استعلام قیمت بیمه زلزله بیمه ایران

استعلام قیمت بیمه زلزله

اگر به دنبال ارزان ترین بیمه زلزله هستید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت اصلی بیمه زلزله بر اساس چند معیار تعیین می شود و شما با در نظر گرفتن این چند معیار باید به دنبال خرید به صرفه بیمه نامه باشید. این معیار ها را درباره ساختمانی که می خواهید بیمه کنید، در نظر بگیرید:

  • منطقه جغرافیایی
  • نوع سازه
  • اثاثیه داخل ساختمان

منطقه جغرافیایی و تعیین میزان ریسک بیمه گری بیمه زلزله

قیمت بیمه زلزله با توجه به میزان ریسکی که پوشش می دهد تعیین می شود. یعنی هرچه پوشش های بیمه نامه کامل تر باشد، حق بیمه بیشتر و گران تر است. شهر های ایران از لحاظ احتمال زلزله خیزی به ۵ دسته تقسیم می شوند و قاعدتاً در شهرهای پرخطر، قیمت بیمه بیشتر از مناطق کم خطر است:

منطقه ۱ (کم خطر ترین): اصفهان، اراک، همدان، سنندج و…

منطقه ۲: بزد، شهرکرد، ابهر، سوسنگرد و…

منطقه ۳: اهواز، مشهد، بوشهر، فریمان و…

منطقه ۴: شیراز، زاهدان، زنجان، ایلام، تبریز، گرگان، رشت، خرم آباد، ساری، کیش و…

منطقه ۵: (پرخطرترین) تهران، کرج، قم، قزوین، کرمان و…

نوع سازه و مشخصات آن در تعیین حق بیمه زلزله

نوع سازه (بتنی، فلزی، آجری) نیز بر تعیین میزان ریسک آسیب پذیری در برابر زلزله موثر است؛ این معیار شامل متراژ ساختمان، عمر بنا، هزینه ساخت آن در هر متر مربع می شود که میزان حق بیمه متناسب با آن تعیین می شود.

مثلا یک آپارتمان ۲۵۰ متری در تهران (منطقه پرخطر) که سازه آن بتنی است و اثاثیه ای به ارزش ۱۰۰ میلیون تومان در آن وجود دارد و در هر متر مربع ۱٫۵ میلیون تومان هزینه ساخت برده است، سالانه باید ۲۱۰ هزار تومان به شرکت بیمه مورد نظر (بیمه ایران) بپردازد. حق بیمه همین آپارتمان در شهر اصفهان (منطقه کم خطر)، سالانه معادل ۱۵۵ هزار و ۳۰۰ تومان در شرکت بیمه ایران است.

استعلام قیمت بیمه زلزله بیمه ایران

شرکت های بیمه، پوشش بیمه زلزله را در بیمه آتش سوزی ارائه می کنند. برای محاسبه قیمت بیمه آتش سوزی و زلزله یک واحد مسکونی ۱۰۰ متری با سازه اسکلت بتنی در تهران (منطقه پرخطر) اول باید بهار تمام شده یا ارزش اعیان آن را بدون در نظر گرفتن ارزش زمین، محاسبه کرد. (اگر زلزله ای اتفاق بیفتد، زمین از بین نمی رود، به همین دلیل در تعیین ارزش آپارتمان، ارزش زمین در نظر گرفته نمی شود):

با فرض اینکه ارزش ساخت هر متر مربع ۳۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال باشد؛ ارزش آپارتمان ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال خواهد بود. اگر ارزش اثاثیه و لوازم زندگی این آپارتمان را ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال در نظر بگیریم، حق بیمه سالانه بیمه آتش سوزی و زلزله ۲,۱۸۰,۰۰۰ ریال خواهد شد. این محاسبه به شرح زیر است:

۱- ارزش ساختمان و تاسیسات شامل یک واحد آپارتمان ۱۰۰ متری: ۳,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال

۲- ارزش اثاثیه و همه لوازم زندگی واقع در آپارتمان: ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال

جمع کل سرمایه: ۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال

حق بیمه سالانه برای خطرات آتش سوزی، صاعقه، انفجار و زلزله: ۲,۱۸۰,۰۰۰ ریال

 

برچسب ها:
پیام بگذارید