کارخانه نوآوری پلنت ؛ نقطه جوش اینشورتک ها

پلنت

اولین مرکز نوآوری در حوزه اینشورتک امروز ۲۲ خرداد ۹۸ با حضور رئیس کل بیمه مرکزی و مدیران ارشد صنعت بیمه ایران، جناب آقای احمدرضا ضرابیه مدیرعامل بیمه سامان، جناب آقای حسین علیمی، مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌ گذاری سرآمد، حمید کردبچه، رئیس پژوهشکده بیمه و جمعی از مدیران ارشد حوزه بیمه و کارآفرینی در کارخانه نوآوری آزادی افتتاح شد. این مرکز که با نام «پلنت» شناخته می شود، با هدف حمایت از استارتاپ های بیمه ای در زمینه ایجاد و استقرار، آموزش، مشاوره و سرمایه گذاری اینشورتک ها راه اندازی شده است.

شبکه نوآفرینی صنعت بیمه چه ارمغانی برای فعالان دارد؟

شبکه نوآفرینی صنعت بیمه «پلنت» خدمات رایج و نیز سرویس های جدید شرکت های بیمه را توسعه می دهد و همچنین این خدمات را از دیدگاه مشتریان ارزیابی و بررسی می کند تا فرصت های تازه دنیای بیمه را به فعالان این عرصه ارائه کند. ایمان جلیلی مدیر ارتباطات شبکه نوآوری پلنت درباره این مجموعه و راهی که پیش رو دارد گفت: پلنت مرکز نوآوری در حوزه بیمه و مالی است. به این معنی که در بستر این پلتفرم زیرساختی فراهم شده تا استارتاپ ها و افراد خلاق بتوانند سرویس های متنوعی به بدنه شرکت‌ های مالی و بیمه ارائه دهند.

ماموریت پلنت از دیدگاه مدیرعامل بیمه سامان

مدیرعامل بیمه سامان، جناب آقای احمدرضا ضرابیه اهداف بیمه سامان در حوزه اینشورتک را اینطور تشریح کردند: «شرکت‌ های بیمه به‌ خودی‌ خود تا سطح محدودی رشد خواهند کرد. صنعت بیمه برای رشد، نیاز دارد تمام مولفه‌ های صنعت را داشته باشد. همه شرکت‌ ها باید به فکر رشد و توسعه باشند.» ایشان با تاکید بر اینکه شرکت سرآمد اندوخته سازان فردا هم با هدف تکمیل زنجیره ارزش صنعت بیمه در سال ۱۳۹۳ تاسیس شده است، افزودند: «مجموعه سرآمد قصد دارد تا با حمایت از تیم‌ ها و استارتاپ‌ ها و در اختیار گذاشتن زیرساخت‌ ها و اطلاعات، به آن ها در ارائه خدمات متنوع در حوزه بیمه کمک کند.»

مدیرعامل بیمه سامان گفت: «در مدل کسب‌ و کار فعلی بیمه‌ ها، شرکت‌ های بیمه خدمات بسیار متنوع و گسترده‌ ای را داخل یک شرکت انجام می‌ دهند. تنوع بیمه‌ ها و بازار های هدف باعث کاهش راندمان شرکت‌ های بیمه می‌ شود. راهکار مجموعه سرآمد برای حل این مشکل این است که با نهادسازی، برون‌ سپاری و تجاری‌ سازی برخی از فعالیت‌ های شرکت بیمه، به تکمیل زنجیره ارزش بیمه کمک کند.»

ضرورت حضور استارتاپ ها از دیدگاه رئیس کل بیمه مرکزی

رئیس‌ کل بیمه مرکزی، جناب آقای غلامرضا سلیمانی در افتتاحیه پلنت به ضریب نفوذ چند دهم درصدی بیمه در کشور اشاره کرد و گفت: «ارزش صنعت بیمه ایران در سال گذشته، ۴۵ هزار میلیارد تومان بوده است که این رقم در سال جاری به ۶۰ هزار میلیارد تومان می رسد. با حفظ روش‌ های فعلی، همین وضعیت فعلی بیمه ادامه خواهد داشت. شاید هم بتوانیم با روش فعلی، ۲۵ درصد رشد داشته باشیم، اما باز هم این میزان ضریب نفوذ برای اقتصاد ما قابل قبول نیست. اگر می‌ خواهیم به ضریب نفوذ ۷ درصدیِ هدف‌ گذاری شده برسیم، باید صنعت بیمه متحول شود.»

رئیس کل بیمه مرکزی حضور استارتاپ‌ ها و ایده‌ های نو در صنعت بیمه را برای این تحول ضروری دانست و از حمایت‌ های سمت قانون‌ گذار از حضور آن ها خبر داد: «نهاد قانون‌ گذار در برابر تغییرات مقاومت نکرده و حتی به همه استارتاپ‌ ها مجوزی معادل شرکت‌ های کارگزاری داده‌ ایم تا مشکلی برای فعالیت نداشته باشند. همچنین تلاشمان را برای رفع مشکلات آن ها هم انجام خواهیم داد و برای مثال در حال رفع مشکل نیاز به سابقه برای مجوزهای آنان هستیم.»

پلنت در کجا مستقر است؟

پلنت در کارخانه نوآوری آزادی بنا شده است. سوله این کارخانه میزبان استارتاپ‌ ها و افراد خلاقی است که در حوزه صنعت بیمه و مسائل مالی، ایده‌ های جذاب دارند. محیط کارشان نیز با همان خلاقیتی که مدنظر این گروه است طراحی شده تا افراد بتوانند به شکل کوتاه مدت در آن مستقر شوند و بدون اینکه به فکر پرداخت اجاره باشند، کارشان را پیش ببرند.

 

 

پلنت

منابع:

خبربان

آی چیزها

ایرنا

راه پرداخت

برچسب ها: