخته شده برای انبار سرد بیت کوین (آفلاین) و انبار گرم بیت کوین (آنلاین) به شدت به مدیریت ریسک و تأمین بیمه ارز رمز ها کمک می کند. همچنین در این گزارش از امنیت سمت سرور، انبارهای سرد بیت کوین (بیت کوین آفلاین) و کیف پول های چند امضایی به عنوان روش های ممکن برای کاهش حملات ریسک ارز رمزها نام برده شده است.

منبع درآمد شرکت های بیمه از ارز دیجیتال

اما مشکلات موجود در اکوسیستم ارز رمزها همچنین می تواند منبع بالقوه درآمد برای صنعت بیمه باشد. بیشتر محصولات بیمه ای هدفمندی که در این صنعت تولید می شوند، محصولاتی هستند که برای تأمین نیازهای مشتری متناسب هستند. براساس گزارش بلومبرگ ، استارتاپ ها، شرکت های نوپا و شرکت هایی که در صنعت ارز دیجیتال فعالیت می کنند، معمولاً پوشش سرقت را برای بیمه ارز رمز خود انتخاب می کنند، که شامل بیمه سایبری و جرم است.؛ هر چند که هک ها از این پوشش مستثنا هستند. براساس این گزارش ، استارتاپ ها می توانند تا ۵ درصد از محدوده پوشش خود را پرداخت کنند. ژورنال بیمه تخمین می زند که حق بیمه سالانه می تواند ۱۰ میلیون دلار برای پوشش سرقت باشد. در مواردی که مقیاس ها بزرگ تر است، این پوشش بین ده ها نفر از شرکت های سرمایه گذار برای مبالغی بین ۵ تا ۱۵ میلیون دلار تقسیم می شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ بیمه گر منفردی به دام هکر ها نمی افتد.

با جذب این فرصت ، شرکت های بیمه روش های جدیدی را برای محاسبه حق بیمه ابداع کرده اند. کریستوفر لین ، رئیس مرکز تحقیقات سایبری آمریکای شمالی AIG ، صنعت رمزنگاری را با یک سرویس دیجیتال خودروهای زره پوش مقایسه کرد. وی گفت که او استراتژی یافتن مشاغل مستقر را بدون مشخصات ریسک مشابه اتخاذ کرده است.

 

منبع: investopedia

برچسب ها:
پیام بگذارید