بیمه نظام مهندسی ، شرایط و نحوه ثبت نام

بیمه مهندسی

سازمان نظام مهندسی مهندسان عضو این سازمان را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرارداده است. بیمه نظام مهندسی ، خدماتی را به بیمه شدگان واجد شرایط ارائه می‌دهد. در سال گذشته ( سال ۱۳۹۷ ) متقاضیان واجد شرایط، با ارسال مدارک، برای پیش ثبت نام اقدام کردند. لازم به ذکر است که تمامی مراحل پیش ثبت نام به صورت الکترونیکی بوده و نیازی به مراجعه حضوری متقاضی نیست.

 مشمولین چه شرایطی را برای برخورداری از این بیمه باید داشته باشند؟

این افراد باید دارای پروانه اشتغال به کار از وزارت مسکن و شهرسازی داشته باشند و همین‌طور تحت پوشش بیمه خاص دیگری نباشند. افراد بالای ۵۰ سال بعد از بررسی و موافقت سازمان تامین اجتماعی امکان استفاده از خدمات بیمه‌ای را دارند.

نحوه محاسبه نرخ حق بیمه به چه صورت است؟

نرخ پرداخت حق بیمه از رابطه زیر به دست می‌آید:

تعداد روز * ۲۷ درصد * دستمزد پرداخت حق بیمه

توجه داشته باشید که دستمزد پرداخت حق بیمه بر اساس سنوات پرداخت حق بیمه، توسط شعبه بیمه، تعیین و اعلام خواهد شد. دوم این‌که حداقل دستمزد روزانه (حداقل حقوق مبنا) مبنای وصول حق بیمه بیمه شدگان مشمول است.

بعد از برقراری بیمه، توجه به نکات زیر الزامی است:

مبالغ حق بیمه تا پایان ماه باید پرداخت شوند و در صورت عدم پرداخت بعد از دو ماه به صورت خود به خود بیمه منقضی خواهد شد.

بیمه شدگان از تمامی خدمات معین شده در بیمه می‌توانند استفاده کنند، جز غرامت دستمزد ایام بیماری.

این دسته از بیمه شدگان مشمول قانون بیمه بیکاری نخواهند شد، بنابراین حق بیمه مربوطه از بیمه شدگان کسر نمی‌شود.

اما در سال ۹۸ شرایط جدیدی برای برقراری بیمه تکمیلی توسط سازمان نظام مهندسی اعلام شد. متقاضیانی که در مرحله اول با پیش ثبت نام آن‎ها برای برخورداری از بیمه موافقت شده است. از پوشش بیمه تکمیلی که توسط شرکت بیمه رازی ارائه می‌شوند می‌توانند استفاده کنند. ثبت نام متقاضیان بیمه تکمیلی درمان از روز چهارشنبه چهارم اردیبهشت ماه سال جاری شروع شده و تا یازدهم خرداد ماه در آدرس ساختمان مرکزی، خیابان مهستان، طبقه منفی ۲، بیمه رازی ادامه دارد.

بیمه تکمیلی برای این عزیزان شامل دو طرح است که قبل از ثبت نام باید مطالعه و انتخاب صورت بگیرد. همین‌طور بیمه شدگان، بعد از عقد قرارداد باید به مراکز طرف قرارداد بیمه زاری مراجعه کنند تا بتوانند از خدمات بیمه تکمیلی استفاده کنند.

مدارک لازم برای ثبت نام بیمه تکمیلی نظام مهندسی (فقط مراجعه حضوری)

  • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه بیمه شده اصلی و افراد تحت تکفلش
  • اصل و کپی کارت ملی بیمه شده اصلی و افراد تحت تکفلش
  • اصل و کپی کارت عضویت معتبر بیمه شده اصلی
  • کپی صفحات دفترچه بیمه افراد اصلی و تبعی
  • ارائه شماره حساب شبا (بیمه شده اصلی )
  • تکمیل فرم ثبت نام 

شرایط بیمه تکمیلی درمان سازمان نظام مهندسی

چنانچه برخی از خدمات در شرح تعهدات از قلم افتاده باشد شرایط مندرج در مصوبات شورای عالی بیمه ملاک عمل قرار می‌گیرد.

مدت زمان متعارف در فرآیند تسویه خسارت پرونده های درمان تکمیلی در بخش تعهدات بیمارستانی ده روز و در بخش تعهدات سرپایی( پاراکلینیکی ) هفت روز کاری است.

ثبت نام کلیه افراد تحت تکفل بیمه شده اصلی برای متقاضیان پوشش درمان تکمیلی الزامی است.

دوره انتظار این قرارداد، جهت افراد جدیدالورود دو ماه از تاریخ شروع قرارداد است.

اگر بیمه شده بیمارستان‌های غیرطرف قراداد با بیمه‌گر مراجعه کند، محاسبه هزینه‌های درمانی معادل و یا همتراز بالاترین مرکز درمانی درجه یک استان پرداخت خواهد شد.

درصورت عدم تعیین حق‌العمل جراح در صورتحساب بیمارستان و ارائه گواهی مبنی بر دریافت حق‌الزحمه توسط پزشک معالج، این هزینه حداقل معادل تعرفه‌های بخش خصوصی مصوب وزارت بهداشت و درمان محاسبه و پرداخت خواهد شد.

تاریخ شروع قرارداد از ۹۷/۱۰/۰۶ تا ۹۸/۱۰/۰۵ است.

هیچ‌گونه محدودیت زمانی در تحویل اسناد و مدارک از سوی بیمه‌شده (مربوط به بازه زمانی قرارداد) مورد قبول بیمه‌گزار نخواهد بود.
بیمه‌گر متعهد است تا دو ماه بعد از انقضاء قرارداد در صورتی‌که اسناد و مدارکی از سوی بیمه شده قابل ارائه باشد نسبت به دریافت اسناد و انجام تعهدات خود اقدام کند.

بیمه‌گر موظف است با استفاده از نیروی انسانی متخصص و تجهیزات کافی در محلی که سازمان در اختیارشان قرار خواهد داد، نسبت به انجام تعهدات خود اقدام کند.

جبران هزینه تهیه اعضای طبیعی بدن، فقط با تایید انجمن حمایتی مربوطه تا سقف چهار نفر (۴ نفر) و سقف تعهدات ۱۵۰ میلیون ریال برای هر نفر؛ به شرطی که در لیست بیمه باشند و در طرح های اعلام شده ثبت نام شده باشند.

برای اطلاع از شرح تعهدات در طرح ۱ و ۲ جدول زیر را ببینید:

بیمه نظام مهندسی

 

 

 

منبع : سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

برچسب ها:
پیام بگذارید