معرفی پوشش SRCC

پوشش SRCC

معرفی پوشش SRCC

کلمه SRCC ، مخفف کلمات Strikes, Riots and Civil Commotion است. که معنی اعتصاب و شورش و سرکوب مدنی (آشوب داخلی) را می‌دهد.
این پوشش، که اسناد خارجی ابتدا به تعریف آن پرداخته اند، به عنوان یک کلوز (پوشش اضافی) معرفی می‌شود. در حقیقت، در قوانین بیمه‌ای تصویب شده در خارج از کشور، این پوشش به عنوان پوشش فرعی به بیمه‌شده یا مشتری ارائه می‌شود. البته در کنار این کلوز، بیمه جنگ نیز تعریف شده است. در ایران نیز برخی بیمه‌گران، پوشش SRCC را به‌عنوان زیر مجموعه پوشش جنگ معرفی کردند، اما در خارج از کشور بیمه جنگ با تعریف جداگانه‌ای ارائه می‌شود، و خسارات ناشی از اعمال جنگ، از جمله تهاجم، قیام، شورش و ربودن و یا خسارات ناشی از استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی را در بر می‌گیرد. بیشترین استفاده از بیمه جنگ در صنایع حمل و نقل دریایی و حمل و نقل هوایی است. البته پوشش‌های ارائه شده برای جنگ در بسیاری از موارد دارای ایراداتی است که توسط بیمه‌گران مورد بررسی قرار گرفته و ممکن است در برخی حالات و شرایط، تعهدات متفاوتی را با خود، همراه داشته باشد. برای ارزیابی ریسک جنگ، نوع سیاست‌گذاری دولت در ابتدای امر مورد بررسی و مطالعه قرار می‌گیرد. در برخی موارد خاص مطرح شده در صنایع حمل و نقل دریایی و هوایی، بیمه‌گران ۴۸ ساعت زمان دارند که این پوشش را لغو کنند. به همین علت بیمه جنگ وارد بحث‌های فنی پیچیده می‌شود.

پوشش SRCC در ایران در چه شرایطی و توسط کدام شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود؟

این پوشش در ایران نیز به عنوان یک پوشش اضافی به مشتری ارائه می‌شود. برخی رشته‌های بیمه‌ای این پوشش را با اصطلاح کلوز یا پوشش اضافی پیشنهاد می‌دهند. همان‌طور که از اسم پوشش SRCC پیداست، در بیمه‌های حوادث، مسئولیت و مهندسی و حمل ونقل، وجود این پوشش اضافی لازم است، اما برخی بیمه‌گران در رشته‌های بیمه‌ای دیگر هم با ذکر شرایطی خاص این کلوز را ارائه می‌دهند. برخلاف این، برخی رشته‌های بیمه‌ای نیز، به طور واضح قید می‌کنند که اگر حادثه‌ای برای بیمه‌شده، به علت شورش و اعتصاب، آشوب و بلوا؛ پیش‌ بیاید، بیمه‌گر دارای حقوق ویژه‌ای برای فسخ قرارداد است. به عنوان مثال شرکت بیمه البرز در توضیح اصطلاحات بیمه آتش‌سوزی خود این‌طور عنوان می‌کند که:
« تحرکات صنفی کارگران، تجمعات اعتراض آمیز گروه‌های اجتماعی و سیاسی، مسابقات ورزشی پرطرفدار و موارد مشابه، یکی از مشخصه‌های زندگی در جامعه شهری است. در جریان این تحرکات، تجمعات یا مسابقات، گاهی جمعیت معترض و خشمگین یا افراد فرصت طلب با هجوم به اموال عمومی و خصوصی خساراتی را به وجود می‌آورند، خسارات ناشی از حوادث مرتبط با این وقایع، موسوم به اعتصاب، شورش، آشوب و بلوا پوشش ندارد؛ مگر این‌که با درخواست بیمه‌گذار، موافقت بیمه‌گر و در ازای دریافت حق بیمه اضافی، پرداخت این خسارت تعهد شده باشد. به دلیل احتمال استمرار اعتصاب، شورش، آشوب یا بلوا و گسترش خسارات ناشی از آن، در این پوشش، برخلاف دیگر پوشش‌ها در بیمه آتش‌سوزی، بیمه‌گر دارای حق ویژه برای فسخ بیمه‌نامه است. »
در بیمه‌های حوادث گروهی، خطراتی که ناشی از اعتصاب، شورش، بلوا و آشوب باشد نیز با ارائه حق‌بیمه اضافی شامل تعهدات فوت و نقص عضو می‌شود.
در بیمه‌های مهندسی نیز، در لیست کلوزهای مشترک بیمه‌های تمام خطر پیمانکاران و تمام خطر نصب؛ در کلوز ۰۰۱ ، پوشش خسارات ناشی از اعتصاب، شورش، آشوب و بلوا آمده است.
اما در بیمه‌نامه‌های عمر، پوشش مورد بحث، خارج از تعهدات فوت و یا نقص عضو بر اثر حادثه است.
در ادامه، چند بیمه‌گری، که خدمات SRCC را در قالب پوشش اضافی ارائه می‌دهند، برای شما آورده‌ایم:
بیمه پاسارگاد؛ تحت عنوان پوشش تکمیلی بیمه حادثه در بیمه عمر خود، پوشش زلزله، آتش‌فشان و اعتصاب، شورش و بلوا را برای مشتریان (بیمه‌شده‌گان)خود در نظر گرفته است.
بیمه معلم؛ نیز در ذکر خطرات تبعی بیمه آتش‌سوزی خود در مورد خسارات احتمالی ناشی از شورش و بلوا در بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی این‌طور گفته است که؛ « به موجب این پوشش خسارات مستقیم ناشی از اعتصاب، شورش، آشوب و بلوا که باعث ضررو زیان اموال مورد بیمه شود را با در نظر گرفتن شرایط خاص، می‌توان تحت پوشش بیمه قرار داد. »
بیمه ملت؛ در بیمه‌نامه مسافرتی حوادث گروهی تورهای مسافرتی خود، امکان پوشش حوادث تروریستی را نیز برای مسافران در نظر گرفته است. اما در مورد موضوع مورد بحث ما مطلبی را عنوان نکرده‌است.
بیمه سامان؛ در بیمه آتش‌سوزی خود که شامل مراکز غیر صنعتی که شامل کلیه فروشگاه‌های تجاری، تعمیرگاه‌ها، بیمارستان‌ها، اماکن عمومی، ساختمان‌های اداری، بنگاه‌های معاملاتی، مراکز پخش دارو، فروشگاه‌های مواد غذایی و پروتئینی، آموزشگاه‌ها، مراکز خدماتی و سایر موارد مشابه است، ساختمان، تأسیسات، موجودی اثاث ثابت و دکوراسیون هر یک از مراکز یاد شده را، در مقابل خطرهای آشوب و بلوا و شورش، (در قالب کلوز) بیمه می‌کند.

برچسب ها:
پیام بگذارید