بیمه صیادان و ماهیگیران هم وجود دارد؟

بیمه صیادان و ماهیگیران

سازمان تامین اجتماعی در نظر دارد برای ارائه خدمات بیمه ای به صیادان و ماهیگیران، برنامه هایی را تدارک ببیند. مدیر کل تامین اجتماعی استان بوشهر با تاکید بر اینکه هنوز برای راه اندازی چنین خدماتی، مشکلاتی پیش روی سازمان تامین اجتماعی وجود دارد، الگو برداری از شرایط کشورهای پیشرفته در صنعت شیلات را در برنامه های این سازمان اعلام کرد.

بیمه صیادان و ماهیگیران وابسته به شرایط کار این قشر است

کار صیادان و ماهیگیران به گونه ای است که همه روزهای سال به دریا نمی روند. آن ها در بعضی روزها «دریا بست» دارند و در بعضی روزها باید ادوات شناور و صید را آماده کنند. بنابراین، تامین اجتماعی به دنبال طرحی باید باشد تا روزهایی که صیادان در دریا حضور ندارند نیز در سابقه شغلی آن ها ثبت شود و در این روزها هم بیمه برای آن ها رد شود. ماهیگیران و صیادان به دو گروه تقسیم می شوند:

  1. صیادان و ماهیگیرانی که خودشان شناور دارند و کارفرما تلقی می شوند.
  2. صیادان و ماهیگیرانی که روی لنج ها فعالیت می کنند و کارگر تلقی می شوند.

مشکلات بیمه صیادان و ماهیگیران

ماهیگیری و صیادی جزو مشاغل بین بخشی محسوب می شود و به همین دلیل، هنوز متولی مشخصی ندارد. این شغل، با چند سازمان در ارتباط مستقیم است: نیروی انتظامی، سازمان شیلات، سازمان بنادر و کشتیرانی و سازمان تامین اجتماعی. تعامل این سازمان ها با صیادان و ماهیگیران بر اساس مجوزهای قانونی است که برای آن ها صادر می شود. بنابراین برای ارائه خدمات بیمه صیادان و ماهیگیران ، یک هسته مرکزی و قانونی نیاز است.

سازمان شیلات و موضوع بیمه صیادان و ماهیگیران

استان هرمزگان سالانه حدود ۲۷۷ هزار تن صید دارد و با این رقم، این استان بیش از ۳۳ درصد صید کشور را به خود اختصاص داده است. پس طبیعتاً در این زمینه انتظار بیشتری از مسئولان این استان وجود دارد. معاون صید و بنادر ماهیگیری استان هرمزگان در این باره گفته است که «مهم ترین اولویت های پیگیری معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان در سال ۹۸ موضوع ارائه خدمات بیمه صیادان و ماهیگیران است.» جامعه صیادان و ماهیگیران استان هرمزگان نقش بسیار مهمی در اشتغال و اقتصاد این استان دارند و پیگیری نیاز های آن ها باید در اولویت مسئولان باشد.

ضرورت توجه به بیمه صیادان و ماهیگیران

مدیر کل شیلات استان هرمزگان، آقای محسن یکتاپور درباره فعالیت شیلات استان هرمزگان این آمار را ارائه کرده است: فعالیت ماهیگیران و صیادان در طول بیش از ۱۴۰۰ کیلومتر نوار ساحلی وجود دارد و این به دلیل برخورداری از دو مزیت خلیج فارس و دریای عمان و امکان بهره برداری از منایع طبیعی دریایی است. علاوه بر این دو مزیت، دسترسی صیادان و ماهیگیران به آب های بین المللی، برخورداری از ۱۴ جزیره در آب های استان هرمزگان، تنوع گونه های آبزی و ارزش اقتصادی آن ها، دسترسی به جنگل های حرا و خورها، مناطق آزاد تجاری و اقتصادی، دسترسی به ذخایر مناسب و کمتر برداشت شده و برخورداری از ۲۲ بندر صیادی در طول نوار ساحلی، تنها بخشی از مزیت های صیادی و ماهیگیری در استان هرمزگان است. همه این اطلاعات نشان می دهد که توجه به نیازهای افرادی که در زمینه ماهیگیری و صیادی در حال فعالیت اند، بسیار ضروری است.

منبع:

ایلنا

سازمان شیلات ایران

برچسب ها:
پیام بگذارید