تغییرات مهم اینشورتک ها در سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ (قسمت دوم)

تغییرات اینشورتک ها

صنعت بیمه مانند همه صنایعی که با بخش مالی در ارتباط اند، همواره در حال تغییر است و به دلیل وجود انبوهی از رقبایی که خدمات مشابهی را ارائه می کنند، باید برای پیشتاز ماندن از روند های نوظهور پیروی کند.

امنیت سایبری ؛ رهاورد جدید اینشورتک ها

یکی از روندهای نو ظهور عمده در صنعت بیمه موضوع «امنیت سایبری» است. امنیت سایبری موضوعی است که بیمه گر ها می بایست از دو منظر به آن نگاه کنند: یکی ارائه کردن «موارد امنیتی» و دیگری «مشتری». چرا که تاثیر این دو بر روی روند حیات بیمه گران اگر بیشتر از کانال مصرف کننده ها نباشد، کمتر هم نخواهد بود. در حالی که مدیریت ریسک چیزی است که بیمه گرها به طور روزمره با آن مواجه هستند، بنظر می رسد آن ها در مقایسه با بخش های مالی دیگر در زمینه اقدامات احتیاطی سایبری کمی عقب هستند. نمایندگی های بیمه خیلی مورد هدف هکر ها قرار نگرفته اند ، با این حال با تامین امنیت بیشتر و غیر قابل دسترس شدن سایر اهداف، حمله هکرها به سمت اهداف محافظت نشده حرکت می کند. به ویژه این که شرکت های بیمه حجم کلانی از اطلاعات حساس شخصی مانند دارایی، اطلاعات سلامت و غیره افراد و مشتریان را نگهداری می کنند. راه دیگری که امنیت سایبری می تواند در صنعت بیمه نفوذ داشته باشد، گنجاندن آن در بیمه نامه های مختلف است. به دلیل زمان و دوره ای که ما در آن زندگی می کنیم، بسیاری از کسب و کار ها و اشخاص شبیه به هم در معرض ریسک نقض شدن اطلاعات مجازی شان قرار گرفته و به همین دلیل، انتظار پوشش بیمه ای به وجود می آید. چه به صورت یک سرویس مستقل بیمه ای باشد، چه یک الحاقیه به بیمه موجود باشد. نگاه شرکت ها به ارائه کننده های این خدمات خواهد بود و از آن هایی که این خواسته را رد کنند، راضی نخواهند بود. شرکت های ارائه کننده بیمه مسئولیت کامل به دو دلیل خاص پوشش ریسک سایبری را ارائه می کنند:

  • اول این که بیمه مسئولیت کامل برای بسیاری از بیمه گرها کسب و کاری بزرگ و سودآور است. اگر مشتریان از پوششی که توسط بیمه گر های فعلی آن ها ارائه می شود راضی نباشند، می توانند بازارهای دیگر را بیازمایند.
  • دوم این که ریسک سایبری یک روند نوظهور و لاین مجزای کسب و کار است که با پتانسیل افزایش درآمد در آینده به رشد خود ادامه می دهد.

تکامل کانال های توزیع

شرکت های بیمه در حال به کار گیری کانال های چند گانه موازی هستند، آن ها فشار زیادی را در این مسیر تحمل می کنند، تا اشکالات کانال ها را به حداقل برسانند. برخی از کانال های دارای رشد سریع عبارتند از ضمانت بانکی، وابستگی (فامیلی و قومی) و همکاران خرده فروش. اهمیت کانال های شبکه ای و موبایلی هم در حال افزایش است، اگر چه در اکثر کشور ها این کانال بیشتر برای مقایسه خرید و یا  جمع آوری اطلاعات است. در اروپا، محصولات بیمه ای در حال بسته ای شدن و فروش به همراه محصولات بانکی شده اند. در مجموع، شرکت های بیمه ای اروپایی در حوزه توزیع در شرایط زیان هستند. علاوه بر این  اهمیت کانال های آنلاین با اتصال مستقیم به مشتری با راه یافتن اینترنت به زندگی روزمره اکثر مشتریان، در حال افزایش است.

بلاک چین ؛ کلید نقل و انتقال امن و پردازش سریع داده در صنعت بیمه

بله! بلاک چین یکی از قدرتمند ترین روند های تکنولوژی برای ایجاد انقلاب در صنعت بیمه در دو سال آینده است. حتی اگر بیت کوین، اتریوم و ریپل در آینده به ارز های استاندارد رایج تبدیل نشوند، تکنولوژی پیشتاز پشت سر آن ها چیزی است که محل تمرکز برای شرکت های بیمه است. آن ها قبل از این به کار گیری بلاک چین را در جریان کاری فعلی خود شروع کرده اند تا از زیان های هنگفت حاصل از دعاوی خسارت دروغین و کلاهبرداری هایی که به صورت روزمره در صنعت اتفاق می افتد جلو گیری کنند. اولین حوزه در صنعت بیمه که تکنولوژی بلاک چین می تواند تاثیر پایداری بر آن داشته باشد، بیمه نامه است. از آن جا که این حوزه بخشی است که مسئول تعیین اعتبار دعاوی و مقدار پوشش دهی دعاوی است، می تواند از یک مخزن ارزشی قابل اعتمادی از داده استفاده کند. این مخزن مرکزی حقیقی، دقیقا همان چیزی است که بلاک چین قرار است ارائه دهد. با استفاده از آن، داده از منابع خارجی می تواند توسط بیمه گذار برای اتوماسیونی کردن برخی از ابعاد کار آن ها مورد استفاده قرار گیرد. جنبه دیگر صنعت بیمه که می تواند تحت تاثیر مثبت تکنولوژی بلاک چین قرار گیرد، فرآیند رسیدگی به دعاوی است. با در نظر گرفتن تعداد دقیق داده هایی که تایید آن ها لازم و نیازمند کار و تلاش دستی است، تعجبی ندارد که این فرآیند برای کاربران بیش از حد طولانی و خسته کننده باشد. با استفاده از بلاک چین همه اطلاعاتی که برای تایید دعاوی لازم است، می تواند سریعا پردازش شود. بیمه گرها می توانند بدون دستکاری اطلاعات با استفاده از بلاک چین به کار گیری دارایی را رد گیری کنند.

 

منبع: scalefocus.com

 

مقاله مرتبط:

تغییرات مهم اینشورتک ها از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰

تغییرات مهم اینشورتک ها از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰

 

برچسب ها:
پیام بگذارید