بیمه بدنه خودرو های گران قیمت و هزینه تصادف با آن ها

بیمه بدنه خودرو های گران قیمت

بیمه بدنه خودرو های منطقه آزاد و نوع محاسبه قیمت آن ها از سوالاتی است که معمولا خریداران بیمه نامه ها در ذهن دارند. اگر با یک خودروی لوکس تصادف کنید، هزینه هایی که باید پرداخت کنید بر اساس یک ماشین گران قیمت متعارف محاسبه می شود. نه قیمت واقعی آن خودرو. منظور از یک خودروی گران قیمت متعارف، خودرویی است که قیمت آن کمتر از ۵۰ درصد سقف تعهدات بدنی باشد که در ابتدای هر سال تعیین می شود.

هزینه خسارت تصادف با یک ماشین گران قیمت چقدر است؟

اگر یک ماشین معمولی با یک ماشین گران قیمت و لوکس تصادف کند و به آن خسارت بزند، حداکثر سقف تعهد مقصر در تصادف، معادل تصادف با یک خودروی گران قیمت متعارف است. از این رو، صاحبان خودروهای گران قیمت حتما خودروهایشان را باید تحت پوشش بیمه بدنه قرار دهند، زیرا در تصادفاتی که بین خودروهای معمولی با خوروهای لوکس اتفاق می افتد، اگر خودروهای معمولی مقصر باشند، صاحبان آن ها نمی توانند خسارت های سنگین و میلیونی بپردازند.

قانون جدید بیمه شخص ثالث درباره تصادف با خودروی گران قیمت

تبصره ۳ ماده ۸ قانون جدید بیمه شخص ثالث مصوب سال ۱۳۹۵ : خسارت مالی ناشی از حوادث رانندگی فقط تا میزان خسارت متناظری که به گران ترین خودروی متعارف وارد می شود، از طریق بیمه شخص ثالث یا مقصر حادثه قابل جبران است.

تبصره ۴ ماده ۸ قانون جدید بیمه شخص ثالث مصوب سال ۱۳۹۵ : منظور از خودروی گران قیمت متعارف، خودرویی است که قیمت آن ۵۰ درصد سقف تعهدات بدنی باشد که در ابتدای هر سال تعیین می شود.

به زبان ساده، بیشترین خسارتی که صاحب یک خودروی گران قیمت در تصادف ها می تواند از مقصر حادثه بابت خسارتی که به ماشینش زده، طلب کند، ۱۸۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان در سال ۱۳۹۸ است (به اندازه نصف دیه در ماه های حرام که نرخش اول هر سال تعیین می شود). حتی اگر خسارت وارد شده، بیشتر از این عدد باشد، راننده مقصر تعهدی برای جبران آن ندارد و صاحب خودروی لوکس باید خودش از بیمه بدنه خودش هزینه تصادف را پرداخت کند. به مثال های زیر دقت کنید:

تصادف پورشه پانامرا با پژو ۴۰۵

مثلا در یک تصادف سنگین بین پژو ۴۰۵ و پورشه پانامرا، به خودروی پورشه در حدود ۵۰۰ میلیون تومان خسارت وارد شده و راننده پژو مقصر حادثه شناخته شده است. بر اساس قوانین جدید مالک پورشه فقط می تواند ۱۸۰ میلیون تومان از راننده پژو طلب خسارت کند و بقیه خسارت را باید شخصا بپردازد و راننده پژو هیچ مسئولیتی بیشتر از ۱۸۰ میلیون تومان ندارد (این ۱۸۰ میلیون تومان را هم بیمه شخص ثالث پژو می پردازد و جای نگرانی نیست). بدیهی است که در این موقعیت بیمه بدنه خودروهای لوکس اهمیت خود را نشان می دهد. اگر پورشه بیمه بدنه داشته باشد، مابقی خسارت را بیمه بدنه می پردازد و مالک پورشه حق رجوع به راننده پژو ۴۰۵ برای دریافت خسارت ندارد.

