حل مشکلات مطرح در صنعت بیمه توسط بلاک چین (قسمت چهارم)

بلاک چین

در مطالب پیشین؛ موارد استفاده از بلاک چین در صنعت بیمه را در چند قسمت عنوان کردیم؛ ادامه استفاده از بلاک چین در صنعت بیمه شامل موارد زیر است:

اینترنت اشیاء (IoT)
یکی دیگر از موارد استفاده بلاک چین ، اینترنت اشیاء و یا IoT است. در جهان کنونی، روزانه حجم کثیری از اطلاعات رد و بدل می‌شود. این رد و بدل شدن اطلاعات برای استفاده بیمه‌گران نیز بسیار می‌توناد مفید باشد. یعنی شرکت‌های بیمه از رد و بدل شدن این اطلاعات می‌توانند برای بهبود روش‌های محاسبه ریسک و خسارت، و یا اصلاح مدل‌های بیمه‌ای خود استفاده کنند. به عنوان مثال بازار بیمه خودرو از مدل مبتنی بر اینترنت اشیاء بسیار می‌تواند استفاده بهینه کند. با استفاده از مدل بهینه جدید، آن‌ها به راحتی و بدون حضور کارشناس در محل می‌توانند، اطلاعات مربوط به وسایل نقلیه دچار حادثه شده را جمع‌آوری کرده و به یک شبکه مبتنی بر بلاک چین بفرستد.

در ادامه پروژه ای که بلاک چین در آن استفاده شده و باعث بهبود شرایط و وضعیت مدیریت در حوزه بیمه شده است را برای شما معرفی می‌کنیم. قبل از ارائه مثال؛ لازم است این موضوع را مطرح کنیم که؛ بسیاری از شرکت های بزرگ هستند که برای حل مشکلات بیمه ای، این ریسک را کرده و رو به بلاک چین آورده اند و به جرات باید گفت که در ارائه محصول جدید نیز موفق هم بوده‌اند. برای روشن شدن مطلب به مثال عملی زیر توجه کنید:

یک مورد خاص استفاده: IBM Blockchain

یکی از پروژه های شگفت انگیز بیمه، Blockchain IBM است که بیمه را به کمک آن مدیریت می‌کنند.  Blockchain IBM اجازه می‌دهد تا شرکت‌ها پلت‌فرمی برای وضوح بیشتر کارهای خود ایجاد کنند. سوالی که مطرح است چگونگی تغییر صنعت بیمه با این پلت فرم است؟

در پاسخ باید گفت که در درجه اول؛ این پلت فرم، کل فرآیندهای شرکت بیمه، که شامل عملیات‌های بیمه‌ای است را ساده می‌کند. همین‌طور،امکان استفاده چندین قسمت را به طور اشتراکی فراهم خواهد کرد. در حقیقت بلاک چین آی بی ام، در صنعت بیمه می‌تواند، به کاهش چالش‌های مربوط به ارتباط طرفین بیمه کمک کند. در فرآیند اعتبارسنجی و به روز رسانی نیز، مطابقت بسیاری با تکنولوژی دارد. این موضوع یعنی، کاهش هزینه های مرتبط با مدیریت و کاهش پراکندگی بیمه نامه ها. در عوض، پشتیبانی مشتری که فاکتور بسیار مهمی است، به طور یکپارچه در کل حوزه های بیمه‌ای صورت می‌گیرد .
به طور خلاصه، بلاک چین IBM، چالش های فعلی در بیمه را مدیریت می‌کند. برخی از روش‌های مهمی که IBM blockchain برای بهبود مدیریت در صنعت بیمه استفاده می‌کند شامل؛ پوشش کامل ریسک، وکالت، بیمه اتکایی، سود گروهی و غیره است. موارد استفاده دیگری نیز وجود دارد که IBM blockchain می تواند به کاهش هزینه‌هایش، بهبود عملیات و بهبود خدمت رسانی به مشتری کمک کند. همچنین اعتماد متقابلی را میان فروشندگان، مشتریان و احزاب مختلف، به طور مستقیم یا غیر مستقیم، و مربوط به بیمه ایجاد کند.

استفاده از بلاک چین در بیمه دریایی

اکثر فعالان این حوزه برای حل مشکل مدیریت ریسک در تلاشند. بسیاری از شرکت‌های فعال مانند؛ EY و Guardtime برای حل این مشکل در حال برنامه ریزی هستند. آنان با چندین شرکت مهم مانند مایکروسافت و دیگر شرکت‌های این‌چنینی وارد مذاکره شدند تا مشارکت فعالی را در این زمینه با هم شروع کنند. نظریه این است که برای بهبود مدیریت ریسک ۱۰۰۰ شرکت تجاری قدم بردارند و روی آن تمرکز کنند. نتیجه پلت فرمی است که معادلات این حوزه را بر پایه بلاک چین حل می‌کند.بعد از آزمایش و موفقیت این پلت فرم، سایر رشته‌های بیمه‌ای که در زمینه بیمه‌های تجاری (هواپیما، انرژی، محموله دریایی) فعال هستند، می‌توانند از این پلت فرم استفاده کنند. البته نمونه اولیه برای استفاده گسترده احتیاج به تغییراتی نیز دارد.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط با آن‌چه شما جستجو کرده‌اید:

 

برچسب ها:
پیام بگذارید