خسارت سیل در ایران و مرور سیلاب های بزرگ

خسارت سیل در ایران

آمار سیلاب ایران تا سال ۱۹۵۰ توسط چارلز ملویل با استفاده از اخبار روزنامه ای و اخبار ارسالی توسط نمایندگی های کنسولگری انگلستان در ایران جمع آوری و منتشر شده است. هر چند نتایج این تحقیق را باید مقدماتی تلقی کرد، با این حال می توان گفت این آمار حاوی اطلاعات با ارزشی است که به نحوی، حساسیت به سیل خیزی مناطق مختلف را نشان می دهد. در زیر به چند نمونه از آمار یاد شده اشاره شده است.

سیل ساری

تاریخی ترین مورد گزارش شده، سیلاب شهر ساری است که در سال ۳۲۵ هجری اتفاق افتاد. در شرح وقایع چنین آمده است: همه ساختمان ها به علت سیلاب تخریب شدند و مردم به کوهپایه ها هجوم بردند. به ماموران دستور داده می شد که از شدت عمل علیه سیل زدگان بر حذر باشند.

سیل تهران

در ماه مه سال ۱۸۶۷ برابر با اردیبهشت ۱۲۴۶ شمسی، سیلاب بزرگی بخشی از تهران را فرا گرفت و بیش از ۱۲۰ خانه را ویران کرد و تعدادی از مردم از بین رفتند. ۱۲۰ سال بعد، یعنی در سال ۱۳۶۶ نیز سیلاب بزرگی منطقه تجریش را در نوردید که خسارت ها و کشته های فراوانی را بر جای گذاشت.

سیل خوزستان

برخی از سیلاب های استان خوزستان عبارت است از: زمستان سال ۱۲۴۸ تخریب شوش، بهار ۱۲۶۴ طغیان بزرگ کارون و شکست پل بند شوشتر و سیلاب ۱۳۰۲ که در پی ۵ روز باران شدید موجب تخریب پل شوشتر شد و در نتیجه بخشی از شهر غرق در آب شد و در اهواز ۲۰۰ خانه و مغازه تخریب شد. با استناد به آمار یاد شده می توان گفت که این منطقه پتانسیل بسیار بالایی برای سیل خیزی دارد؛ به نحوی که از نیمه دوم سده ۱۳ تا اوایل سده ۱۴ حدود ۹ بار سیلاب های مخرب در آن جاری شده است.

سیل شیراز

در زمستان ۱۰۵۷ شمسی، شهر شیراز مورد هجوم سیلابی سنگین و مخرب قرار گرفت. در آن زمان، سیلاب نیمی از شهر را فرا گرفت و به علت تلفات سنگین، اپیدمی و بیماری هایی که بعد از سیل مناطق سیل زده را فرا گرفت، دامنه تلفات گسترش یافت. همچنین شیراز در یک سده گذشته، ۵ بار شاهد باران های سنگین و سیل آسا بوده است. شاید بتوان در همین ردیف، سیلاب های آذرماه ۱۳۶۵ را نیز اضافه کرد.

توزیع رخدادهای سیل برحسب استان ها طی دوره ۱۳۳۱ تا ۱۳۷۰

خسارت سیل در ایران

 

منبع: بررسی خسارت سیلاب، نشریه شماره ۱۶۴، وزارت نیرو، معاونت امور آب و آبفا، اردیبهشت ۱۳۹۵

برچسب ها:
پیام بگذارید