چگونه ارز مسافرتی بخریم؟

ارز مسافرتی

به سفر خارجی رفتن، بعد از تهیه بیمه مسافرتی ، پول رایج آن کشور و یا دلار و یورو لازم دارد؛ یا همان ارز مسافرتی .

از آن‌جایی که به علت تورم، نوسان قیمت ارز بسیار زیاد است، و اختلاف قیمت بین ارز آزاد و دولتی وجود دارد، برای اکثر مسافران تهیه ارز با نرخ دولتی بسیار حائز اهمیت است. اختلاف بین ارز آزاد که توسط صرافی‌ها ارائه می‌شود، و ارز دولتی که توسط چند بانک مشخص فروخته می‌شود؛ بسیاری از مسافران سفرهای خارجی را ترغیب به خرید می‌کند. اما برای ساماندهی به روند خرید و جلوگیری از به‌وجود آمدن بازار فروش ارز با قیمت کاذب، دولت تمهیداتی را به صورتی که ذکر خواهد شد، اندیشیده است. اول این‌که ارز مسافرتی در سال یک بار به مسافران تعلق می‌گیرد. در حقیقت شما به هر طریق که مایل به سفر باشید، می‌توانید بر اساس حواله ارزی، ارز به نرخ دولتی تهیه فرمایید. این تفاوت قیمت ارز دولتی با ارز آزاد می‌تواند بسیاری از هزینه‌های جاری یک مسافرت خارجی را پوشش دهد.

ارز مسافرتی را چه‌طور و چه‌زمانی می‌توان تهیه کرد؟

بانک ملی و ملت و سامان ارز‌ مسافرتی با نرخ دولتی به شما ارائه می‌دهند. خرید ارز مسافرتی منوط به حضور شخص به شعب بانک‌های نام برده است. البته به تازگی سامانه‌ای به نام « سامانه خرید اینترنتی ارز مسافرتی» راه‌اندازی شده است، که توسط آن می‌توان برای ثبت نام دریافت ارز، به صورت غیر حضوری اقدام کرد. همین‌طور برای اطلاع از لیست شعب منتخب ارزی، به پایگاه اطلاع رسانی بانک‌های ملی و ملت و سامان مراجعه بفرمایید. توجه داشته باشید که بیشتر اوقات، ارز مسافرتی بین ساعت ۱۰ صبح تا ۱ بعد‌از‌ظهر، توسط بانک‌ها توزیع می‌شود. حضور صاحب بلیط و پاسپورت برای تکمیل فرم درخواست و امضاء آن، در بانک لازم است، و خود شخص باید برای تحویل گرفتن حواله ارزی حضور داشته باشد. اگر گذرنامه المثنی دارید، باید گذرنامه قبلی را هم به متصدی ارزی شعبه‌ای که مراجعه کردید تحویل دهید. توجه داشته باشید همان‌طور که گفته شد در سال یک‌بار مجاز به دریافت ارز مسافرتی هستید، و اگر برای مسافرت اول خود موفق به دریافت ارز مسافرتی نشدید تا پایان سال فرصت دارید تا از این امکان استفاده کنید.

توجه داشته باشید که زمان دریافت ارز، حداکثر تا ۴ روز کاری قبل از تاریخ پرواز، امکان‌پذیر است. همین‌طور ایرانیان مقیم در خارج کشور و افرادی که گذرنامه خدمت دارند و کسانی که سن آنان کمتر از ۱۲ سال است، اجازه دریافت ارز مسافرتی ندارند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی دولتی

  • اصل گذرنامه به همراه کپی آن (ارائه گذرنامه همراهان الزامی است)
  • اصل و کپی فیش پرداخت عوارض خروج از کشور که در یکی از شعب بانک ملی پرداخت شده است.
  • اصل و کپی ویزا (اگر کشور مقصد نیاز به ویزا دارد)
  • اصل و کپی بلیط سفر ممهور به مهر آژانس هواپیمایی (یک‌سره یا دوسره)
  • اصل کارت ملی شخصی که درخواست دریافت حواله ارزی را دارد
  • تکمیل فرم ارائه شده توسط بان( فرم درخواست ارز مسافرتی)

سقف مجاز برای دریافت ارز مسافرتی چقدر است؟

برای مسافرانی که قصد سفر هوایی به مقصد کشور‌های هم مرز و یا کشورهای مشترک‌المنافع یعنی ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، لیتوانی، استونی، لتونی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، عمان، امارات متحده عربی، قطر، کویت، پاکستان حداکثر به مبلغ ۵۰۰ یورو (یا معادل آن به سایر ارزها) و برای سایر کشور‌ها مبلغ ۱۰۰۰ یورو (یا معادل آن به سایر ارزها) پرداخت خواهد شد.
توجه داشته باشید برای مسافرت به کشورهای عراق، عربستان سعودی ارز دولتی در نظر گرفته نشده است .

 

 

 

برچسب ها:
پیام بگذارید