نگرانی درباره پرداخت خسارت سیل اخیر در شهرهای سیل زده

پرداخت خسارت سیل

پرداخت خسارت سیل و بیمه اتکایی شرکت های بیمه

بیمه مرکزی و ۱۲ شرکت بیمه (سینا، دی، سامان، رازی، کوثر، میهن، آرمان، تعاون، سرمد، تجارت نو، معلم، کارآفرین) در تاریخ ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۷ قرارداد خسارت حوادث را امضا کرده اند. سقف رقم این قرارداد، در ابتدا ۵۰ میلیارد تومان برشمرده شد و بعدتر این رقم به ۲۵ میلیارد تومان تقلیل یافت. به این معنا که حتی اگر خسارت های فاجعه تا سقف ۲۵ میلیارد تومان برآورد شود، همه شرکت های بیمه موظف اند تا سقف این رقم را به خسارت دیدگان پرداخت کنند. طرف قرارداد بیمه اتکایی این ۱۲ شرکت بیمه، بیمه مرکزی است. بنا بر این، اگر رقم خسارت ها بیشتر از این مقدار برآورد شود، بیمه مرکزی باید در صندوق ویژه تحریم، رقم و منابع مورد نظر را تامین کند تا پرداخت خسارت ها انجام شود.

از طرفی، نیما نور اللهی مدیرعامل شرکت بیمه تجارت نو، نگرانی هایی را درباره عملی کردن تعهدات بیمه مرکزی مطرح کرده است. این نگرانی بیشتر به عملکرد معاون اتکایی بیمه مرکزی بازمی گردد. از آنجا که قرارداد بیمه اتکایی شرکت های بیمه با بیمه مرکزی است، در صورتی که بیمه مرکزی به تعهدات خود در قبال شرکت های بیمه عمل نکند، شرکت های طرف قرارداد نیز به مشکل تامین خسارت بر خواهند خورد.

بیمه مرکزی و پرداخت بخشی از خسارت سیل به بیمه گذاران

رئیس کل بیمه مرکزی در ۸ فروردین ۱۳۹۸ اعلام کرد که بخشی از خسارت های بیمه گذاران پرداخت شده و مابقی خسارت هایی که در تعهد شرکت های بیمه است، به زودی پرداخت می شود. بیش از ۱۰ هزار پرونده برای خسارت هایی که به دو استان گلستان و مازندران وارد آمده، تشکیل شده است و پس از ارزیابی کارشناسان و ارزیابان بیمه، خسارت های سیل به آسیب دیدگان در این دو استان پرداخت خواهد شد.

رئیس کل بیمه مرکزی پوشش های بیمه ای بیشتر بیمه گذاران را در این دو استان، ۱۰ میلیون، ۲۰ میلیون و بیش از ۲۰ میلیون تومان اعلام کرد و برآورد نهایی را منوط به تکمیل پرونده همه آسیب دیدگان و پیگیری شرکت های بیمه و ارزیابان خسارت دانست. همچنین ایشان اعلام کردند که تا تاریخ ۸ فروردین، حدود ۵۰ میلیارد ریال خسارت در دو بخش مسکونی و خوردو تایید شده و در روزهای آینده، همزمان با تکمیل پرونده ها، این رقم افزایش خواهد داشت.

منابع:

۱- بیمه مرکزی

۲- ۹۰ اقتصادی

 

مقاله های مرتبط:

 

چگونه بیمه سیل را ارزان بخریم

چگونه بیمه سیل را ارزان بخریم

استعلام قیمت بیمه سیل

استعلام قیمت بیمه سیل

 

 

برچسب ها:
پیام بگذارید