شرایط بیمه شاغلین فضای مجازی اعلام شد

بیمه شاغلین فضای مجازی

در جلسه ۲۳ تیر ماه سال ۹۷ هیات محترم سازمان تامین اجتماعی، مقرر شد، شاغلین شرکت‌های کسب و کار در فضای مجازی (شاغلین فضای مجازی) از تاریخ اجرای این بخشنامه، مشمول مقررات قانون تامین اجتماعی شوند، در زمینه چگونگی و شرایط اجرای بیمه افراد ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید. در پایان این مطلب فایل pdf بخشنامه را برای شما قرار خواهیم داد که به صورت کلی از مفاد این بخشنامه باخبر شوید.

 1. مشمولین این بخشنامه، آن دسته از شاغلین کسب و کار فضای مجازی هستند که فاقد رابطه مزدبگیری هستند، این افراد بعد از اخذ تاییدیه از اتحادیه کشوری صنف کسب و کار مجازی، به شرط این‌که تحت پوشش مقررات حمایتی خاصی نباشند. می‌توانند از خدمات در نظر گرفته شده استفاده کنند. اما آن دسته از کارکنانی که رابطه استخدامی و مزدبگیری با کارگاه‌های ذیربط دارند، کارفرما یشان موظف است، نسبت به ارسال لیست و حق بیمه آنان اقدام کند (بند الف ماده ۴ قانون تامین اجتماعی). افراد واجد شرایط باید از سوی اتحادیه کشوری صنف کسب و کار مجازی و یا نمایندگی آن در استان‌ها به سازمان معرفی و سن متقاضی در تاریخ شروع بیمه یعنی زمان ثبت معرفینامه در واحد اجرایی استان،حداکثر ۵۰ سال تمام باشد.
 2. اگر شخص دارای سابقه پرداخت حق‌بیمه قابل قبول نزد سازمان تامین اجتماعی باشد، معادل مدت سابقه پرداخت حق‌بیمه قبلی، به سقف سنی مجاز وی اضافه خواهد شد و در صورت دارا بودن شرایط، تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت.
 3. مبلغ حق بیمه تعیین شده، هر ماه توسط بیمه‌شده در تاریخ سررسید، یا تا آخرین روز ماه بعد از طریق درگاه الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی، به حساب سازمان باید واریز شود.
 4. شروع بیمه‌پردازی، از تاریخ ثبت معرفی‌نامه فرد و پرداخت حق بیمه در واحد اجرایی ذیربط است، و چذیرش حق‌بیمه، قبل آن امکان‌پذیر نیست. توجه داشته باشید که اعتبار معرفی‌نامه افراد حداکثر سه ماه از تاریخ صدور، مشروط به ثبت در بازه زمانی مورد نظر است، در صورت عدم پرداخت حق بیمه فرد در بازه زمانی سه ماهه، باید نسبت به صدور معرفی‌نامه جدید اقدام کنند.
 5. ملاک احتساب سابقه و بهره‌مندی از خدمات در نظر گرفته شده، مشروط به پرداخت کامل حق‌بیمه است.
 6. در بعضی موارد اگر شخص، واجد شرایط انجام معاینات بدو بیمه‌پردازی باشد، قبل از پرداخت حق‌بیمه، به هزینه شخصی مورد معاینه قرار گرفته و میزان توانایی جسمی و روحی او برابر ضوابط مقرر مورد سنجش قرار می‌گیرد.
 7. نرخ حق‌بیمه، معادل ۲۷ درصد مبنای حق‌بیمه است.
 8. مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیانی که ۵ سال و یا کمتر، از ۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه دارند به انتخاب متقاضی بین حداقل دستمزد مصوب و حداکثر دستمزد، مبنای چرداخت حق‌بیمه در زمان ثبت معرفی‌نامه در واحد اجرایی مربوطه خواهد بود.
 9. مبنای پرداخت حق‌بیمه متقاضیانی که بیشتر از ۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه دارند بین حداقل دستمزد مصوب تا حداکثر میانگین دستمزد آخرین ۳۶۰ روز قبل از ثبت معرفی‌نامه در واحد اجرایی به انتخاب متقاضی خواهد بود.
 10. مبنای پرداخت حق بیمه کلیه بیمه‌شدگان فعال در هر سال، متناسب با افزایش دستمزد مبنای پرداخت حق‌بیمه سالانه افزایش می‌یابد و در صورت قطع پرداخت حق‌بیمه مطابق درخواست جدید و با توجه به باقی شرایط تعیین خواهد شد.
 11. چون این گروه از بیمه‌شدگان فاقد رابطه مزد‌بگیری با اتحادیه کشوری صنف کسب و کار مجازی و یا نمایندگی‌های مربوطه هستند، از قانون بیمه بیکاری بهره‌مند نخواهند شد پس برای همین حق بیمه مربوطه وصول نخواهد شد.

 

بخشنامه شاغیلن شرکت‌های کسب وکار مجازی

 

خدمت خوانندگان عزیز عرض کنم که بعد از پیگیری‌ و پرس و جو، از سامانه ۱۴۲۰ سازمان تامین اجتماعی، گفته شد که شرایط برخورداری از این بیمه ، مانند بیمه مشاغل آزاد است. اما به همراه داشتن تاییدیه اتحادیه کشوری صنف کسب و کار مجازی برای تشکیل پرونده الزامی است.

 

 

 

 

مطالب مرتبط با آن‌چه شما جستجو کرده‌اید:

برچسب ها:
پیام بگذارید