مستمری کمیته امداد ۹۸

مستمری کمیته امداد

چه افرادی می‌توانند از مستمری کمیته امداد استفاده کنند؟

یکی از گروه‌هایی که تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی قرار می‌گیرند، زنان سرپرست خانواری هستند، که هیچ منبع درآمد ندارند، و نیاز به خدمات حمایتی دارند، گروه دیگر، کودکان یتیم و بی‌سرپرست و همین‌طور، کودکانی که به علت بیماری و برخی مشکلات سرپرست خود، گذران زمدگی برایشان سخت است و نیاز به کمک و حمایت دارند، و همین‌طور، بیمارانی که زمین‌گیر شده‌اند و افراد ازکارافتاده که فاقد منبع درآمد هستند و از طرف دیگر سازمان‌های حمایتی پوشش داده نشده باشند، می‌توانند از خدمات کمیته امداد استفاده کنند. گروه دیگر افراد نیازمند پیر و سالمندی هستند، که بالای۶۰ سال سن دارند.

 مستمری کمیته امداد در قالب توزیع سبدکالا

کمیته امداد به کلیه افراد تحت پوشش خود، سال گذشته؛ سبد کالا توزیع کرده است. این امکان برای افراد تحت پوشش یه صورت زیر در نظر گرفته شده است:

برای خانواده تک نفره ۱۰۰ هزار تومان،

برای خانواده دو نفره ۱۵۰ هزار تومان،

برای خانواده سه نفره۲۰۰ هزار تومان،

برای خانواده چهار نفره ۲۵۰ هزار تومان

و برای خانواده پنج نفره و بالاتر از این تعداد ۳۰۰ هزار تومان است.

بنابراین، متوسط قیمت این بسته را می‌توان برابر ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفت.

مبلغ ذکر شده در کارت یارانه شارژ می‌شود، و عزیزان حتما باید با این مبلغ خرید انجام دهند. بسته کالای حمایتی شامل خوراکی و اغذیه مانند گوشت، مرغ، برنج، روغن و حبوبات است. فروشگاه‌های اتکا، افق‌کورش، سپه و تعاونی‌های روستایی و از جمله مراکزی هستند که این بسته‌ها را توزیع می‌کنند.

در خبرها آمده‌است که ۷ هزار میلیارد تومان، اعتبار برای ریشه کنی فقر در بودجه ۹۷ در نظر گرفته شده و خدمت رسانی به همه افراد تحت پوشش این نهاد در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، حدود ۱۴ درصد افزایش داشته‌است. همین‌طور سهم کمیته امداد در تبصره ۱۶ که مربوط به وام قرض الحسنه اشتغال در سال گذشته است، ۱۴۰۰ میلیارد تومان بوده که تا پایان سال۹۷ ۱۰۰ درصد آن را جذب شده‌است، و سال گذشته؛ در زمینه اشتغال روستایی ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شده‌است. به طور کلی طبق آمار منتشره در سایت‌های خبری رسمی، ١٠٠ هزار فقره وام ۲۵ میلیون تومانی به ارزش ٢ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهم کمیته امداد است؛ و از مجلس شورای اسلامی درخواست شده که رقم بیشتری به کمیته امداد اختصاص دهد، چون تاکنون ٢٠٠ میلیارد تومان آن گرفته شده‌است و این رقم ممکن است تا پایان سال افزایش یابد. البته این موضوع فقط برای سال ٩٧ نبوده و برای سال ٩٨ هم، از این اعتبارات می‌توان استفاده کرد.

مستمری کمیته امداد در سال ۹۸

میزان ۷ هزار میلیارد تومان بودجه برای سال ۹۸ در لایحه دولت برای کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته شده است. بودجه کمیته امداد در سال ۹۸ نسبت به سال قبل، به میزان ۱۲ درصد افزایش پیدا خواهد کرد، که این درصد رشد؛ برابر با رشد کل بودجه دولت است. مستمری کمیته امداد در سال ۹۸ برای افراد تحت پوشش و کارمندان ۲۰ درصد افزایش دارد.

با وجود این‌که کمک‌های مردمی نسبت به گذشته به میزان قابل توجهی رشد داشته است، اما به خاطر تورم و سخت شدن شرایط اقتصادی، تعداد مراجعین به کمیته امداد، رو به افزایش است.

طی آمار منتشر شده، ۴۵ درصد از اشخاص تحت پوشش، به دلیل فوت سرپرست، ۳۵ درصد به خاطر ناتوان شدن سرپرست، ۹ درصد به علت طلاق و بقیه به علت وجود سرپرست زندانی، مریض و دارای بیماری‌های صعب العلاج تحت پوشش این نهاد قرار گرفته‌اند. خوب است بدانید که متاسفانه، تعداد زیادی از این افراد مشکل بیمه و مسکن دارند. انتظار می‌رود با رفع مشکل بیکاری و تورم، تعداد مراجعین کمتر شود. خبر خوب این که؛ در سال ۹۷، ۲۳۰ میلیارد تومان برای حمایت از زنان سرپرست خانوار تأمین شده است، که ۲۰ نوع خدمت به زنان سرپرست خانوار ارائه می‌شود که ۳۰۰ نفر از این زنان تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و بسیاری از آن‌ها با ۱۰ سال سابقه بیمه بازنشسته شده‌اند. کمیته امداد سال ۹۸؛ در بودجه خود ردیف معافیت از پرداخت امتیاز آب و برق گاز در کل کشور را، برای مددجویان خود در نظر گرفته است.

 

منبع : ایسنا

برچسب ها:
پیام بگذارید