بیمه حوادث ناشی از گاز و دیه گازگرفتگی

بیمه حوادث ناشی از گاز

استفاده نادرست از سوخت گاز در منازل و رعایت نکردن نکته های ایمنی منجر به اتفاقات جبران نشدنی می شود. به طوری که روزانه آمار فوت یا جراحت ناشی از گاز در مراکز درمانی و امدادی به ثبت می رسد. همه این شرایط باعث شده که بیمه حوادث ناشی از گاز ضرورتی غیر قابل انکار شناخته شود.

بیمه حوادث ناشی از گاز

مجلس شورای اسلامی در سال ۸۸ ماده قانونی را درباره این بیمه نامه به تصویب نمایندگان مجلس رساند. مطابق بند ۱۶ ماده واحده قانون بودجه سال ۸۸ و اصلاحیه آن در تاریخ ۱۰/۵/۸۸ به شرکت های گاز استانی اجازه داده شد در هر دوره یک ماهه مبلغ ۲۵۰ هزار ریال از هر واحد مسکونی روستایی و ۵۰۰ هزار ریال از هر واحد مسکونی شهری اخذ کنند. این هزینه در حقیقت حق بیمه برای بیمه نامه جانی مشترکان گاز طبیعی دربرابر حوادث ناشی از مصرف گاز طبیعی است. بیمه حوادث ناشی از گاز شامل حوادث انفجاری، آتش سوزی و مسمومیت های گازی می شود.

کدام شرکت بیمه حوادث گاز را پوشش می دهد؟

در سال ۸۸ مجلس پایه حق بیمه را مشخص کرد و به شرکت گاز اعلام کرد که مزایده ای برگزار کند و هر شرکت بیمه ای که حق بیمه مذکور را با تعهدات بیشتری بپذیرد، آن شرکت برنده مزایده خواهد بود. در آن سال، بیمه ایران توانست با شرکت در مزایده عمومی، برنده قرارداد در سال ۸۸ باشد و طرح مذکور را به مرحله اجرا بگذارد. در چارچوب این قرارداد، فقط مشترکان گاز طبیعی بیمه شده محسوب می شوند. البته این شرکت خسارت های بدنی و جانی و مسمومیت های گازی را نیز تحت پوشش قرار داد. در سال ۸۹ نیز بیمه ایران به دلیل خدمات مناسب توانست برنده مزایده باشد. در حال حاضر شرکت بیمه گذار بیمه حوادث ناشی از گاز، شرکت سهامی بیمه پارسیان است و این شرکت پس از اعلام حادثه و بررسی کارشناسی، هزینه‌ های مربوط به بیمه را پرداخت می‌ کند.

سقف تعهدات در بیمه حوادث ناشی از گاز

هزینه پایه حق بیمه این بیمه نامه را مجلس مشخص می کند. در مزایده سال ۸۸، بیمه ایران با حق بیمه اعلامی مجلس توانست با سقف تعهدات غرامت فوت،نقص عضو و ازکارافتادگی دائم هر نفر به مبلغ ۱۷۳ میلیون ریال، هزینه پزشکی هر فرد در هر حادثه ۳۱۲ میلیون ریال و خسارت مالی مسکونی در هر حادثه ۲۱۰ میلیون ریال برنده مزایده باشد. در حال حاضر (سال ۹۷ و اردیبهشت ۹۸) حق بیمه به ازای هر واحد مسکونی مشترکین ماهیانه ۱۰۰۰ ریال بر مبنای قانون بودجه است که این مبلغ از طریق قبض گاز مشترکان محاسبه و اعلام می شود.

دیه گازگرفتگی در بیمه حوادث ناشی از گاز

در سال ۹۷ پرداخت غرامت فوت برای هر نفر در هر حادثه ۳۰۰ میلیون ریال و همچنین پرداخت غرامت نقص عضو و از کار افتادگی دائم و جبران هزینه‌ های پزشکی برای هر نفر در هر حادثه حداکثر تا مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تعیین شده است.  مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران اعلام کرده: «حداکثر جبران خسارت های مالی به واحد مسکونی نیز به ازای هر واحد مسکونی آسیب دیده حداکثر تا ۷۰۰ میلیون ریال است.»
روند پرداخت خسارت‌ های مربوط به حوادث فوتی به این صورت است که مبلغ غرامت در وجه وارثان قانونی متوفی بر اساس برگه انحصار وراثت پرداخت خواهد شد. همچنین در خسارت‌ های پزشکی و نقص عضو، مبلغ غرامت در وجه مصدوم و یا سرپرست قانونی وی بر اساس اسناد و مدارک پرداخت خواهد شد.

منابع:

۱- بیمه ایران

۲- خبرگزاری میزان

 

مقاله مرتبط:

بیمه توانیر : گرفتن خسارت قطع و نوسان برق

بیمه توانیر : دریافت خسارت قطع و نوسان برق مشترکان خانگی

بهترین بیمه آتش سوزی کدام بیمه نامه است؟

بهترین بیمه آتش سوزی : مقایسه بیمه آتش سوزی شرکت های بیمه + جدول

 

 

برچسب ها:
پیام بگذارید