حذف کوپن بیمه شخص ثالث و جایگزین شدن کد یکتا

حذف کوپن بیمه شخص ثالث

یک برگه کوچک شامل مشخصات هویتی و کد QR ، همان چیزی است که جایگزین کوپن بیمه شخص ثالث شده است.

حذف کوپن بیمه شخص ثالث به چه دلیل بوده است؟

همواره از روند رو به رشد تاثیر فناوری های جدید در صنعت بیمه و ظهور اینشورتک ها صحبت کرده ایم. اما این تغییرات را در اطراف خودمان و در ایران با شدت کمتری دنبال کرده ایم. یکی از عرصه هایی که اخیرا در ایران دستخوش تغییرات بیمه الکترونیک شده، نوع استفاده از کوپن بیمه شخص ثالث است. تا پیش از این، بیمه شخص ثالث شامل یک برگه حاوی مشخصات هویتی و ۴ کوپن پوشش جانی و پوشش مالی بود و در هنگام حادثه، کوپن بیمه نامه کنده می شد و برای پیگیری خسارت به مراکز بیمه ارجاع داده می شد.

اخیرا بیمه مرکزی با در نظر گرفتن سیاست های الکترونیکی و آنلاین شدن اطلاعات، بر حذف کوپن بیمه شخص ثالث و صدور کد یکتا برای بیمه نامه های شخص ثالث روی آورده است. هدف از این جایگزینی علاوه بر همگام شدن با تحولات دنیای امروز بیمه، کنترل تخلفات احتمالی و کاهش تقلب و نیز ایجاد رقابت سالم میان شرکت های بیمه بوده است.

چه چیزی جایگزین حذف کوپن بیمه شخص ثالث شده است؟

در روش قدیمی، هر گاه خودرو دچار حادثه شخص ثالث می شد، بنا به نظر کارشناس، یکی از کوپن های بیمه نامه کنده می شد. از تاریخ ۱۳۹۷٫۷٫۱ ، کوپن ها حذف شدند و یک کد QR / کد یکتا به همراه برگه بیمه نامه جایگزین آن شد. با استفاده از کد یکتا ، همه اطلاعات مورد نظر به صورت سیستمی ثبت می شود و در اختیار همه شرکت های بیمه قرار می گیرد. محاسبه جریمه های بیمه نامه ها و تخلفات در یک دیتابیس مرکزی و بر اساس اسکن این کد انجام می شود و دیگر نیاز به کوپن کاغذی نخواهد بود. بیمه مرکزی اعلام کرده که نداشتن کد یکتا / کد QR به معنای این است که اطلاعات بیمه شخص ثالث در بیمه مرکزی ثبت نشده و بیمه مرکزی آن را تایید نمی کند.

 

کد QR / کد یکتا چیست و چه کاری انجام می دهد؟

کد QR در حقیقت نوعی کد دوبعدی است که شامل چیدمانی از مربع های سیاه رنگ در زمینه ای سفید است و اطلاعاتی را به صورت رمز شده در خود دارد. این مربع های سیاه رنگ که ماژول نام دارند، می توانند حاوی داده های خاص اعم از اطلاعات هویتی، شماره های شناسایی یا هر داده دیگر باشد. کد QR را می توان با تلفن های هوشمند دوربین دار یا پوینده های QR بازخوانی کرد. کد یکتا یا QR در حقیقت یک شماره سریال ۱۱ رقمی است که در هنگام خرید بیمه شخص ثالث یا تمدید آن، باید از نمایندگی شرکت بیمه مطالبه کنید.

ضعف اطلاع رسانی درباره کد QR / کد یکتا

هنوز همه شرکت های بیمه به طور کامل این طرح را اجرا نکرده اند و از آن جا که شرکت ها اطلاع رسانی ضعیفی در این باره داشته اند، حتی ماموران پلیس در بعضی شهرستان ها نیز با حذف کوپن بیمه شخص ثالث و استفاده از کد یکتا آشنایی کافی ندارند. این موضوع باعث شده اجرای این طرح با مشکلاتی مواجه شود.

مقاله های مرتبط:

خرید قسطی بیمه شخص ثالث

خرید قسطی بیمه شخص ثالث : حضوری و اینترنتی

 

الحاقیه بیمه شخص ثالث

الحاقیه بیمه شخص ثالث ۹۷

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه است

 

 

 

برچسب ها:
پیام بگذارید