بیمه مراکز آزمایشگاهی

بیمه مراکز آزمایشگاهی

امروزه با توجه به شیوع بیماری‌های مختلف در جامعه، اغلب پزشکان بر اساس تشخیص، برای بیماران خدمات پاراکلینیکی نظیر آزمایش، سونوگرافی، ام. آر. آی و… تجویز می‌کنند.

خدمات پاراکلینیک یا پیرابالینی، به روش‌های بررسی و تشخیص بیماری یا نقائص که غیر از بالین بیمار یعنی در آزمایشگاه، رادیولوژی و…، انجام می‌شود، می‌گوییم. نقش این خدمات در تأیید تشخیص های بالینی پزشک، بسیار مهم و کارگشا است. خدمات پاراکلینیکی بخش جدایی ناپذیر درمان است و به طور قطع بدون آن، چرخه درمان دچار مشکل خواهد شد و تشخیص پزشکی نامطمئن است.

آزمایشگاه‌ها، یکی از بخش‌های پاراکلینیکی هستند؛ که به متخصصان با توجه به شواهد آزمایش‌های پاراکلینیکی و آزمایش‌های میکروسکوپی، در تشخیص بیماری کمک می‌‌کنند. می‌دانید که بدون توجه و استناد به کلینیک یا وضعیت بالینی بیمار، نمی‌توان تشخیص درست و دقیقی نسبت‌ به بیماری‌ ارائه داد.

با وجود نقش مهمی که خدمات پاراکلینیکی دارند، مشکلاتی جدی بر سر راه ارائه خدمات توسط آن‌ها وجود دارد که ممکن است در آینده‌ای نه‌چندان‌ دور منجر به حذف بخش بزرگی از خدمات آن‌ها شود. مشکلاتی مانند؛ توزیع جغرافیایی نامتوازن پاراکلینیک‌ها، نوسان قیمت ارز، مشکلات اقتصادی و مهم‌تر از همه، بدهکاری شرکت‌های بیمه‌، از جمله آن‌ها است.

 نایب رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران،معتقد است، آزمایشگاه‌های دولتی اکنون با مشکل تاخیر در پرداخت‌های بیمه‌‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند؛ و حدود ۸۰ درصد آزمایشگاه‌های خصوصی و ۱۰۰ درصد آزمایشگاه‌های دولتی با مشکلات مالی فراوانی روبرو هستند. از آن‌جایی که در طول چند دهه گذشته، بیشتر افراد رو به  تاسیس آزمایشگاه‌های خصوصی آورده‌اند، در حال حاضر، ۳۲۰۰  آزمایشگاه خصوصی و در حدود ۲۲۰۰ آزمایشگاه دولتی در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند.

کارشناسان معتقدند، آزمایشگاه‌های تشخیص طبی پزشکی کشور در سال‌های گذشته با مشکلات اقتصادی فراوانی روبه‌ رو بوده‌ و هستند؛ که یکی از این مشکلات، تعرفه‌های خدمات آزمایشگاهی است. آنان معتقند که این قیمت‌گذاری بر مبنای کار کارشناسی و قیمت تمام‌شده هزینه‌ها انجام نشده است و چون قیمت‌های تمام‌شده واقعی و درست نبوده، تعرفه‌های تعیین‌شده نیز متناسب با هزینه‌ها در نظر گرفته نشده‌اند.

 رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی می‌گوید، قیمت کیت‌های آزمایشگاهی از سال ۹۵ تا به اکنون، ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشته و در همین بازه زمانی نیز، حقوق پرسنل در حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش داشته‌است. از طرفی، وقتی درآمد و هزینه‌ها با هم هماهنگ نباشند، آزمایشگاه‌ها نمی‌توانند روی به استفاده از خدمات نوین بیاورند. با این همه سعی این مراکز بر این است که کیفیت کار و خدمت رسانی خود را حفظ کنند؛ از آن‌جایی که به صورت مستقیم با سلامت مردم در ارتباط هستند برای حفظ کیفیت خدمت رسانی، در صورت ادامه همین روند، ممکن است بسیاری از آزمایشگاه‌ها راهی جز تعطیلی نداشته باشند.

 از سویی، ضرورت و نیازی که مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی برای پوشش حوادث و خطرات مرتبط با آتش سوزی، شکست ماشین آلات، مسئولیت حرفه‌ای کارشناسان و مدیران آزمایشگاه‌ها دارند بر کسی پوشیده نیست به همین علت، مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، با اشاره به ضرورت بهره‌مندی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی و شرکت‌های دانش‌بنیان از پوشش بیمه‌ای مناسب، خبر از امضاء تفاهم‌نامه همکاری‌ای بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت سهامی بیمه ایران، داد. بر اساس این تفاهم‌نامه، بیمه ایران، بسته ویژه بیمه آزمایشگاه‌ها را با تخفیف و تسهیلات خاص، به مشمولین ارائه می‌دهد. در مورد شیوه استفاده مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی از این خدمات، مراکز عضو  ابتدا باید به نمایندگی‌های منتخب بیمه ایران در سراسر ایران که فهرست آن‌ها از طریق شبکه آزمایشگاهی در اختیار آزمایشگاه‌ها قرار گرفته است، مراجعه نموده و پس از کسب اطلاعات کافی از نماینده بیمه در مورد نوع بیمه مورد نظر، درخواست خود را برای تهیه معرفی نامه، از طریق کارتابل آزمایشگاه، به دبیرخانه شبکه آزمایشگاهی ارسال کنند. پس از بررسی و تأیید درخواست، معرفی‌نامه‌ای از سوی کارگزار شبکه آزمایشگاهی به نماینده بیمه ایران ارسال شده و بیمه‌نامه از سوی نمایندگی صادر خواهد شد.

به گفته مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، خدمات بیمه‌ای تفاهم‌نامه مذکور در قالب چهار بسته بیمه‌ای زیر ارائه خواهد شد:

الف) بیمه‌های آتش سوزی؛

ب) بیمه‌های مسئولیت؛

ج) بیمه‌های اشخاص؛

د) بیمه مهندسی شکست ماشین آلات (ماشین آلات الکترونیک و مکانیکال)

برچسب ها:
پیام بگذارید