بیمه کشاورزی و بیمه زنبور عسل

بیمه کشاورزی

بیمه کشاورزی نوعی بیمه است که به موجب آن محصولات کشاورزی در مقابل خطرهای جوی مانند تگرگ، سیل، صاعقه و یخ بندان و گرمازدگی و سرمازدگی و بیماری‌های نباتی مانند کرم ساقه‌خوار، ملخ، زنگ، موش صحرایی و حوادثی مانند آتش‌سوزی و انفجار مورد بیمه قرار می‌گیرند. در این صورت خسارت مالی وارد به کشاورز بیمه‌گذار در دوره کاشت، داشت و برداشت تا میزان مورد تعهد بیمه‌گر جبران خواهد شد. ریسک‌های کشاورزی به علت وسعت دامنه آن‌ها جزء وقایع پر خطر هستند. بنابراین بدیهی است که گاهی جبران خسارت وارد شده به بیمه‌شده از حدود توانایی مالی موسسات بیمه خصوصی خارج باشد. به همین علت است که بیمه کشاورزی به کمک دولت و با تشکیل صندوق‌های تامین خسارت، عملی و اجرا می‌شود.

بیمه دام و بمیه بعضی از آبزیان مانند ماهی، برای افرادی که کار پرورش ماهی دارند، بیمه زنبور عسل، برای افرادی که کار پرورش زنبور دارند و بیمه باغ‌های میوه در حوزه و گروه بیمه کشاورزی به شمار می‌آیند. اجرای بیمه کشاورزی مستلزم تهییه آمارهای ملی و محلی، تربیت کادر متخصص و ماهر، تامین سرمایه و منابع مالی کافی و بررسی امکان‌های اجرای منطقه‌ای این طرح وسیع و متنوع و پیچیده می‌باشد. در این قسمت به شرایط بیمه زنبور عسل و پوشش ها و سقف تعهدات در سال گذشته می‌پردازیم، توجه داشته باشید که در سال جدید، اواخر اردیبهشت ماه شرایط و نرخ‌های جدید مشخص خواهد شد که به اطلاع شما می‌رسانیم. اما غالبا پوشش‌ها بدون تغییر و سقف تعهدات با درصدی تغییرات همراه خواهد بود.

شرایط بیمه کشاورزی ، بیمه زنبور عسل در سال زراعی ۹۸-۹۷

خطرات تحت پوشش برای بیمه پایه :

خطراتی نظیر سیل، زلزله، طوفان، صاعقه، خشکسالی، حمله وحوش، آتش‌سوزی غیرعمد در محل استقرار کندوها
و لوک آمریکائی برای پوشش پایه در نظر گرفته شده‌اند.

خطرات تحت پوشش برای بیمه تکمیلی :

حوادثی که حین حمل و نقل و جابجائی هنگام کوچ، پیش می‌آید و یا خطراتی نظیر لوک اروپائی، نوزما، بیماری ویروسی فلجی مزمن، کنه آکاراپیس و کنه کلارا و عارضه کاهش غیر طبیعی جمعیت پروازی کندو، از جمله رخطرات تحت پوشش بیمه تکمیلی هستند.

استثنائات شامل :

این پوشش دارای استثنائاتی نظیر سرقت، اختلافات محلی، توقیف و مصادره، شورش و بلوا، جنگ، سرمای زمستانی، سم‌پاشی، کنه واروا، پرنده زنبورخوار، زنبور زنبورخوار و عدم مراقبت صحیح از زنبورستان است.

مدت قرارداد بیمه:

در بیمه پایه مدت قرارداد، یکسال شمسی در نظر گرفته خواهد شد و در بیمه تکمیلی حداکثر یکسال شمسی مطابق با بیمه پایه عمومی و در صورت عدم هم زمانی عقد قرارداد بیمه پایه، زمان اتمام بیمه نامه مطابق با زمان اتمام بیمه نامه پایه در نظر گرفته می‌شود. شروع بیمه و تعهدات صندوق ۲۴ ساعت پس از امضاء قرارداد بیمه است.

میزان حق بیمه و غرامت:

مبلغ کل حق‌بیمه و غرامت به ازای هر فروند کندو؛ به صورت زیر است:

بیمه کشاورزی

 

برچسب ها:
پیام بگذارید