بیمه شخص ثالث اسنپ و تپسی

بیمه شخص ثالث اسنپ و تپسی

دیروقت است و نیاز دارید زودتر به خانه برسید. صف تاکسی طولانی است و خیابان ها پرترافیک اند. اینطور که پیداست باید زمان طولانی منتظر رسیدن تاکسی بمانید. به ذهنتان می رسد که اسنپ بگیرید. قاعدتاً با این حجم ترافیک در پیک عبور و مرور، با افزایش ۳۰ درصدی کرایه مواجه می شوید. به این فکر می افتید که به افرادی که در صف تاکسی مثل شما منتظر ایستاده اند پیشنهاد کنید که با هم یک اسنپ به مقصد مورد نظر بگیرید و هزینه را تقسیم بر ۴ کنید تا به صرفه تر باشد. همه چیز به خوبی پیش می رود، تا اینکه اسنپ شما می رسد. راننده با دیدن ۴ نفر مسافر که در صف تاکسی اقدام به گرفتن اسنپ کرده اند، معترض می شود و درخواست لغو سفر دارد. اما چرا؟

بیمه شخص ثالث اسنپ و تپسی چه فرقی دارد؟

یکی از معیارهای تعیین هزینه و حق بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودروها، نوع کاربری آن ها است. یعنی در هنگام خرید بیمه نامه، شرکت بیمه به کاربری خودروی شما نگاه می کند و بر اساس آن، حق بیمه و هزینه بیمه را به شما می گوید. در هنگام خسارت دادن هم باز به کاربری ماشین شما نگاه می کند و بر اساس قرارداد بیمه نامه، هزینه خسارت را تامین می کند. بیمه شخص ثالث تاکسی هزینه خودش را دارد، بیمه شخص ثالث خودروی آژانس هزینه خودش را دارد و بیمه شخص ثالث خودروی شخصی هم هزینه خودش را دارد.

حجم زیاد سفرهای مردم با اسنپ و تپسی، ریسک خطر تصادف را بالا می برد و به دنبال آن، ریسک بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه این خودرو ها هم بالا می رود. اما بیمه شخص ثالث و بدنه خودروهای اسنپ و تپسی غالبا با کاربری شخصی ثبت شده است و در صورت بروز حادثه، بیمه نمی تواند در قبال راننده هایی که با بیمه شخصی اقدام به سوار کردن مسافر کرده اند، خدمات مناسب ارائه دهد.

عمق فاجعه اینجاست!

برای مثال، حق بیمه شخص ثالث یک پراید که ۲ سال تخفیف داشته باشد و کاربری آن شخصی باشد، در سال ۱۳۹۸ به مبلغ ۱,۴۰۰,۰۰۰ تومان است. اگر دارنده پراید بخواهد تغییر کاربری را به بیمه شخص ثالث خود اضافه کند، ۱۰% حق بیمه را باید به شرکت بیمه بپردازد. یعنی حدود ۱۴۰,۰۰۰ تومان. اما اگر این راننده با بیمه خودروی شخصی همچنان به فعالیت در اسنپ و تپسی بپردازد و دچار حادثه منجر به فوت در ماه های حرام (محرم، رجب، ذیحجه، ذیقعده) شود، مقصر شناخته می شود و باید ۳۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان را از جیب خودش به عنوان دیه بپردازد! یعنی ۱۰% از ۳۶۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان! به بیان دیگر، ۲۶۰ برابر حق بیمه ای که در روز خرید بیمه شخص ثالث به شرکت بیمه پرداخت نکرده است!

بیمه شخص ثالث اسنپ و تپسی را چطور بگیریم؟

در حال حاضر، هزاران خودروی اسنپ و تپسی با کاربری بیمه خودروی شخصی در سطح شهر در حال رفت و آمد هستند و این موضوع می تواند دردسر ساز باشد. دارندگان خودروهای شخصی که در اسنپ و تپسی در حال فعالیت اند، باید به نمایندگی بیمه نامه خود مراجعه کنند و از بیمه، «الحاقیه تغییر نوع کاربری» دریافت کنند. با این الحاقیه، به صورت رسمی و قانونی، نوع کاربری خودروی شخصی به تاکسی درون شهری تغییر داده می شود و هزینه ما به التفاوت حق بیمه از راننده در یافت می شود. با داشتن الحاقیه بیمه تاکسی درون شهری، در صورتی که خسارتی به ماشین یا راننده یا سرنشین و مسافران وارد شود، بیمه می تواند هزینه متناسب خسارت را پرداخت کند.

 

منابع:

کارگزار رسمی بیمه ایران

نمایندگی شبانه روزی بیمه ایران

 

برچسب ها:
پیام بگذارید