رسید خسارت بیمه یا مفاصا حساب

رسید خسارت بیمه

رسید خسارت بیمه یا همان مفاصا حساب ، سندی است که بیمه گر در موقع تصفیه و پرداخت خسارت از بیمه گذار یا ذی نفع (گیرنده خسارت) دریافت می کند.

رسید خسارت بیمه چطور تنظیم می شود؟

رسید خسارت بیمه در دو نسخه تنظیم می شود و گیرنده خسارت با امضای آن اعتراف به دریافت خسارت کامل و ترک ادعا علیه بیمه گر می کند و همه حقوق و دعاوی خود را علیه مسئول حادثه یا خسارت به بیمه گر واگذار می کند. مسئله اخذ رسید خسارت در زمینه خسارت های بدنی (جرح، نقص عضو و از کار افتادگی دائم) اهمیت بسیاری دارد؛ زیرا در بعضی موارد مصدوم به علت احتیاج، با دریافت مبلغی به عنوان خسارت رضایت و رسید می دهد، در حالی که احتمال تشدید و وخامت جراحات او در این مرحله منظور و پیش بینی نشده است.

چه زمانی رسید خسارت بیمه صادر می شود؟

در مواردی که امکان برآورد قطعی خسارت بدنی مصدوم قبل از انجام معالجات پزشکی و اظهار نظر قطعی پزشک متخصص مقدور نباشد، زیان دیده می تواند مبلغی به طور موقت بابت خسارت خود دریافت کند تا تصفیه کامل خسارت در زمان مناسب (بعد از گزارش و اظهار نظر پزشکان) صورت گیرد. به همین جهت با توجه به قانون مسئولیت مدنی، اگر در مواقع صدور حکم، تعیین عواقب خسارت بدنی با تحقیق ممکن نباشد، دادگاه از تاریخ صدور حکم تا ۲ سال حق تجدید نظر نسبت به حکم را خواهد داشت.

مهلت جبران خسارت برای بیمه

مدتی که بیمه گران معمولا برای تصفیه خسارت ها در بیمه نامه های ذکر می کنند را مهلت جبران خسارت می دانند. به موجب این شرط، بیمه گر متعهد می شود که خسارت اعلام شده را پس از دریافت اسناد و مدارک اثبات کننده و انجام کارشناسی و رسیدگی های لازم، در مدت معینی تصفیه و پرداخت کند. تحقق این شرط در حالت تصفیه خسارت ها به طور توافقی و دوستانه است. در مواردی که اختلاف در خسارت به دادگاه یا مراجع قضایی ارجاع داده شود، تصفیه خسارت ها موکول به صدور و ابلاغ رای قطعی دادکاه است.

مفاصا حساب قرارداد نیمه تمام

ممکن است قرادادی که بین بیمه گر و بیمه گذار منعقد شده، تمام نشده باشد و یا نیمه تمام باشد. در چنین مواردی، بنا بر توافق طرفین می توان مفاصا حساب از سازمان اخذ کرد.

مقاله مرتبط:

مراحل گرفتن مفاصا حساب بیمه

مفاصا حساب بیمه چیست و مراحل آن به چه صورت است؟

 

برچسب ها:
پیام بگذارید