مستمری بهزیستی ۹۸

مستمری بهزیستی 98

آن‌چه در خبرها مشاهده می‌شود حاکی از این است که، در پایان سال ۹۷، تمام مستمری بگیران بهزیستی مستمری خود را از این سازمان دریافت کردند. به این افراد عیدی نیز پرداخت شد. همین‌طور کلیه یارانه‌ها و امداد فرزندان تحت پوشش تا پایان سال تسویه و پرداخت گردید. خبر خوب دیگر این‌که؛ یارانه مراکز شبانه روزی در حوزه توانبخشی اعم از معلولین جسمی حرکتی، ذهنی، بیماران مزمن روانی و… طبق تعرفه سال ۹۷ در بهمن ماه و اسفند ماه همان سال نیز پرداخت و تسویه شد. میزان پرداختی‌ها ؛ ۲۷ درصد نسبت به ماه‌های پیشین افزایش داشته و همین‌طور یارانه روزانه افراد دارای معلولیت نیز در تمام استان‌ها تا پایان سال پرداخت شد. با توجه به این‌که در حال حاضر حدود یک میلیون و ۵۰ هزار خانواده که حدود ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر هستند، مستمری بگیر سازمان بهزیستی کشور هستند، میزان پرداختی رقم بلایی است اما بهره ای که عزیزان تحت پوشش از این خدمات می‌برند، نسبت به تورم و هزینه‌ها بسیار کم است. توجه داشته باشید که حدود ۸۰۰ هزار خانواده از خانواده های تحت پوشش بهزیستی، افرادی هستند که دارای معلولیت‌اند، که، در حدود ۲۶ هزار نفر از فرزندان تحت پوشش بهزیستی، هستند، و ۱۰ هزار نفر در مراکز بهزیستی و ۱۶ هزار نفر در خانواده‌های جایگزین نگهداری می‌شوند. بنابراین توجه به هزینه‌های گزافی که این خانواده ها پرداخت می‌کنند ضروری است.

مستمری بهزیستی ۹۸

با توجه به نام‌گذاری سال ۹۸ به نام « سال رونق تولید » توسط مقام معظم رهبری، تلاش مسئولان در حوزه اشتغال مددجویان راه را برای طراحی مدل‌های مناسب باز کرد. این موضوع به اشتغال پایدار این عزیزان کمک می‌کند. همین‌طور با سرمایه‌گذاری  در حوزه مسکن، که یک نیاز اساسی است، امیدواریم کمی در هزینه‌های مددجویان شاهد کاهش باشیم.

بنابراین در لایحه بودجه ۹۸ بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، شاهد افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی خواهیم بود. در ابتدا اعتباری که دولت در لایحه ۹۸  پیش بینی کرد، ۷ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به بودجه سال ۹۷ هیچ افزایشی نداشت.

در جلسه اول، طوری بحث کاهش فقر مطلق از طریق افزایش پرداخت به خانواده هایی که درآمد اندکی دارند؛ مطرح شد که مورد توجه قرار نگرفت؛ و مثل سال ۹۷، ۷ هزار میلیارد تومان برای سال ۹۸ دو نهاد پیش بینی و در نظر گرفته شد. اما در نشست بعدی کمیسیون تلفیق، پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی بودجه مطرح شد که با نظر موافق نمایندگان به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت. بنابراین در سال ۹۸ توقع داریم، ۲۰ درصد به مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی افزوده شود. اما با توجه به مبالغ در نظر گرفته شده برای مستمری کمیته امداد، که در قسمت قبل مطالب بلاگ نویان مطرح شد، این افزایش ۲۰ درصدی، نسبت به نرخ تورم موجود، برای هزینه‌های این خانواده‌ها کارگشا است، یا خیر؟

برچسب ها:
پیام بگذارید