تصادف پراید با هیوندای توسان

در تصادف پراید به خودروی هیوندای توسان به اندازه ۳۰ میلیون تومان خسارت وارد شده و راننده پراید مقصر حادثه شناخته شده. بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث و با توجه به اینکه قیمت توسان در این تاریخ (اردیبهشت ۹۸) ۶۰۰ میلیون تومان است، خسارتی که مالک توسان می تواند از راننده پراید طلب کند، طبق فرمولی که در ادامه می آید، ۹ میلیون تومان است و بقیه خسارت را مالک هیوندای باید خودش شخصا به عهده بگیرد و حق ندارد از مقصر حادثه طلب کند. اگر هیوندای بیمه بدنه داشته باشد، بقیه خسارت را می تواند از محل بیمه بدنه خود جبران کند و شرکت بیمه گر هم بعد از پرداخت خسارت از محل بیمه بدنه، حق رجوع به مقصر حادثه را ندارد.                                            

اندازه خسارت بیمه بدنه برای خودروهای لوکس

طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، حداکثر مسئولیت مردم در قبال تصادف با خودروهای گران‌قیمت معادل ۵۰ درصد بیمه ماه‌های حرام است. در سال جاری نیز دیه در ماه های حرام ۳۰۰ میلیون تومان تعیین شده است؛ بنابراین ۵۰ درصد این مبلغ یعنی ۱۸۰ میلیون تومان، حداکثر سقف پرداخت خسارت به خودروهای گران‌قیمت از نظر قانون است. ضمن آن‌که قوه قضائیه هر ساله نرخ دیه را اعلام می‌کند، اگر نرخ دیه در سال‌های آینده افزایش یابد، طبعا مبنای تعیین قیمت خودروهای متعارف گران‌قیمت نیز تغییر خواهد کرد. از نظر قانون خودروی گران‌قیمت متعارف ۱۸۰ میلیون تومان است، بنابراین اگر کسی با این نوع خودروها تصادف کند، باید ۱۸۰ میلیون تومان خسارت پرداخت کند.

به‌طور مثال اگر خودرویی ۷۲۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد و در تصادف ۴۰ میلیون تومان به آن خسارت وارد شود، از نظر این قانون چون ۱۸۰ میلیون تومان، یک‌چهارم ۷۲۰ میلیون تومان محاسبه می‌ شود، بنابراین تعهد و مسئولیت مقصر در قبال این خسارت تنها ۱۰ میلیون تومان یعنی یک‌چهارم ۴۰ میلیون تومان است. بنابراین شرکت‌های بیمه و فرد مقصر در قبال این خودروها در حد ۱۸۰ میلیون تومان نسبت به پرداخت خسارت، مسئولیت دارند. عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی با بیان این‌که به همه دارندگان خودرو در کشور توصیه می‌کنیم حتما بیمه بدنه داشته باشند، گفت: «به دارندگان خودروهای گران‌قیمت یعنی خودروهای بالای ۱۸۰ میلیون تومان توصیه می‌کنیم حتما بیمه بدنه کامل داشته باشند تا بتوانند مابقی خسارت واردشده به خودروی خود را از طریق بیمه بدنه خود جبران کنند.»

دریافت باقی مانده خسارت از دادگاه یا بیمه بدنه

بر اساس این قانون ارزیابان خسارت و کارشناسان رسمی دادگستری موظفند بر مبنای قاعده، متناظر خسارت را محاسبه کنند. یعنی یک کارشناس رسمی دادگستری یا ارزیاب خسارت در قبال خسارت ۴۰ میلیون تومانی به یک خودروی ۷۲۰ میلیون تومانی حداکثر در گزارش خود می‌تواند ۱۰ میلیون تومان را بنویسد و صاحب خودروی گران‌قیمت مابقی خسارت به خودروی خود را باید از طریق بیمه بدنه جبران کند.

منبع: بیمه ایران

برچسب ها:
پیام بگذارید