تعهدات شرکت های بیمه در قبال سیل زدگان

تعهدات شرکت های بیمه در قبال سیل زدگان

هزینه خسارت های سیل اخیر در استان های کشورمان تا به امروز مبلغی بین ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. اما تعهدات شرکت های بیمه در ارتباط با رخداد سیل و در قبال حادثه دیدگان چیست؟ آیا شرکت های بیمه می توانند این حجم از خسارت ها را جبران کنند؟

حجم خسارت های سیل به شهرستان های سیل زده

وزیر راه و شهرسازی درباره خسارت هایی که به شهرهای سیل زده وارد آمده بیان داشته که بیش از ۱۴,۳۸۰ کیلومتر راه، حدود ۱۰,۷۱۹ دستگاه بنای فنی، شامل آبروها، آب نماها و پل در جریان سیل آسیب دیده اند. با برآوردهای اولیه، هزینه جایگزین کردن بناها و پل ها و آبروهای آسیب دیده، بیش از ۳ هزار میلیارد تومان است. تنها در استان خوزستان، ۱۵۱,۵۶۴ واحد شهری و روستایی دچار خسارت شده که از این تعداد ۱۰۵,۰۰۰ واحد در روستاها و ۴۶,۴۸۸ واحد در شهرها هستند.

سیل گلستان

سیل در استان گلستان، بیشترین خسارت ها را به شهرستان آق قلا وارد کرده است و هنوز وضعیت بیمه در این شهرستان نامعلوم است. در واقع، شهرداری آق قلا با بیمه ایران قرارداد امضا کرده است، اما بررسی های اولیه نشان می دهد که در این قرارداد، تعداد منازل آق قلا نصف تعداد واقعی منازل موجود در این شهرستان است. اگر تعداد منازل ۵,۰۰۰ واحد و رقمی که در بیمه نامه درج شده است، ۲,۵۰۰ واحد باشد، تنها ۵۰ درصد خسارت ها را بیمه می تواند جبران کند.

سیل ایلام، خوزستان و شیراز

وقوع سیل در استان ایلام بیش از همه به زیرساخت های شهری، جاده ها و زمین های کشاورزی خسارت وارد کرده است. این مکان ها پوشش کامل بیمه ای نداشته اند. وضعیت خسارت ها در استان خوزستان نامشخص است چرا که سیل هنوز جریان دارد و سیل زدگان هنوز اعلام خسارت به شرکت های بیمه نکرده اند. در شیراز اما، تنها کمتر از ۱۰ درصد خودرو ها پوشش بیمه بدنه داشته اند.

سطح توانگری شرکت های بیمه

برای اینکه شرکت های بیمه را بتوان از نظر توانگری مالی مورد سنجش قرار داد، آن ها را به سطوح ۱ تا ۵ تقسیم بندی می کنند. این سطح بندی با محاسبه دارایی و سرمایه شرکت های بیمه و نسبت توانگری انجام می شود. بهترین سطح توانگری سطح ۱ و بدترین سطح توانگری برای یک شرکت بیمه، سطح ۵ است. سطح توانگری بیمه ایران، ۴ است. بیمه ایران بزرگترین شرکت بیمه ای در ایران است که در بدترین جایگاه توانگری قرار گرفته. این در حالی است که بیمه دانا به سطح ۱ توانگری دست یافته و بیمه آرمان در سطح ۲ توانگری قرار دارد. قرارداد جامع شهری گرگان با بیمه دانا بسته شده و قرارداد جامع شهری گنبد با بیمه آرمان است. شرکت های بیمه تجارت نو و بیمه میهن نیز پیش از حادثه سیل قراردادهایی را با گلستان بسته بودند. قراردادهای بیمه روستاییان استان گلستان با بیمه ایران، تجارت نو و میهن بوده است.

بیمه تجارت نو و تعهد در برابر سیل

بیمه تجارت نو که شرکت نوپایی است، با شراکت بانک تجارت، پست بانک، شرکت­های سرمایه‌گذاری غدیر و ایرانیان با سرمایه ۲۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۵ شروع به کار کرده و طبیعتا برای شرکت بیمه که تنها ۲ سال از عمر آن می‌گذرد، جبران خسارت ناشی از سیل روستائیان در استان گلستان سنگین خواهد بود.

سطح توانگری بیمه میهن و تعهد در برابر سیل

با توجه به گزارش رسمی بیمه مرکزی، بیمه میهن از نظر توانگری مالی وضعیت مناسبی ندارد. آمار بیمه مرکزی نشان می دهد، اگر بیمه میهن در سال ۹۶ موفق نمی شد تا ۱۵۰ میلیارد افزایش سرمایه داشته باشد، منحل می شد. بیمه میهن اکنون در حالی باید برای جبران خسارت سیل زدگان دست به عمل بزند که تا سال گذشته وضعیت مالی چندان مطلوبی نداشت و حالا با وجود سیل، با خسارت بزرگتر از حد تصور و توان خود رو به رو است.

تعهد بیمه آرمان در مقابل خسارت سیل در گلستان

بخشی از خسارت هایی که در گنبد به واسطه سیل به وجود آمده، بر عهده بیمه آرمان است. این خسارت ها در برآوردها، در حدود ۳ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده است. شهرستان گنبد تنها بخشی از خسارت های استان گلستان را در خود دارد و هنوز خسارت های استان گلستان به طور کامل برآورد نشده است.

تعهد بیمه معلم در برابر خسارت سیل در گلستان

قرارداد مدارس استان گلستان با بیمه معلم بوده است. بیش از ۱۰۰ مدرسه در استان گلستان بر اثر سیل ویران شده و زیر آب رفته است. البته گفته شده که خسارت مدارس آسیب دیده در جریان سیل، در همان محل خسارت و با تحویل چک پرداخت شده است؛ اما رقم چک، مبلغ پرداخت شده و میزان تعهد شرکت بیمه معلم در قبال حادثه دیدگان، هنوز مشخص نیست. بیمه معلم به تازگی به سطح توانگری ۲ رسیده است و بدیهی است که پرداخت چنین خسارتی برای این شرکت با این سطح از توانگری سنگین است.

 

منبع: رویداد۲۴

 

مقاله مرتبط:

نگرانی درباره پرداخت خسارت سیل اخیر در شهرهای سیل زده

نگرانی درباره پرداخت خسارت سیل اخیر در شهرهای سیل زده

 

 

برچسب ها:
پیام بگذارید