بیمه دارو

بیمه دارو

همان‌طور که می‌دانید؛ موضوعی که به همراه خدمات درمانی همواره شنیده‌می‌شود، بیمه دارو و خدمات دارویی است. توقع بیمه‌شدگان از بیمه‌گران اول این است که هزینه داروها را به طور کامل پوشش داده تا بیماران در تهیه اقلام داروی مورد نیاز خود دچار مشکل نباشند. از طرفی، بیمه‌های تکمیلی انفرادی، بیمه دارو و ویزیت را ارائه نمی‌دهند. در بیمه‌های تکمیلی گروهی نیز، اگر شرکت یا سازمان برای پرسنل تحت پوشش خود درخواست چنین خدماتی را داشته باشد، دارو و ویزیت و آزمایشات خاص در قرارداد بیمه ذکر خو اهند شد. در بحث بیمه تکمیلی ابهامات بسیاری مطرح است. بیماران، در تهیه برخی اقلام دارو‌ با مشاهده تفاوت قیمت دارو و سهم بیمار، خود را متضرر می‌دانند، به این علت که بیشتر قرارداد‌های بیمه درمان تکمیلی در متن قرارداد، به ذکر عنوان کلی بسنده کرده‌اند. در بخش بیمه دارو ، حتی هزینه سرنگ و تزریقات ساده جزء خدمات بیمه محسوب نمی‌شود. از سویی دیگر، بیشتر بیماران از اختلاف هزینه‌های تهیه داروهای خارجی و داخلی شکایت دارند. البته پاسخی که به این ابهامات داده می‌شود، این است؛ با توجه به این که در قرارداد بیمه اصل بر این است، که هیچ‌کدام از طرفین نباید متضرر شوند، تعرفه پرداخت هزینه داروهای‌خارجی در‌صورت وجود مشابه ایرانی برابر با تعرفه داروی‌ ایرانی است.

داروهایی که تحت پوشش بیمه نیستند

مسئولان وزارت بهداشت در تیر ماه سال ۹۷، خبری مبنی بر آزادشدن  ۷۹ قلم داروی (OTC) یا (over-the-counter) که دارو‌های بدون نسخه نیز نام دارند؛ منتشر کردند. این تصمیم با توجه به مصوبه شورای عالی بیمه که در سال گذشته مطرح شده و مورد توجه قرار گرفته بود، گرفته شد. قرار شد تعدادی دارو که مصرف بالا و قیمت ارزانی دارند از پوشش بیمه خارج شوند تا سیستم گردش مالی دارو و بیمه‌ ساماندهی شود. با این کار در زمینه پرداخت هزینه‌ به داروها صرفه‌جویی صورت خواهد گرفت. میزان این مبلغ ۱۴۰ میلیارد تومان یرآورد شده‌است که؛ این صرفه جویی ۱۴۰ میلیارد تومانی وضعیت پوشش بیمه دارو‌های بیماران خاص و نادر را گسترش و بهبود داده و  بیش از ۲۵ درصد اعتبارات حمایت از بیماران خاص است که بیمه‌ها می‌توانند با این مبلغ حمایت‌های بیمه‌ای را به سمت بیماری‌های خاص و لاعلاج با دارو‌های گران قیمت، افزایش دهند. در ادامه جدولی که لیست اقلام دارویی که تحت پوشش بیمه نیستند را ذرکر کرده است، برای شما آورده‌ایم:

 

بیمه دارو

بیمه دارو

داروهایی که تحت پوشش بیمه هستند

به دلیل آن‌که تعداد اقلام دارویی که تحت پوشش بیمه هستند زیاد است، سازمان تامین اجتماعی سامانه‌ای را برای داروخانه‌ها و افراد راه‌اندازی کرده‌است که در این سامانه با وارد کردن نام دارو می‌توانید از، یحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بودن یا نبودن، تحت پوشش بیمه بیمارستانی بودن یا نبودن، سقف تجویز، حداکثر بهای مورد قبول، درصد سهم سازمان مطلع شوید. همین‌طور اپلیکیشن های مختلف برای اطلاع از قیمت دارو و تحت پوشش بیمه‌بودن را به اطلاع شما می‌رساند که یکی از این اپلیکیشن‌ها قیمت دارو است، که با نصب آن روی موبایل خود از قیمت دارو در سه سازمان بیمه‌گر نیروهای مسلح، تامین اجتماعی و خدمات درمانی مطلع خواهید شد. بید برگ نیز قسمتی از سایت خود را برای کاربران عضو راه‌اندازی کرده‌است، که با وارد کردن نام دارو کاربر از تحت پوشش بیمه قرار داشتن آن مطلع خواهد شد. همین‌طور سامانه پیام نیز، با وارد کردن نام دارو و یا کد آن به کاربر از قیمت آن و تحت پوشش بیمه قرارداشتن آن اطلاع خواهد داد.

با رجوع به این سامانه‌ها، متوجه خواهیم شد که بسته به نوع دارو، اگر دارو در تعهد بیمه باشد، ۷۰ الی ۹۰ درصد هزینه تهیه دارو را بیمه پرداخت می‌نماید.

 

 

مطالب مرتبط با آن‌چه شما جستجو کرده‌اید:

برچسب ها:
پیام بگذارید